Blog
Ściany, słupy lub ramy podtrzymujące
W artykule znajdziesz:
Ściany, słupy lub ramy podtrzymujące
Ściany, slupy lub ramy podtrzymujące przekrycie podwieszone oblicza się podobnie do konstrukcji nośnej w halach słupowo-belkowych z tym, że często elementy te są narażone na działanie sił poziomych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Hale o przekryciach podwieszonych pozwalają na uzyskanie powierzchni bezsłupowych, ale są trudne do wykonania i konserwacji, szczególnie gdy mają odsłonięte cięgna jak w przypadku hali we Flamatt. Wielokondygnacyjne budynki przemysłowe służą zarówno celom produkcyjnym jak również stanowią pomieszczenia magazynowe lub administracyjno-socjalne.
Wielokondygnacyjne budynki produkcyjne mogą być jedno-, dwu- lub trój- traktowe. Bardzo rzadko stosowane są rozwiązania wielotraktowe i to przeważnie w budynkach magazynowych nie wymagających dobrego oświetlenia światłem dziennym. Szerokości budynków produkcyjnych wynoszą zatem 18, 24 i 36 m. Przy większych szerokościach zachodzi konieczność sztucznego oświetlenia pomieszczeń. Wysokości kondygnacji wahają się od 3,60-P6,00 m. Stanowiska pracy są rozmieszczone wzdłuż ścian okiennych, środkiem zaś biegną ciągi komunikacyjne i składy podręczne. W zakładach nie wymagających oświetlenia dziennego, układ ciągów produkcyjnych nie zależy oczywiście od usytuowania okien (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dla umożliwienia swobodnego zagospodarowania wnętrza oraz z uwagi na większe niż w budownictwie powszechnym obciążenia użytkowe, budynki produkcyjne są prawie wyłącznie projektowane jako szkieletowe.
Często najwyższe kondygnacje są budowane na kształt hal, co pozwala na uzbrojenie ich w suwnice.
Obciążenia użytkowe w produkcyjnych budynkach wielokondygnacyjnych wynoszą: 500, 1000 i 1500 kG/m2. Siatka słupów przyjmowana jest wówczas 6X9 m. Przy obciążeniach 2000 i 2500 kG/m2 stosuje się siatkę 6X6 m.
Ze względu na rozstaw słupów można rozróżnić:
- budynki o gęstej siatce słupów, których rozstaw nie przekracza 9 m,
- budynki o większej siatce słupów, tj. rozstawie ponad 12 m,
- budynki bez słupów wewnętrznych; stropy wspiera się wówczas najczęściej na górnym pasie dźwigarów kratowych. Pas dolny kraty niesie zazwyczaj strop kondygnacji technicznej.
Na ogól przyjmuje się poprzeczny układ ram jedno-, dwu- lub trójprzęsłowych (uprawnienia budowlane). Zależnie od przyjętego sposobu łączenia prefabrykatów przyjmuje się schemat ramy o węzłach sztywnych lub przegubowych.
Węzły sztywne
W Związku Radzieckim Instytut Budownictwa i Architektury GIPROTIS opracował następujące schematy statyczne ram poprzecznych (program egzamin ustny).
Dla dwunawowego czterokondygnacyjnego budynku przy wysokości pięter 6 m, obciążeniu użytkowym 2000 kG/m2 i normalnym obciążeniu równym 40 kG/m2 zaprojektowano pięć wariantów schematów statycznych.
Pierwszy ma węzły sztywne. Zakłada się w nim nieprzesuwność węzłów, uzyskiwaną za pomocą sztywnych tarcz stropowych. W drugim zakłada się swobodne oparcie rygli na słupach i również nieprzesuwność węzłów dzięki poziomym przeponom stropów (opinie o programie). W trzecim rygle traktuje się jako belki ciągłe, oparte na słupach. Zachowany jest również warunek nieprzesuwnych węzłów. W czwartym schemaci, podobnie jak w pierwszym, węzły są sztywne, ale przesuwne, gdyż stropy mają za małą sztywność i nie tworzą poziomych przepon. Piąty schemat ma rygle swobodnie oparte na słupach i przesuwne węzły. Dla trójnawowego czterokondygnacyjnego budynku o warunkach jak wyżej opracowano trzy warianty. W pierwszym rama ma węzły sztywne, w drugim rygle są swobodnie oparte na słupach, zaś w trzecim rygle tworzą belki ciągłe. We wszystkich wariantach zakłada się istnienie sztywnych przepon poziomych i nieprzesuwność węzłów (segregator aktów prawnych).
Omówione wyżej warianty układów są stosowane również w licznych innych krajach. Dużo rzadziej są projektowane ramy w układzie podłużnym. Schematy ich, podobnie jak ram poprzecznych, mogą być o węzłach sztywnych, przegubowych lub ryglach traktowanych jako belki ciągłe.
Konstrukcja ta:
- pozwala na lepsze wykorzystanie powierzchni zabudowy przez podwieszenie zabudowy nad chodnikami,
- stwarza dogodne warunki założenia rampy załadowczej, czyni pracę konstrukcji racjonalną, gdyż momenty dodatnie w skrajnych przęsłach zmniejszają się o momenty ujemne wsporników (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32