Blog
Ściany z pustaków z betonów ciepłochronnych
W artykule znajdziesz:
Ściany z pustaków z betonów ciepłochronnych
Koncepcja konstrukcyjna w tej grupie pustaków jest odwrotna niż w poprzedniej. Pustaki wytworzone z betonów izolacyjnych, najczęściej w połączeniu ze strużynami lub wiórami drzewnymi, nie mają własności nośnych. Nośność murom nadaje beton wypełniający otwory w ścianach utworzone przez pustaki (program uprawnienia budowlane na komputer).
Pierwowzorem tych konstrukcji były skrzynki zbijane na listwy drewniane z płyt wiórkowo-cementowych ustawione jak pustaki w ścianach, a następnie zalewane masą betonową tworzącą beton konstrukcyjny o cechach wytrzymałościowych odpowiadających potrzebom danej budowli. Jako kontynuacja tego kierunku najszerzej rozwinęło się wykonawstwo stosujące pustaki ze strużkobetonu z dużymi kanałami. Mury z pustaków strużkobetonowych znalazły zastosowanie do nośnych ścian zewnętrznych i wewnętrznych w kondygnacjach nadziemnych; niedopuszczalne jest natomiast użycie pustaków strużkobetonowych do ścian piwnicznych i fundamentów. Mogą one być stosowane jako nośne również w budynkach wielokondygnacjowych.
Mury te składają się z pustaków ze strużkobetonów ułożonych na sucho oraz z betonu, który wypełnia otwory w pustakach. Ścianki pustaków spełniają więc podczas budowy rolę deskowania, a w okresie eksploatacji budynku stanowią ocieplenie betonu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Podstawowymi zaletami tych murów są: lekkość przy stosunkowo dużej nośności, wykorzystanie do produkcji strużek drewnianych (odpadów przy mechanicznej obróbce drewna), dobra izolacyjność cieplna i akustyczna oraz niski koszt. Warunkiem uzyskania muru strużkobetonowego o należytej jakości jest użycie pustaków po 90-dniowym okresie dojrzewania, tj. wówczas, gdy zanika zjawisko skurczu betonu strużkowego. Za granicą najszerzej rozpowszechnione są pustaki strużkobetonowe w Szwajcarii wg patentu firmy Durisol. W Polsce wprowadza się strużkobeton w niskim budownictwie mieszkaniowym.
W kraju produkowane są obecnie dwa rodzaje tych pustaków:
a) wg projektu inż. W. Sienkiewicza z Biura Projektów Typowych i Studiów Budownictwa Miejskiego w Warszawie, które są zbliżone kształtem do pustaków Durisol,
b) typu JG (uprawnienia budowlane).
Pustaki typu BPTiSBM składają się z następujących typów: pustaki ścienne zasadnicze, połówkowe, narożnikowe prawe i lewe, nadprożowe, podokienne, ryglowe (umożliwiające wykonanie rygli) oraz płyty wieńcowe służące do ocieplania wieńców stropowych.
Szerokość pustaków
Szerokość pustaków wynosi 25 cm, wysokość 20 cm, grubość ścianek zewnętrznych 6 cm (program egzamin ustny).
Ściany z tych pustaków mają następującą charakterystykę: ciężar 1 m ściany wynosi ok. 320 kG, objętość betonu wypełniającego otwory 0,11 m3/m2, liczba pustaków na 1 m - 7 sztuk.
Pustaki JG mają długość 60 cm, wysokość 30 cm, szerokość 20 cm oraz grubość ścianek zewnętrznych 5 cm (opinie o programie).
Ściany z pustaków JG charakteryzują następujące cechy: ciężar 1 m: ściany ok. 300 kG, objętość betonu wypełniającego 0,09 mVm-, liczba pustaków na 1 m2 ściany wynosi 3 sztuk. Wykonanie ścian z pustaków JG jest mniej pracochłonne niż ścian z pustaków poprzedniego rodzaju, gdyż stosuje się tylko jeden typ pustaka; nośność tych ścian jest jednak mniejsza, a izolacyjność termiczna gorsza. Kształt pustaków umożliwia wytworzenie słupów betonowych.
Ścianę z pustaków typu BPTiSBM, na którym we fragmencie widać odsłonięty szkielet betonowy. Środkowe ścianki pustaków mają wycięcie umożliwiające połączenia wzajemne w każdej warstwie muru w kierunku poziomym słupów utworzonych przez wypełnienie otworów pustaków (segregator aktów prawnych).
Ścianę z pustaków typu Durisol z zastosowaniem elementu narożnikowego i węgarkowego pod podokiennikiem widoczny jest element podokienny i nadokienny. W budynkach o większej liczbie kondygnacji można skonstruować przez zastosowanie pustaków o odpowiednim kształcie szkielet żelbetowy, składający się ze słupów i belek żelbetowych uformowanych w specjalnych pustakach ryglowych. Belki szkieletu służą za podpory dla płyt stropowych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32