Blog

Głębsza analiza zjawiska zdjęcie nr 2
30.05.2018

Ściany z betonu komórkowego a izolacyjność akustyczna

W artykule znajdziesz:

Ściany z betonu komórkowego a izolacyjność akustyczna

 
Głębsza analiza zjawiska zdjęcie nr 3  
 

Ściany z betonu komórkowego a izolacyjność akustyczna

 

Parametry akustyczne ścian mają bezpośredni wpływ na komfort mieszkania – jest to szczególnie ważne w przypadku ścian zewnętrznych. Hałas powoduje nerwowość, dekoncentruje i męczy, a odczuwany codziennie może znacznie pogorszyć stan zdrowia. Z tego właśnie względy przy budowie domu należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią izolacyjność akustyczną zewnętrznych ścian, okien oraz drzwi. Beton komórkowy to materiał, który jest ciepły, lekki i wygodny w murowaniu, ale czy można z niego wybudować ciche ściany. Okazuje się, że tak, a co więcej, w sprzedaży są nawet specjalne bloczki i rozwiązania, zapewniające doskonałą akustykę pomieszczeń. Parametry akustyczne betonu komórkowego, który jest materiałem lekkim i porowatym, są wystarczające. Budowane z nich ściany spełniają wszystkie wymagania przepisów i norm budowlanych. Warto wspomnieć, że z badań przeprowadzonych przez Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Betonowego i Zakład Akustyki ITB wynika, że ściany o grubości 240mm, zbudowane z bloczków o gęstości 400kg/m3 spełniają wszystkie wymagania w zakresie ścian zewnętrznych dla budynków znajdujących się na terenach, gdzie poziom hałasu sięga 65dB. W przypadku ścian o tej samej grubości, wymurowanych z bloczków o gęstości 800 kg/m3 spełnione są nawet surowe wymagania akustyczne dla ścian międzylokalowych w budownictwie wielorodzinnym. W sprzedaży są specjalne bloczki, które cechują się zarówno wysoką izolacyjnością cieplną, jak i dużą zdolnością powstrzymywania przepływu fal uderzeniowych i dźwiękowych. Ściany wewnętrzne z betonu komórkowego można murować z zastosowaniem zaprawy klejowej. Należy przy tym pamiętać, aby wypełniać zarówno szczeliny pionowe, jak i poziome. Ściana zyska prawidłowe parametry akustyczne po pokryciu jej tynkiem o grubości 15mm. Metoda ta wykorzystywana jest do murowania ścian z bloczków o grubości 240mm i gęstości 800kg/m3. Są one stosowane do oddzielanie mieszkań od korytarzy i klatek schodowych.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Głębsza analiza zjawiska zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Głębsza analiza zjawiska zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Głębsza analiza zjawiska zdjęcie nr 8 Głębsza analiza zjawiska zdjęcie nr 9 Głębsza analiza zjawiska zdjęcie nr 10
Głębsza analiza zjawiska zdjęcie nr 11
Głębsza analiza zjawiska zdjęcie nr 12 Głębsza analiza zjawiska zdjęcie nr 13 Głębsza analiza zjawiska zdjęcie nr 14
Głębsza analiza zjawiska zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Głębsza analiza zjawiska zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Głębsza analiza zjawiska zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami