Blog

Rury stalowe zdjęcie nr 2
15.05.2023

Nowoczesny układ rurociągów

W artykule znajdziesz:

Rury stalowe zdjęcie nr 3
Nowoczesny układ rurociągów

Spośród dwóch możliwości układu instalacji dla wód mineralnych, a mianowicie:

a) z hydroforem (program uprawnienia budowlane na komputer),

b) ze zbiornikiem wyrównawczym otwartym, zaleca się stosowanie do transportu wód mineralnych zgazowanych układu z hydroforem, który powoduje mniejsze straty składników gazowych.

Do transportu wód mineralnych mogą być stosowane pompy tłokowe (nurowe) odśrodkowe, śrubowe, podnośniki pneumatyczne (przy użyciu C02) i inne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

  • W przypadku pompowni dla wód zgazowanych należy przestrzegać następujących zasad:
  • w razie stosowania hydroforów należy zapewnić w nich poduszkę gazową z gazu występującego w danej wodzie mineralnej. Jeżeli jego ilości są zbyt małe, należy je uzupełniać gazem właściwym danej wodzie, np. C02 dla szczaw, lub obojętnym, np. azotem,
  • pomieszczenia pompowni muszą mieć wentylację uruchamianą z zewnątrz przed wejściem obsługi,
  • na możliwość obecności szkodliwych (duszących) gazów winny zwracać uwagę tablice z odpowiednimi napisami, np. „Uwaga C02”, „Uwaga H2S” itp.
  • Pomieszczenia budynku pompowni powinny mieć instalacje umożliwiające szybkie odwodnienie. Jeżeli pomieszczenie znajduje się poniżej terenu, należy zapewnić dogodne wejście do pompowni (uprawnienia budowlane).
  • Materiały instalacji pompowej winny być odporne na korozyjne działanie właściwej wody mineralnej i nie mogą wpływać na zmianę jej właściwości fizykochemicznych. Wyklucza się stosowanie przewodów z ołowiu.

Nowoczesny układ rurociągów dla wód mineralnych powinien być projektowany kompleksowo, łącznie ze sposobem czerpania wody z ujęć, magazynowania jej i pompowania. Właściwe rozwiązanie polega na stosowaniu układu, w którym stwarza się warunki pełnej izolacji wody przed kontaktem z powietrzem. Istotne znaczenie na czerpanie wody (szczawy) z odwiertu z takiej głębokości, w której dzięki odpowiedniemu ciśnieniu woda nie jest w stanie przesycenia (program egzamin ustny).

Wydajność źródeł

Czynnikiem chroniącym wodę przed kontaktem z powietrzem i w konsekwencji przed procesami utleniającymi może być dwutlenek węgla w przypadku wód szczawnych, siarkowodór w przypadku wód siarczkowych lub azot jako gaz obojętny w przypadku wód innego typu. W większości przypadków wydajność źródeł nie pokrywa szczytowego zapotrzebowania na wody mineralne w godzinach ruchu zakładów przyrodoleczniczych i zachodzi konieczność ich magazynowania. Ze względu na ograniczoną trwałość wód mineralnych magazynować należy tylko niezbędne ich ilości (opinie o programie).

Podstawowe wymagania techniczne dla zbiorników wód leczniczych są następujące:

  • Zbiorniki winny być lokalizowane jak najbliżej miejsc odbioru wody mineralnej.
  • Pojemność zbiorników powinna być jak najmniejsza i ustalona w oparciu o szczegółowy bilans gospodarki wodami mineralnymi.
  • Terenowe zbiorniki wód mineralnych należy zabezpieczyć przed zanieczyszczeniami wodami gruntowymi i opadowymi przez staranną izolację wodoszczelną zewnętrzną i wewnętrzną ścian i stropu zbiornika.
  • Wieżowe zbiorniki wód mineralnych muszą być zabezpieczone przed zmianami temperatury przez wykonanie izolacji cieplnej.
  • Zbiorniki terenowe powinny posiadać odrębną łatwo dostępną komorę zasuw.
  • Każdy zbiornik musi mieć szczelne włazy (jeden lub więcej) z zamknięciem otwieranym tylko przez obsługę. Zaleca się układ, przy którym włazy do komór zbiornika usytuowane są wewnątrz komory zasuw (segregator aktów prawnych).

W przypadku magazynowania wód zgazowanych konieczna jest wentylacja komory zasuw uruchamiana z zewnątrz.

  • Materiały użyte do wykonania wyprawy lub wykładziny zbiornika muszą być odporne na korodujące działanie magazynowanej wody lub gazu i nie mogą wpływać na zmianę własności fizykochemicznych. Należy zwrócić uwagę na staranną wyprawę wewnętrznych ścian i dna zbiornika celem uzyskania gładkich, niechropowatych powierzchni łatwych do czyszczenia i zmywania.
  • Należy zapewnić możliwość płukania zbiornika wodą wodociągową przez wykonanie odpowiedniej instalacji.
  • Każdy zbiornik musi mieć możliwość całkowitego opróżniania przez odpowiednie uformowanie dna ze spadkiem w kierunku zagłębienia, w którym znajduje się otwór spustowy.
  • Każdy zbiornik musi mieć przelew z zamknięciem wodnym (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Rury stalowe zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Rury stalowe zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Rury stalowe zdjęcie nr 8 Rury stalowe zdjęcie nr 9 Rury stalowe zdjęcie nr 10
Rury stalowe zdjęcie nr 11
Rury stalowe zdjęcie nr 12 Rury stalowe zdjęcie nr 13 Rury stalowe zdjęcie nr 14
Rury stalowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Rury stalowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Rury stalowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami