Blog

Krzywoliniowy wykres naprężeń zdjęcie nr 2
14.12.2021

Ściany zewnętrzne

W artykule znajdziesz:

Ściany zewnętrzne

Krzywoliniowy wykres naprężeń zdjęcie nr 3
Ściany zewnętrzne

Tylko w rzadkich przypadkach, kiedy do gruntu przedostają się agresywne ścieki wód przemysłowych, może zajść konieczność zastosowania bardziej odpornych chemicznie materiałów. Należy liczyć się, że wskutek ruchu wód gruntowych i opadów atmosferycznych agresywność wód gruntowych może obniżać się z biegiem czasu (program uprawnienia budowlane na komputer).
W środowiskach słabo agresywnych należy stosować beton szczelny oraz podkład pod podstawę fundamentów z tłucznia odpornego chemicznie w danym środowisku.

Przy zastosowaniu betonu o normalnej szczelności należy fundamenty zabezpieczyć powierzchniowo roztworem asfaltowym oraz 2-3 warstwami lepiku asfaltowego (bez wypełniaczy) stosowanego na gorąco.
W środowiskach średnio agresywnych należy powierzchnię fundamentów zabezpieczyć roztworem asfaltowym i 2-3 warstwami lepiku asfaltowego na gorąco.
W środowiskach silnie agresywnych należy stosować pod podstawę fundamentów podkład grubości ok. 0,10 m z asfaltobetonu z wypełniaczami chemoodpornymi. Powierzchnie fundamentów należy zabezpieczać laminatami asfaltowymi lub przeponami przy użyciu rolowych materiałów bitumicznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Fundamenty pod maszyny i urządzenia powinny być izolowane od agresywnych czynników izolacją ciągłą, uwzględniając wpływy dynamiczne i osiadanie fundamentów.
Ściany zewnętrzne we wszystkich budynkach podlegają niszczącemu działaniu procesów cieplno-wilgotnościowych, jak również działaniu zewnętrznych czynników atmosferycznych. W budynkach przemysłowych ściany te są narażone na działanie wilgotnej i agresywnej chemicznie atmosfery środowiska (uprawnienia budowlane). W rozdziałach poprzednich była już omawiana sprawa ogólnego zabezpieczenia przed zawilgoceniem i gazami agresywnymi. Natomiast czasami dolne części ścian są narażone na oblewanie cieczami agresywnymi.

Te części ścian i słupów powinny być zabezpieczone cokołami o wysokości 0,15-0,50 m. W przypadku wspomnianego występowania rozprysków cieczy agresywnych i konieczność zmywania ścian wodą, należy ściany zabezpieczyć okładziną do wysokości możliwych rozprysków (program egzamin ustny).

Grunty nasypowe

Pod wykładziną w zależności od potrzeby układa się warstwę izolacji ciągłej.
Zabezpieczenie stropodachów zostało szczegółowo omówione w poprzednich rozdziałach. Pozostały do omówienia zabezpieczenia stropów. Jeżeli ma się do czynienia ze stropami, nad którymi występują ciecze agresywne związane z mokrą chemiczną produkcją, to należy je zabezpieczać chemoodpornymi i wodoodpornymi izolacjami. Samo zabezpieczenie ogranicza się przeważnie do opracowania zabezpieczenia posadzek (opinie o programie).

Ogólne wymagania. Pozornie prosta sprawa posadzek w warunkach przemysłowych urosła do bardzo ważnego zagadnienia absorbującego przemysł materiałów chemoodpornych i wymagającego wyjątkowo dopracowanych technologii budowlanych. W obiektach przemysłowych narażonych na agresywne środowisko wodne i osiadanie na posadzki agresywnych pyłów zachodzi konieczność wykonywania szczelnych posadzek odpornych na ciecze, pyły i wodę do zmywania (segregator aktów prawnych).
Jeżeli posadzki występują na parterze, podłożem dla nich jest grunt i częściowo fundamenty, a jeżeli na wyższych kondygnacjach - elementy konstrukcji nośnej.

Grunt pod posadzkę należy zbadać pod względem ewentualnej jego agresywności chemicznej. Grunty nasypowe lub mające strukturę naruszoną należy uszczelnić do stanu wykluczającego możliwość nierównomiernego osiadania posadzki. W przypadku gruntów nawodnionych, należy je zdrenować lub zabezpieczyć, ażeby pod posadzki uzyskać suche podłoże.
mechaniczna wentylacja. W czasie eksploatacji posadzki są zmywane wodą lub olejem. Wykładzinę ścienną i lamperię olejną zmywa się zimną wodą (promocja 3 w 1).

Występuje agresywne środowisko ciekłe w postaci kwasu siarkowego H2S04 o masie właściwej 1,84 g/cms, stężeniu 66°Be, 93-98% W temperaturze +18 °C. Okresowe rozlewanie i rozbryzgiwanie kwasu siarkowego występuje głównie podczas nalewania kwasu do akumulatorów.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Krzywoliniowy wykres naprężeń zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Krzywoliniowy wykres naprężeń zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Krzywoliniowy wykres naprężeń zdjęcie nr 8 Krzywoliniowy wykres naprężeń zdjęcie nr 9 Krzywoliniowy wykres naprężeń zdjęcie nr 10
Krzywoliniowy wykres naprężeń zdjęcie nr 11
Krzywoliniowy wykres naprężeń zdjęcie nr 12 Krzywoliniowy wykres naprężeń zdjęcie nr 13 Krzywoliniowy wykres naprężeń zdjęcie nr 14
Krzywoliniowy wykres naprężeń zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Krzywoliniowy wykres naprężeń zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Krzywoliniowy wykres naprężeń zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami