Blog

Budowa mostów kolejowych zdjęcie nr 2
14.06.2021

Ścieralność drewna

W artykule znajdziesz:

Ścieralność drewna

Budowa mostów kolejowych zdjęcie nr 3
Ścieralność drewna

Ścieralność drewna można oceniać w sposób wagowy - miernikiem ścieralności jest w tym wypadku zmniejszenie się ciężaru badanej próbki - lub w sposób objętościowy, przyjmując za miernik zmniejszenie się objętości drewna w wyniku zmian spowodowanych ścieraniem (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wśród metod badania ścieralności wyróżnić można trzy zasadnicze kierunki:
1) działanie na drewno strumieniem piasku,
2) ścieranie drewna na maszynach probierczych różnego typu za pomocą różnych materiałów ściernych,
3) badanie ścieralności przez obciążenia wywoływane stopą mechaniczną.

Próba ścieralności w strumieniu piasku polega na poddaniu powierzchni drewna działaniu strumienia piasku o określonej ziarnistości, pędzonego prądem powietrza lub pary o określonym ciśnieniu.
Do badania służą próbki o wymiarach 7x7x7 cm. Próbki te waży się z dokładnością 0,1 G, po czym poddaje się badaniu przekrój poprzeczny, promieniowy lub styczny; każdy z nich wykazuje odmienną ścieralność. Wilgotność próbki w chwili badania powinna być jak najbardziej zbliżona do 15% (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wybraną do badania powierzchnię próbki zasłania się przesłoną, w której znajduje się okrągły otwór o powierzchni 28 cm2, ustawia się próbkę nad otworem dmuchawki i poddaje się ją działaniu strumienia piasku o ziarnistości 0-0,75 mm, pędzonego prądem powietrza lub pary pod ciśnieniem 2-3 atm.

Przy ciśnieniu 2 atm urządzenie rzuca na próbkę 2,9 kG piasku w ciągu minuty, czas trwania próby wynosi 2 min. Odpowiednie urządzenie obraca próbkę w czasie trwania próby, dzięki czemu zapewnione jest równomierne zużycie odsłoniętej powierzchni. Po ukończeniu próby waży się próbkę, określa się ubytek jej ciężaru i wyraża się go w odniesieniu do 1 cm2 powierzchni próbki lub w procentach (uprawnienia budowlane).

Badanie ścieralności

Na skutek różnic w twardości drewno wczesne ulega w czasie próby zniszczeniu w daleko większym stopniu niż drewno późne. Nierównomierne zużycie powierzchni stawia pod znakiem zapytania wartość otrzymanych wyników i celowość metody, która wskutek tego wychodzi z użycia (program egzamin ustny).

Badanie ścieralności na maszynach ściernych stanowi najczęściej stosowaną i najmniej kłopotliwą próbę. Próbkę drewnianą o wymiarach 7 x 7 x 7 cm i wilgotności zbliżonej do 15% waży się z dokładnością 0,1 G i poddaje się działaniu wirującej z równomierną szybkością tarczy stalowej, która ściera drewno przy stałym obciążeniu i przy równomiernym dopływie drobnoziarnistego piasku (opinie o programie). Obciążenie próbki wynosi 0.6 kG/cm2, a więc dla próbki o wymiarach 49 cm2 okrągło 30 kG. Do próby stosuje się piasek o ziarnistości 0,15-0,3 mm.

Poszczególne normy przewidują różnorodne obciążenie i różnorodną ziarnistość użytego do badania piasku, różnorodną liczbę obrotów tarczy oraz ilość piasku zużytego na przeprowadzenie próby; są to wielkości umowne. Najczęściej stosuje się 100 obrotów lub 4 fazy po 110 obrotów, z tym warunkiem, że po każdej fazie obraca się próbkę (w płaszczyźnie poziomej) o 90°. Na 100 obrotów (30 obr/min) zużywa się 100 G piasku. Po ukończeniu próby waży się próbkę z dokładnością 0,1 G i określa się ubytek ciężaru i ścieralność (segregator aktów prawnych).
Na podobnych założeniach opiera się szereg odmiennych w szczegółach urządzeń i metod.

Badanie przy pomocy stopy mechanicznej jest to określenie ścieralności desek podłogowych, deszczulek posadzkowych i innych materiałów podłogowych w sposób najbardziej zbliżony do warunków pracy tych materiałów. Maszyna probiercza uruchamia stalową stopę obłożoną skórą, która w regularnych odstępach czasu uderza w przesuwającą się pod nią tam i z powrotem płytę, zestawioną z przeznaczonego do badania materiału (promocja 3 w 1). Między mechaniczną stopę a badany materiał wprowadza się drobnoziarnisty piasek lub papier ścierny. Siła, z jaką uderza stopa mechaniczna, odpowiada ciężarowi przypadającemu na jedną stopę normalnie zbudowanego mężczyzny; liczbę uderzeń rejestruje licznik.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Budowa mostów kolejowych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Budowa mostów kolejowych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Budowa mostów kolejowych zdjęcie nr 8 Budowa mostów kolejowych zdjęcie nr 9 Budowa mostów kolejowych zdjęcie nr 10
Budowa mostów kolejowych zdjęcie nr 11
Budowa mostów kolejowych zdjęcie nr 12 Budowa mostów kolejowych zdjęcie nr 13 Budowa mostów kolejowych zdjęcie nr 14
Budowa mostów kolejowych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Budowa mostów kolejowych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Budowa mostów kolejowych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami