Blog

Kiedy trzeba wystąpić o pozwolenie na użytkowanie? zdjęcie nr 2
18.11.2022

Ściany konstrukcyjne

W artykule znajdziesz:

Kiedy trzeba wystąpić o pozwolenie na użytkowanie? zdjęcie nr 3
Ściany konstrukcyjne

Konstrukcją budynku nazywamy zespół stropów, ścian konstrukcyjnych (lub elementów szkieletu) i fundamentów, mający za zadanie przenoszenie obciążeń i przeciwdziałanie siłom zewnętrznym, zgodnie z przeznaczeniem budynku. Ściany konstrukcyjne są to ściany przenoszące, poza ciężarem własnym, pionowe lub poziome obciążenie zewnętrzne lub od innych elementów budynku (program uprawnienia budowlane na komputer).

W zależności od zadań rozróżniamy następujące rodzaje ścian konstrukcyjnych:

  1. ściany nośne, których głównym zadaniem jest przenoszenie obciążeń pionowych od stropów i ścian wyższych kondygnacji,
  2. ściany samonośne, które nie przenoszą obciążenia od stropów, a tylko ciężar wyższych kondygnacji ściany,
  3. ściany usztywniające, których zadaniem jest usztywnienie przestrzenne budynku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Niekiedy niesłusznie utożsamia się termin ściana konstrukcyjna z terminem ściana nośna. Jakkolwiek każda ściana nośna jest ścianą konstrukcyjną, to jednak nie każda ściana konstrukcyjna jest ścianą nośną. Ściany niekonstrukcyjne nie należą do konstrukcji budynku. Przenoszą one tylko ciężar własny jednej kondygnacji, a w przypadku ścian zewnętrznych również i bezpośrednie oddziaływanie wiatru (uprawnienia budowlane).

Do konstrukcji budynku nie należą również elementy budynku pracujące samodzielnie (np. wydzielone dylatacją trzony kominowe), stanowiące konstrukcję oddzielną. Podstawową funkcją ścian niekonstrukcyjnych w budynku jest tworzenie przegrody (wizualnej, termicznej, akustycznej). Zwykle zaleca się, aby ściany niekonstrukcyjne nie były połączone sztywno z konstrukcją budynku i aby miały swobodę odkształceń, niezależnie od odkształceń konstrukcji budynku (program egzamin ustny).

Jako przykład ścian niekonstrukcyjnych wymienić można:

  • ściany działowe, dzielące przestrzeń mieszkalną na poszczególne pomieszczenia,
  • ściany osłonowe, stanowiące przegrodę zewnętrzną budynku.

Budynki ze ścianami nośnymi

Ściany, które nie mają własnego fundamentu, a więc ustawione są na stropie łub przymocowane bezpośrednio do ścian nośnych budynku, nazywamy ścianami niesamonośnymi. Ściany niesamonośne mogą być ścianami konstrukcyjnymi (ściany usztywniające) lub niekonstrukcyjnymi, zależnie od ich sztywności i sposobu połączenia z konstrukcją budynku (opinie o programie).

W zależności od rodzaju konstrukcji przenoszącej obciążenie od stropów i ścian wyższych kondygnacji, rozróżniamy następujące rodzaje budynków z prefabrykatów wielkowymiarowych:

  • budynki ze ścianami nośnymi z wielkowymiarowych bloków,
  • budynki o konstrukcji szkieletowej,
  • budynki z prefabrykatów wielkoprzestrzennych.

Budynki ze ścianami nośnymi stanowią podstawową grupę naszego budownictwa z prefabrykatów wielkowymiarowych. Zależnie od rodzaju prefabrykatów, z których wykonane są ściany nośne, dzieli się je zwykle na wielkoblokowe i wielkopłytowe.

Budynki, których zewnętrzne ściany nośne różnią się od konstrukcji wewnętrznej budynku, określać można bliżej przez dodanie przed nazwą podstawową określenia dodatkowego, charakteryzującego rodzaj konstrukcji ściany zewnętrznej (segregator aktów prawnych).

Na przykład: budynek płytowo-szkieletowy (budynek o konstrukcji szkieletowej z płytowymi ścianami zewnętrznymi), budynek murowo-szkieletowy (budynek o wewnętrznej konstrukcji szkieletowej ze ścianą murowaną, np. z bloczków gazobetonowych). Analogicznie: budynek blokowo-wielkopłytowy i budynek płytowo-wielkoblokowy.

Podział budynków na wielkoblokowe i wielkopłytowe ugruntował się w pierwszym okresie budownictwa z prefabrykatów wielkowymiarowych. Budynki ze stosunkowo małych bloków żużlobetonowych, ze względu na stosowane materiały, konstrukcję ścian, technologię wykonania, a przede wszystkim poziom uprzemysłowienia, różniły się bardzo wyraźnie od budynków wielkopłytowych z prefabrykatów o wymiarach „na izbę“ (promocja 3 w 1).

W dalszym rozwoju budownictwa pojawiło się jednak wiele rozwiązań, zacierających początkowo wyraźną linię podziału. W związku z tym termin „budynek ze ścianami nośnymi" staje się obecnie podstawowym określeniem z punktu widzenia konstruktora, a podział na budynki wielkoblokowe, wielkopłytowe itp. ma znaczenie drugorzędne.

Dla scharakteryzowania rodzaju budynku z prefabrykatów wielkowymiarowych bardziej istotne znaczenie od podziału na ściany wielkoblokowe i wielkopłytowe ma układ konstrukcyjny budynku.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Kiedy trzeba wystąpić o pozwolenie na użytkowanie? zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Kiedy trzeba wystąpić o pozwolenie na użytkowanie? zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Kiedy trzeba wystąpić o pozwolenie na użytkowanie? zdjęcie nr 8 Kiedy trzeba wystąpić o pozwolenie na użytkowanie? zdjęcie nr 9 Kiedy trzeba wystąpić o pozwolenie na użytkowanie? zdjęcie nr 10
Kiedy trzeba wystąpić o pozwolenie na użytkowanie? zdjęcie nr 11
Kiedy trzeba wystąpić o pozwolenie na użytkowanie? zdjęcie nr 12 Kiedy trzeba wystąpić o pozwolenie na użytkowanie? zdjęcie nr 13 Kiedy trzeba wystąpić o pozwolenie na użytkowanie? zdjęcie nr 14
Kiedy trzeba wystąpić o pozwolenie na użytkowanie? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kiedy trzeba wystąpić o pozwolenie na użytkowanie? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kiedy trzeba wystąpić o pozwolenie na użytkowanie? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami