Blog
Ściany szczytowe
W artykule znajdziesz:
Ściany szczytowe
Ściany szczytowe odgrywają rolę balastów. Wykonano je z materiału ciężkiego i taniego, tj. z kamieni polnych zatopionych w chudym betonie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ściany te są zawieszone na końcach zastrzałów za pomocą wieszaków zatopionych. Niektóre procesy produkcyjne wymagają urządzeń o różnej wysokości. Wysokie urządzenia ustawia się wówczas w środkowej części lub nawie hali, zaś w częściach lub nawach przyległych projektuje się tzw. etażerki, które dzielą halę na kilka kondygnacji. Typowe etażerki wykonuje się w ZSRR [3] do wysokości 18 m. Szerokość ich i długość ograniczają dylatacje hali (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Podciągi, niosące płyty stropowe, składają się zazwyczaj z dwóch gałęzi opartych na słupach za pomocą stalowych wsporników. Wsporniki są mocowane do słupów śrubami przepuszczonymi przez otwory pozostawione w słupach co 1,20 m. Śrubami są też ściągane gałęzie podciągów. Sztywność przestrzenną konstrukcji w kierunku poprzecznym uzyskuje się przez wykonanie spoin w złączach podciągów w ścianach i zamocowanych w zastrzałach. Ściany są nieuzbrojone, tzn. obliczeniowo projektowane jako betonowe (uprawnienia budowlane).
Podciągi obramowujące powłokę dachową od szczytów przecięto w kalenicy dachu. Ich wysokość obliczeniowa wynosi 2,60 m, grubość 15 cm. Podciągi są połączone przegubowo ze ścianą szczytową. Szczegół przegubu łączącego zastrzał, ścianę balastową i podciąg.
Łuki skonstruowano jako obustronnie utwierdzone również w kierunku momentów działających z płaszczyzny (program egzamin ustny). Smukłość łuku wynosi 140. Zastrzał środkowy jest elementem balastującym, nie podpierającym.
Ściany boczne ze względu na oświetlenie wnętrza trzeba było niemal w całości oszklić. Ponieważ dach wskutek możliwości ruchu w pionie i w poziomie nie mógł stanowić dla ścian oparcia, przy obliczaniu ich na siły poziome, dano górą poziome rygle stalowe. Skonstruowano je jako kratownice płaskie połączone sztywno ze ścianą.
Inny obiekt o przekryciu wiszącym został wzniesiony dla RSW „Prasa” w Warszawie. Składa się on z dwóch odrębnych części o różnych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Obiekt przeznaczony na stację obsługi samochodów ma okalającą przybudówkę przykrytą jednospadowym dachem płaskim oraz część środkową przykrytą wiszącym dachem łupinowym żelbetowym. Między dachami niższej i wyższej części utworzony jest świetlik dający oświetlenie środkowej części hali (opinie o programie).
Grubość łupiny przekrycia
Część środkowa obiektu i związana z nią konstrukcyjnie część niższa stanowią w rzucie dwa umieszczone centrycznie w stosunku do siebie prostokąty, z których zewnętrzny ma wymiary 36,00X27,12 m, a wewnętrzny 22,25X23,70 m.
Część środkowa hali jest ograniczona z dwóch przeciwległych stron ścianami betonowymi, z których wyprowadzone są ukośne belki wspornikowe, stanowiące oparcie dla konstrukcji dachu. Pozostałe ściany hali są murowane, przykryte wieńcem betonowym, na którym opierają się słupki świetlika stalowego, stanowiące elementy współpracujące z konstrukcją dachu. Na belkach wspornikowych opierają się belki brzegowe o rozpiętości 24,00 m i wysokości 2,80 m. Belki są ustawione skośnie pod kątem 28°’ do poziomu, aby pracowały całą swoją wysokością w kierunku ściągania przez łupinę. Nie są one przystosowane do przenoszenia obciążeń ciężarem własnym i dlatego do współpracy z belkami zostały wprowadzone stalowe słupki świetlików (segregator aktów prawnych).
Grubość łupiny przekrycia wynosi 4 cm i zwiększa się stopniowo do 7 cm w miejscach zetknięcia się z belkami brzegowymi. Łupina ma wraz z belkami brzegowymi wymiary w rzucie poziomym 19,10X23,70 m. Stanowi ona powierzchnię o podwójnej krzywiźnie, z których jedna kształtuje się przez zwis łupiny ku środkowi, druga została wytworzona w celu odprowadzenia wody opadowej przez odpowiednie skracanie prętów nośnych.
Ciekawe rozwiązanie przekrycia podwieszonego wykonano we Flamatt w Szwajcarii. Hala służy za skład sprzętu f-my inżynieryjno-budowlanej. Fundamenty, posadzka, słupy i podwieszony dach zostały wykonane jako monolityczne (promocja 3 w 1).
W celu oświetlenia hali w przekryciu umocowano kopulki z tworzywa sztucznego. Słupy są rozstawione co 9,00 m. Wysokość hali wynosi 4,80 m. Ściany zostały wykonane z płyt prefabrykowanych fałdowych o grubości 10 cm. Grubość płyty przekrycia wynosi tylko 9 cm.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32