Blog

25.02.2020

Ścianka z betonu drobnoziarnistego uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Ścianka z betonu drobnoziarnistego uprawnienia budowlane

Ścianka z betonu drobnoziarnistego uprawnienia budowlane

Ściankę z betonu drobnoziarnistego klasy B200 wykonuje się w sposób następujący (program uprawnienia budowlane na komputer). Na prętach umieszczonych w ścianie mocuje się siatkę zgrzewaną z prętów stalowych średnicy 4,5 mm, o oczkach 20X20 cm, wzmocnioną co 50 cm pionowymi prętami średnicy 10 mm.

Po zwilżeniu wodą starej ściany i dostawieniu segmentu deskowania wysokości około 1,0 m ściankę betonuje się warstwami zagęszczając beton przez sztychowanie i opukiwanie deskowania. Kruszywo użyte do betonu nie powinno mieć średnicy większej niż 10 mm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ściankę należy zabetonować tak, by pozostawić pustą przestrzeń 1,5-2,0 cm poniżej stropu, którą po związaniu betonu wypełnia się zaprawą cementową marki 100, po uprzednim dokładnym usunięciu ze stropu tynku lub warstwy szpachli i oczyszczeniu tej powierzchni szczotkami metalowymi. Stemplowanie stropu usuwa się po uzyskaniu przez beton wymaganej wytrzymałości.

Wzmocnienia stropu za pomocą żelbetowego wspornika. Jest to metoda mniej pracochłonna, a zapewniająca wystarczające podparcie stropu. Po podstemplowaniu stropu ze ściany pod stropem oraz ze stropu należy usunąć tynk czy też warstwę szpachli w pasie o szerokości około 20 cm. W ścianie należy wykonać po dwa otwory w pionie o średnicy 25-30 mm w odległościach w poziomie co 30 cm na całej długości ściany (uprawnienia budowlane).

Odległość w pionie między każdą parą otworów powinna wynosić 10-12 cm, a odległość górnego otworu od spodu stropu nie więcej niż 4-5 cm. W otworach tych, po ich zwilżeniu, zabetonowuje się na zaprawie cementowej marki 100 pręty stalowe średnicy 10-12 cm, wygięte w kształcie litery U, o jednym ramieniu dłuższym, a drugim o takiej długości, by nie wystawało ze ściany (program egzamin ustny).

Po założeniu prętów w ścianie należy koniec górnego pręta nieco zagiąć, aby uzyskać hak do mocowania prętów rozdzielczych, przy czym po zagięciu dłuższe ramię wraz z hakiem nie powinno więcej wystawać poza lico ściany niż 8-4-10 cm.

Zabetonowanie prętów

Do zabetonowanych prętów mocuje się drutem wiązadełkowym zgrzewa drabinkę z trzech prętów średnicy 8 mm łączonych prętami średnicy 4,5 mm. Wspornik o wymiarach około 10X10 cm betonuje się betonem drobnozianistym o średnicy kruszywa nie większej niż 10 mm. Przy betonowaniu wspornika należy pozostawić pustą przestrzeń między spodem stropu i powierzchnię betonu o szerokości 1,5-2,0 cm, którą po związaniu betonu należy dokładni wypełnić zaprawą cementową marki 100. Zamiast wspornika żelbetowego można zastosować wspornik stalowy z kątownika nierównoramiennego, którego krótsze ramię powinno wynosić nie mniej niż 50 mm. Kątownik mocuje się do ściany za pomocą śrub z dużymi podkładkami lub za pomocą spawania do zabetonowanych w ścianie bolców, przez wywiercone w kątowniku otwory (opinie o programie).

Dla lepszego zamocowania w ścianie śrub czy też bolców powinny one być wygięte w kształcie litery U i zabetonowane w ścianie. W tym przypadku należy również pozostawić pustą przestrzeń między spodem stropu i wierzchem półki kątownika, którą następnie po zamocowaniu kątownika w ścianie wypełnia się dokładnie gęstą zaprawą marki 100 (segregator aktów prawnych).

Wymiana zaprawy cementowej ze zbyt szerokiej, poziomej spoiny wsporczej (między płytą stropową i ścianą). W takim przypadku należy, po podstemplowaniu płyty stropowej z zachowaniem warunku nieprzeciążenia stropu niższej kondygnacji, ze spoiny usuwać zaprawę cementową odcinkami długości 50-80 cm. Po dokładnym oczyszczeniu spoiny i zwilżeniu jej wodą należy ją wypełnić gęstą zaprawą cementową marki 100, wsuwając w nią następnie pasek z siatki cięto-ciągnionej określonej szerokości i długości. Końce siatki (długości ok. 5 cm) należy pozostawić nie zakryte w celu połączenia z sąsiednimi paskami siatki.

Po uzyskaniu przez zaprawę w spoinie wymaganej wytrzymałości należy usunąć zaprawę z następnej części spoiny i po oczyszczeniu i zwilżeniu wodą wypełnić ją zaprawą cementową i paskiem siatki cięto-ciągnionej na zakład 5 cm z paskiem siatki umieszczonej poprzednio (promocja 3 w 1).

W ten sposób wykonuje się zamianę starej zaprawy na zaprawę zbrojoną, która przeniesie wszystkie siły występujące w zbyt grubych spoinach.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami