Blog

Zjawisko zbierania zdjęcie nr 2
12.11.2021

Całkowita szerokość taśmy

W artykule znajdziesz:

Całkowita szerokość taśmy

Zjawisko zbierania zdjęcie nr 3
Całkowita szerokość taśmy

Taśma części środkowej w miejscach przejścia do części bocznych powinna mieć silne zgrubienia miejscowe (żeberka kotwiące). Zadaniem tych zgrubień jest umocowanie taśmy w betonie, umożliwienie odkształcania się części środkowej przy wzajemnych ruchach zdylatowanej konstrukcji oraz powstanie sił rozciągających wyłącznie w części -środkowej taśmy.
Przed przejściem w wygięcie taśma powinna mieć przekrój lekko klinowy, tak aby przy sile rozciągającej łatwo mogła wydłużać się nie natrafiając na opór tarcia po betonie (program uprawnienia budowlane na komputer).

Całkowita szerokość taśmy najcięższego typu powinna wynosić 40-50 cm, typu średniego - 25-30 cm i lekkiego - ok. 20 cm, przy czym ten ostatni typ w części środkowej nie miałby wygięcia w kształcie litery U.
W Eidg. Materiallpriifungs und Versuchsanstalt w Zurichu zostały przeprowadzone w latach 1955 i 1956 badania materiału, z którego wykonuje się taśmy „Sika-Fugenband”, jak też gotowych taśm.
Badania materiału na paskach o szerokości 6,3 mm i grubości 2,6 mm, w temperaturze 21°C, przy prędkości rozciągania 18 cm/min wykazały, że wytrzymałość na rozerwanie badanego materiału wynosi 1,14 kG/mm2 przy równoczesnym wydłużeniu wynoszącym 368% (podane wyniki są średnią z 5 badań) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Badania materiału poddanego najpierw sztucznemu starzeniu się łub działaniu 5-procentowego roztworu KOH (badanie odporności na działanie zasad) dały wyniki niewiele różniące się od wyników podanych wyżej.

Również badania przeprowadzone w temperaturze od -30°C do -40oC nie wykazały istotnego wpływu temperatury na wytrzymałość, natomiast wydłużenie w temperaturze - 30°C wyniosło 315%, a przy -40oC - 413%.
Badano również paski spawane w środku długości. Otrzymana wytrzymałość przy zerwaniu wyniosła 0,62 i 0,52 kG/mm2 przy równoczesnym wydłużeniu 240 i 168%. Zerwanie nastąpiło wzdłuż spoiny, powierzchnia materiału w miejscu zerwania była niejednorodna. Powyższe wyniki podano w odniesieniu do powierzchni przekroju paska poza spoiną. Spoina w porównaniu z paskiem była grubsza (uprawnienia budowlane).
Zbadana wytrzymałość materiału na ścinanie wyniosła średnio z 3 prób 0,6 kG/mm2.
Badanie samej taśmy typu 2 (średniego) na wytrzymałość przy przesunięciach zdylatowanych części konstrukcji w płaszczyźnie szczeliny w kierunku prostopadłym do płaszczyzny taśmy przeprowadzono zabetonowując taśmę w przepołowionej szczeliną dylatacyjną próbce betonowej o wymiarach 12x12x36 cm (program egzamin ustny).

Badania

Przesunięcie odpowiada wzajemnemu przesunięciu zdylatowanych konstrukcji przy nierównomiernym osiadaniu gruntu i poziomym położeniu taśmy (zjawisko takie może mieć miejsce np. w zdylatowanym dnie zbiornika).
Badania wykazały, że na 6 badanych próbek, w jednej próbce nastąpiło zerwanie taśmy przy przesunięciu 100 mm i jednej przy przesunięciu 65 mm. W pozostałych próbkach przy przesunięciu 120 mm taśmy nie uległy zniszczeniu (opinie o programie).
Największe odkształcenie trwałe przy pierwotnej szerokości szczeliny 20 mm przy przesunięciu 10 mm po 24 godzinach odkształcenie trwałe wyniosło od 0 do 0,8 mm. Na rysunku 29-33 pokazano badany element przy przesunięciu zdylatowanych części 45 mm w kierunku prostopadłym do płaszczyzny taśmy (segregator aktów prawnych).
Wytrzymałość taśmy przy przesunięciu zdylatowanych części konstrukcji w płaszczyźnie szczeliny w kierunku równoległym do płaszczyzny taśmy zbadano na takich samych próbkach, jakie opisano wyżej (taśma może pracować w podobnych warunkach, np. w zdylatowanych pionowych ścianach zbiornika przy nierównomiernym osiadaniu gruntu).

Badania wykazały, że 3 próbki spośród badanych 4 przy przesunięciu 120 mm nie wykazały uszkodzenia samej taśmy, natomiast pierwsze żeberka taśmy odspoiły się od betonu.
Trwałe odkształcenie taśmy przy pierwotnej szerokości szczeliny 0 mm i przy przesunięciu 40 mm po 90 godzinach wyniosło 0,875 mm, a przy pierwotnej szerokości szczeliny 20 mm i przy przesunięciu 43 mm po 46 godzinach 0,7 mm. Badany element przy przesunięciu o 45 mm, równolegle do płaszczyzny taśmy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zjawisko zbierania zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zjawisko zbierania zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zjawisko zbierania zdjęcie nr 8 Zjawisko zbierania zdjęcie nr 9 Zjawisko zbierania zdjęcie nr 10
Zjawisko zbierania zdjęcie nr 11
Zjawisko zbierania zdjęcie nr 12 Zjawisko zbierania zdjęcie nr 13 Zjawisko zbierania zdjęcie nr 14
Zjawisko zbierania zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zjawisko zbierania zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zjawisko zbierania zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami