Blog
Ściana szczytowa uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Ściana szczytowa uprawnienia budowlane
W obawie, że umieszczona na powierzchni warstwowej ściany szczytowej kotew z ceownika może przy naprężaniu ściągów zgnieść warstwę faktury i izolacji termicznej, należy w miejscu umieszczenia tej kotwi usunąć warstwę faktury i izolacji, powierzchnie docisku wyrównać warstwą zaprawy cementowej marki 100, zbrojąc ją odpowiedniej wielkości paskiem siatki cięto-ciągnionej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Spoinę poziomą między elementami ściennymi należy dokładnie uszczelnić kitem Olkit.
Kotew z ceownika należy ocieplić płytą styropianu lub wełny mineralnej, osiatkować, wykonać narzut z zaprawy cementowej, a następnie otynkować (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ściągi z płaskownika zabezpieczyć przed korozją farbą chlorokauczuk wą lub inną, natomiast ściąg umocowany pod stropem należy pokryć cienką warstwą narzutu cementowego, a następnie warstwą masy szpachlowej. Wzmocnienie przez iniekcję może być wystarczające tylko w przypadku, powstałe uszkodzenia nie naruszają sztywności przestrzennej budynku (uprawnienia budowlane).
W przeciwnym przypadku, po rozpoznaniu stanu technicznego budynku, należy przede wszystkim wykonać odpowiednie wzmocnienia zapewniające sztywność i prawidłową pracę konstrukcji budynku oraz wzmocnić uszkodzone węzły i połączenia.
Uszkodzone w węźle połączenia stalowe, monolityczne czy też spawane, będą wymagały poza iniekcją połączeń zastępczych, zapewniających dalsze prawidłowe działanie złącza.
W przypadku uszkodzenia złącza żelbetowego ścian zewnętrznych ze ścianą wewnętrzną należy wykonać połączenie zastępcze za pomocą prętów stalowych. W tym celu wykonuje się otwory w elementach prefabrykowanych ścian. Wykonanie tych otworów za pomocą urządzeń mechanicznych może spowodować uszkodzenie wyprofilowanych obrzeży; stosuje się zatem do cięcia betonu lancę tlenową lub palnik odrzutowy (program egzamin ustny).
Wzmacnianie węzłów i połączeń
Sposoby wzmacniania węzłów i połączeń w ścianach budynków tradycyjny są ogólnie znane i z powodzeniem stosowane w praktyce remontowej. Natomiast w budownictwie uprzemysłowionym sposoby wzmacniania węzłów nie są jednoznacznie rozwiązane, poza nielicznymi przypadkami (szczególnie dotyczy to połączeń żelbetowych) (opinie o programie). W przypadku wystąpienia rys czy spękań w węzłach betonowych lub z zaprawy cementowej to wzmocnienie jeśli znaczenie węzła jest drugorzędne wykonuje się przez iniekcję zaczynem cementowym, w przypadku natomiast węzłów o znaczeniu istotnym dla pracy konstrukcji iniekcję należy wykonać mieszanką na bazie żywicy epoksydowej. Oczywiście, najpierw trzeba usunąć wszystkie przyczyny, które spowodowały powstanie uszkodzeń.
Przy wykonywaniu w węźle ścian zewnętrznych ze ścianą wewnętrzną połączeń zastępczych należy w elementach ścian zewnętrznych, wprost ściany wewnętrznej, wykonać otwory na przesunięcie prętów ściągu, W elementach betonowych zaleca się otwory wykonać za pomocą jednej z metod opisanych poprzednio, natomiast przy elementach z betonu komórkowego otwory należy wywiercić za pomocą wiertła odpowiedniej średnicy (segregator aktów prawnych).
W elementach ściennych należy wykonać także bruzdy pionowe, długości 15-20 cm i szerokości 4-5 cm, służące do oparcia kotwi stalowych. Natomiast w ścianie wewnętrznej trzeba w przedłużeniu otworów wykuć obustronnie bruzdy szerokości i głębokości 3-4 cm oraz wyciąć otwór na umieszczenie kotwi z ceownika.
Ściągi odpowiedniej długości, wygięte w kształcie litery L, z dospawanym odcinkiem pręta o długości 12-16 cm z prętów średnicy 24 mm, przesuwa się przez otwory w elementach ścian zewnętrznych i po zabetonowaniu zaprawą cementową marki 80 przyspawa się do kotwi z ceownika, zabetonowanej uprzednio w ścianie wewnętrznej za pomocą takiej samej zaprawy. Pionowe pręty kotwiące w ścianie zewnętrznej powinny być tak zabetonowane, by do lica ściany pozostała pusta przestrzeń 4-5 cm. W przestrzeni tej, po stwardnieniu zaprawy, umieszcza się ocieplenie ze styropianu i warstwę faktury. Bruzdy w ścianie wewnętrznej, po wypełnieniu zaprawą cementową, należy otynkować.
Inny sposób wzmocnienia węzła ścian zewnętrznych za pomocą skotwier elementów ściennych z elementem ściany wewnętrznej (promocja 3 w 1). W tym przypadku kotew jest wykonana z odcinka stalowej belki ceowej, umieszczonej w bruździe, wykutej w elementach ścian zewnętrznych. Kotew z ceownika jest ocieplona płytą styropianu, osiatkowana i otynkowana warstwą faktury elewacyjnej.
Ściągi łączące kotew z elementami poprzecznej ściany są wykonane z płaskowników zakończonych śrubami średnicy 24 mm przechodzącymi przez otwory w kotwi oraz otwory wykonane w elementach ścian zewnętrznych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32