Blog
Cięcie rur instalacyjnych
W artykule znajdziesz:
Wobec coraz powszechniejszego rozprowadzania gazów suchych w instalacjach gazowych należy ograniczyć do niezbędnego minimum złącza gwintowane. Stalowe przewody instalacyjne powinny być łączone przez spawanie gazowe. Niedopuszczalne jest wbudowanie w instalacje rur pękniętych lub w inny sposób uszkodzonych oraz rur o zmniejszonym lub zniekształconym przekroju (program uprawnienia budowlane na komputer).
Cięcie rur instalacyjnych przeznaczonych do łączenia przez spawanie należy wykonywać za pomocą piłki do metalu. Rury spawa się na styk, pozostawiając końce prostopadle ścięte oraz zachowując ich odległość od siebie (w celu uzyskania dobrego przetopu) w granicach 0,5-1,5 mm. Miejsce spawane powinno być dokładnie oczyszczone z rdzy i brudu, a następnie starannie osuszone przez przepalanie palnikiem gazowym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przed rozpoczęciem spawania należy sprawdzić współosiowość krawędzi rur za pomocą drewnianej łaty. Spoina powinna być wykonana szybko i bez przerw, a własności drutu spawalniczego powinny być zbliżone do materiału spawanego. Spawanie instalacji gazowych powinno być wykonywane przez spawaczy o wysokich kwalifikacjach zawodowych. Złącza gwintowane w instalacjach gazowych wykonuje się głównie dla umożliwienia wmontowania kurków oraz podłączenia gazomierzy i przyborów gazowych (uprawnienia budowlane).
W czasie przecinania rur, gwintowania itp. używa się tzw. imadła rurowego. Rury przecina się piłkami do metalu lub specjalnymi obcinakami kółkowymi. Po obcięciu końce rury należy wyrównać za pomocą frezu. Do nacinania gwintu na końcach rury służą gwintownice. Zasadniczą częścią gwintownicy jest głowica nastawna wyposażona w 4 narzynki (program egzamin ustny). Przekręcenie pokrywy powoduje przesunięcie narzynek odpowiednio do średnicy gwintowanej rury.
Ruchy wahadłowe
Przy gwintowaniu głowicą zaopatrzoną w dwie rączki konieczne jest wykonanie pełnych obrotów dookoła rury. Niektóre gwintownice mają urządzenia zapadkowe, dzięki czemu przy nacinaniu wystarczy wykonywać ruchy wahadłowe. Nacięty gwint powinien być lekko stożkowy, tak aby pierwsze zwoje miały pełną głębokość, a następne były stopniowo coraz płytsze. Stożkowość gwintu ułatwia uszczelnienie przewodów. Konieczne jest również dokładne prostopadłe ustawienie narzynek w stosunku do osi gwintowanej rury. Dobrze nacięty gwint nie powinien mieć zbyt cienkich zwojów, rys, pęknięć czy wyłamań (opinie o programie).
Zbyt długi gwint powoduje za głębokie wkręcenie rury w łącznik, co pociąga za sobą znaczne opory przepływu. Do uszczelniania gwintu używa się konopi i kitu uszczelniającego. Prawidłowe nawinięcie konopi i następnie wkręcenie łącznika ma zasadniczy wpływ na szczelność połączenia. Pasma konopi o odpowiedniej długości lekko smaruje się kitem, a następnie nawija na gwint w kierunku od tyłu ku przodowi gwintu, mocno dociskając pasmo. Po nawinięciu całości wygładza się je przez obrót ręki w kierunku nakręcania gwintu. Następnie wkręca ostrożnie łącznik najpierw ręką, a później używając klucza rurowego lub szczypiec (segregator aktów prawnych).
Większość nowych instalacji gazowych wykonuje się z elementów prefabrykowanych przygotowanych w bazie prefabrykacji. Zadaniem brygady montażowej jest jedynie montaż przygotowanych elementów i podłączenie przyborów gazowych. Obowiązkiem wykonawcy niezależnie od posiadanego projektu jest stałe sprawdzanie, czy instalacja jest wykonana zgodiiie z obowiązującymi przepisami. W przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości konieczne jest niezwłoczne powiadomienie nadzoru technicznego przedsiębiorstwa.
Prace rozpoczyna się od wytrasowania zgodnie z projektem technicznym przebiegu instalacji. Sprawdza się ilość i jakość dostarczonych elementów prefabrykowanych (promocja 3 w 1). Przebija otwory w ścianach i stropach oraz zakłada rury ochronne. Łączy się poszczególne odcinki rur, a następnie mocuje do ściany za pomocą uchwytów. Złączy rurowych zarówno gwintowanych, jak i spawanych nie wolno stosować w miejscach przejścia przez ściany i stropy. Złącza gwintowane powinny być ponadto lokalizowane w miejscach widocznych i łatwo dostępnych dla kontroli.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32