Blog

Silne spękanie betonu komórkowego zdjęcie nr 2
22.11.2018

Efektywność systemów oświetlania

W artykule znajdziesz:

Oświetlenie w miejscach użyteczności publicznej - wymagania

Podstawowe wymagania, odnoszące się do oświetlenia pomieszczeń, regulowane są przepisami budowlanymi, dotyczącymi projektowania i eksploatacji budynków, a także przepisami w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie. Ze względu na rosnące wymagania dotyczące ograniczenia zużycia energii, poszukuje się takich rozwiązań technicznych, które pozwolą w optymalny sposób wykorzystać zarówno światło dzienne, jak i sztuczne w miejscach przebywania ludzi.

Silne spękanie betonu komórkowego zdjęcie nr 3Pomieszczenia do pracy a oświetlenie - uprawnienia budowlane

Ze względu na rodzaj wykonywanej pracy oraz czas przebywania ludzi, pomieszczenia dzieli się na: 

  1. przeznaczone do pracy stałej, gdy ludzie przebywają tam dłużej niż 4 godziny dziennie, 
  2. do pracy tymczasowej - od 2 do 4 godzin dziennie, 
  3. pomieszczenia, w których nie odbywa się żadna stała praca, a ludzie spędzają tam do 2 godzin dziennie.

Niezależnie od naturalnego oświetlenia, w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy muszą być zapewnione odpowiednie parametry oświetlenia sztucznego - elektrycznego. Powinny być zgodne z obowiązującymi normami prawnymi.

Efektywność systemów oświetlania

Ostatnio, gdy chodzi o eksploatację pomieszczeń, bardzo podkreśla się potrzebę jak najefektywniejszego wykorzystania zarówno światła dziennego, jak i sztucznego. Jednak światło dzienne charakteryzuje się wysoką zmiennością intensywności oświetlenia, w zależności od pory dnia oraz warunków pogodowych. Dlatego też zwłaszcza w budynkach użyteczności publicznej zaleca się zastosowanie tzw. inteligentnych systemów sterowania oświetleniem. Zwłaszcza użycie inteligentnego oświetlenia LED pozwala zmniejszyć ilość zużytej energii i poprawić efektywność jej wykorzystania na poziomie nawet ponad 80% w porównaniu do tradycyjnych systemów oświetleniowych.

Moc jednostkowa oświetlenia

Moc jednostkowa oświetlenia w niektórych budynkach użyteczności publicznej nie może przekraczać wartości dopuszczalnych, określonych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Podana jest maksymalna wartość mocy jednostkowej z podziałem na klasy kryteriów, w takich obiektach jak: biura, szkoły, szpitale, restauracje, obiekty sportowo-rekreacyjne i handlowo-usługowe.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Silne spękanie betonu komórkowego zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Silne spękanie betonu komórkowego zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Silne spękanie betonu komórkowego zdjęcie nr 8 Silne spękanie betonu komórkowego zdjęcie nr 9 Silne spękanie betonu komórkowego zdjęcie nr 10
Silne spękanie betonu komórkowego zdjęcie nr 11
Silne spękanie betonu komórkowego zdjęcie nr 12 Silne spękanie betonu komórkowego zdjęcie nr 13 Silne spękanie betonu komórkowego zdjęcie nr 14
Silne spękanie betonu komórkowego zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Silne spękanie betonu komórkowego zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Silne spękanie betonu komórkowego zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami