Blog

Własności fizyko-chemiczne zdjęcie nr 2
26.02.2020

Ściany zewnętrzne pieców uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Ściany zewnętrzne pieców uprawnienia budowlane

Własności fizyko-chemiczne zdjęcie nr 3
Ściany zewnętrzne pieców uprawnienia budowlane

Ściany zewnętrzne pieców z reguły wykonywane są z kafli. Piece sytuuje się przeważnie w narożnikach pomieszczeń. Muruje się je na zaprawie z gliny. Armatura pieców powinna być dokładnie i szczelnie osadzona w ścianach pieca i umocowana specjalnymi kotwiami.

Przy wykonywaniu kapitalnych remontów budynków i konieczności przebudowy wszystkich pieców zaleca się zlikwidować je i zainstalować centralne ogrzewanie ewentualnie zainstalować piece przenośne (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ściany pieców i kominów oraz czopuchy nie powinny w żadnym przypadku stykać się z elementami drewnianymi budynku. Przy podłączaniu pieca do komina nie wolno wykorzystywać przewodów wentylacyjnych na przewody dymowe. Przy wykonywaniu remontów należy dokładnie przestrzegać przepisów przeciwpożarowych.

Jako nieodpowiadający pod względem warunków atmosferycznych czas, w którym powinny być wykonywane roboty budowlano-montażowe, należy uważać okres, w jakim temperatura otoczenia spada poniżej +5°C. Zgodnie z obowiązującą instrukcją nr 156 Instytutu Techniki Budowlanej pt. „Instrukcja wykonywania robót budowlano-montażowych w okresie zimowym przy temperaturach do 15°C, okres, w którym obowiązują wymagania zawarte w tej instrukcji, liczy się od 15 października do 15 kwietnia każdego roku. W okresie do 15.X. powinny być zakończone na wszystkich budowach prace przygotowawcze do robót zimowych.

W robotach remontowych, adaptacyjnych lub modernizacyjnych mamy wprawdzie do czynienia w większości przypadków z pracami prowadzonymi wewnątrz pomieszczeń zamkniętych, to jednak pewna ilość robót dotyczy również stanu surowego budynku (np. nadbudowy).
Z tych względów obowiązują tu te same niemal rygory technologiczne co i w budownictwie nowym. Przedsiębiorstwa robót remontowych powinny jeszcze przed nastaniem okresu zimowego opracować plan przygotowania budów do robót zimowych odpowiednio do przewidzianych w planie roczny zadań produkcyjnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W planie tym powinno się wszystkie przypadające roboty na IV kwartał danego roku i I kwartał roku następnego podzielić na 3 grupy:
grupa 1 - roboty wykonywane na otwartym powietrzu (roboty fundament we i stanu surowego),

grupa 2 - roboty prowadzone w budynkach zamkniętych bez czynnych instalacji grzewczych,
grupa 3 - roboty prowadzone w budynkach z czynnymi instalacjami grzewczymi.

Dla każdej z tych grup należy ustalić najwłaściwszą metodę prowadzenia robót w okresie zimowym, odpowiednio do mogących wystąpić na stanowisku pracy temperatur poniżej +5°C (uprawnienia budowlane).
W klimacie Polski roboty zimowe można prowadzić trzema metodami: metodą zachowania ciepła przy lub bez stosowania dodatków przyspieszających wiązanie i twardnienie betonu (w temperaturach od +5°C do - 5°C),
- metodą podgrzewania (przy temperaturach od - 5°C do - 15°C),
- metodą zimnych składników (przy temperaturach od - 5°C do - 15°C).

Metoda zachowania ciepła polega na podgrzewaniu składników betonów
lub zapraw do temperatury 40-60°C i osłanianiu elementów matami, plandekami itp., do czasu związania i stwardnienia betonu lub zaprawy.
Metoda podgrzewania polega na stosowaniu deskowań o podwójnych ściankach podgrzewanych parą lub gorącą wodą (program egzamin ustny). Podgrzane jak w metodzie pierwszej składniki betonów lub zapraw umieszcza się w formach, a następnie formy podgrzewa się aż do czasu związania i stwardnienia betonu.

Metoda zimnych składników

Metoda zimnych składników polega na stosowaniu zamiast podgrzewania składników betonu i zapraw, a więc wody i kruszywa - dodatków chemicznych.
Metoda ta jest stosowana najczęściej przy zalewaniu betonem węzłów między wielkowymiarowymi elementami prefabrykowanymi (opinie o programie).

Może być ona również stosowana przy betonowaniu stropów lub dachów z elementów drobno- i średniowymiarowych.
Najczęściej stosowaną u nas metodą w okresie zimowym jest metoda zachowania ciepła. Metoda zimnych składników nie jest jeszcze dostatecznie rozpowszechniona.
W planie przygotowania do robót zimowych ważną rolę odgrywają następujące prace przygotowawcze:
1) zmagazynowanie niezbędnej ilości kruszyw do betonów i zapraw oraz innych materiałów (np. cegły, płyt itp.) (segregator aktów prawnych),
2) przygotowanie urządzeń grzewczych,
3) przygotowanie środków chemicznych przeciwmrozowych w przypadku stosowania metody zimnych składników,
4) przygotowanie stanowisk do odbioru lub wytwarzania betonów i zapraw w warunkach zimowych,
5) zabezpieczenie sieci wodociągowej, energetycznej i oświetleniowej,
6) uwzględnienie zmiennych warunków zabezpieczeń przeciwpożarowych i bhp,
7) zapewnienie niezbędnych warunków pracy służbie laboratoryjnej i meteorologicznej w przypadku robót prowadzonych na otwartym powietrzu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Własności fizyko-chemiczne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Własności fizyko-chemiczne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Własności fizyko-chemiczne zdjęcie nr 8 Własności fizyko-chemiczne zdjęcie nr 9 Własności fizyko-chemiczne zdjęcie nr 10
Własności fizyko-chemiczne zdjęcie nr 11
Własności fizyko-chemiczne zdjęcie nr 12 Własności fizyko-chemiczne zdjęcie nr 13 Własności fizyko-chemiczne zdjęcie nr 14
Własności fizyko-chemiczne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Własności fizyko-chemiczne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Własności fizyko-chemiczne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami