Blog
Ściany osłonowe ciężkie
W artykule znajdziesz:
Ściany osłonowe ciężkie
Ściany o podobnej konstrukcji zostały zaprojektowane również w budynku systemu PBU-63 (uprawnienia budowlane).
Ponieważ ze względów technologicznych nie można uzyskać prefabrykatów o szerokości izby i wysokości na kondygnację — montowano je w zakładzie produkcyjnym z dwóch elementów łączonych na złącza stalówce.
Ściany wykonywano jako beztynkowe, z zastosowaniem od zewnątrz powłok z farb cementowo-lateksowych (Leningrad) lub powłok z amidonu (w rozwiązaniach polskich) (program na telefon).
Dotychczas przy produkcji tych płyt w Polsce napotyka się na znaczne trudności technologiczne i upłynie jeszcze dużo czasu, zanim można je będzie stosować na budowie bez obawy ujawnienia usterek dopiero podczas eksploatacji budynku (np. trudności wykańczania zewnętrznych powierzchni ścian) (program na komputer).
Dobre wyniki uzyskuje się w budowie ścian jednorodnych z betonów na kruszywach lekkich, np. z betonu keramzytowego (glincowego), perlitowego, pumeksowego itp. Zbrojenie w ścianach stosuje się tylko na obwodzie okna (program egzamin ustny).
Zużycie stali
Zużycie stali wynosi 1,75 kG/m2 ściany. Tego rodzaju ściany mogą w przyszłości być stosowane w budownictwie krajowym, z chwilą zwiększenia produkcji kruszyw lekkich. Ściany osłonowe warstwowe z żelbetową płytą nośną spotyka się w budownictwie francuskim, radzieckim i innych.
Rozwiązania francuskie dla naszego klimatu muszą być przekonstruowane ze względu na mostki termiczne (opinie o programie). Ściany tego wykonane w budynku przy ulicy Pasteura 4 w Warszawie, z prefabrykatów o wymiarach 1,0 X 1,6 m. Opis poszczególnych warstw podano na rysunku.
Płyty żelbetowe panwiowe od strony widocznej można tynkować lub pokrywać farbą emulsyjną Polimit lub butadieno-styrenową. Spoiny należy uszczelniać kitem fugowym (np. Polkit).
Podobne rozwiązanie, zastosowane w budynku doświadczalnym serii WPP-60 w „Osiedlu Prototypów” na Służewcu w Warszawie (segregator aktów prawnych).
W ścianie nie wykonano izolacji paroszczelnej między styropianem a ścianką z dyli gipsowych, co przyczyniać się będzie do zawilgocenia pianobetonu. Można nie stosować w danym wypadku warstwy paroszczelnej pod warunkiem, że spoiny w styropianie zalane zostaną masą klejową oraz przykryte paskami z folii PCW szerokości 8 cm.
Wadą obu tych ścian jest potrzeba stosowania na budowie procesów mokrych (domurowanie ścianek wewnętrznych) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32