Blog

19.04.2021

Zasada kolegialna

W artykule znajdziesz:

Zasada kolegialna

Zasada kolegialna

Zasada kolegialna polega na tym, że całkowita władza spoczywa nie w rękach jednej osoby, lecz wielu osób, które stanowią kolegium. Decyzje zapadają większością głosów - głos każdego członka kolegium ma jednakową wagę, żaden członek kolegium nie jest ważniejszy od innego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Również w systemie zarządzania kolegialnego może istnieć stanowisko dyrektora. Dyrektor jednak nie posiada tu pełni władzy.

Jego zadanie polega tylko na przedkładaniu odpowiednich wniosków do decyzji i ścisłym wykonywaniu poleceń kolegium. Oczywiście pewne drobne sprawy kolegium może przekazać do samodzielnego załatwienia przez dyrektora, ma jednak nad nim prawo kontroli i ocenia przedkładane przez niego sprawozdania. Kolegium może w każdej chwili cofnąć udzielone mu uprawnienia i zastrzec je wyłącznie dla siebie.
Zasada funkcjonalna polega na tym, że w przedsiębiorstwie może nie być w ogóle władzy naczelnej.

Władza jest tu dzielona na części i przekazywana kierownikom (dyrektorom) poszczególnych działów, według kompetencji rzeczowej (fachowej) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Tak więc wszystkie sprawy techniczne załatwia kierownik techniczny przedsiębiorstwa, handlowe - kierownik handlowy, administracyjne - kierownik administracyjny. Każdy więc z kierowników załatwia tylko te sprawy, które funkcjonalnie podlegają jego kompetencji, nie miesza się natomiast do spraw załatwianych przez kierowników innych działów. Jest to więc rozdzielenie całości władzy na działy fachowe.

Zdarza się jednak, że pewne sprawy zazębiają się kompetencyjnie o dwa, trzy działy. Aby je załatwić, trzeba wydać decyzję, która ma częściowo charakter techniczny, częściowo administracyjny i handlowy. W takich wypadkach zainteresowani kierownicy po wzajemnym porozumieniu się wydają wspólną decyzję. Występują jednak wobec siebie jako równorzędni partnerzy, jeden nie ma przewagi nad drugim (uprawnienia budowlane).
Przeprowadźmy teraz krytyczną ocenę wszystkich trzech opisanych zasad zarządzania.

Zasada funkcjonalna

Zasada zarządzania jednoosobowego ma bardzo poważne zalety, nie pozbawiona jest jednak również pewnych wad (program egzamin ustny). Otóż fakt, że przedsiębiorstwem kieruje jedna osoba, daje duże korzyści, gdyż decyzje mogą być szybkie. Najmądrzejsza decyzja, jeśli wydana jest za późno, nie przedstawia często żadnej wartości. Nierzadko obserwuje się w praktyce, że nawet nie najlepsza decyzja, ale wydana w porę, jest korzystniejsza od braku decyzji, który dezorganizuje życie, doprowadza do samowoli i szkód.
Zasada zarządzania jednoosobowego posiada jeszcze jedną zaletę, a mianowicie zakłada ona w swej istocie rzeczywistą odpowiedzialność za powzięte decyzje, a nie fikcyjną.

Wprawdzie za każdą decyzję odpowiedzialni są ci, którzy ją powzięli, jednakże przy decyzjach kolegialnych, w wypadku decyzji niesłusznych lub zgoła szkodliwych, trudno ustalić, kto konkretnie ponosi za nią odpowiedzialność, ponieważ członkowie kolegium skłonni są raczej do zasłaniania się autorytetem całego kolegium (opinie o programie). Pod tym względem więc zasada kierownictwa jednoosobowego przewyższa wszystkie inne, gdyż dyrektor przedsiębiorstwa, który samodzielnie powziął decyzję, całkowicie za nią odpowiada.
Wadą zasady zarządzania jednoosobowego jest to, że jeden człowiek przeważnie nie posiada takiej wiedzy i doświadczenia jak zespół ludzi.

Decyzje przedyskutowane w gronie starannie dobranych fachowców dają większą gwarancję słuszności. Ponieważ jednak są one wynikiem woli większości, nie zawsze posiadają logiczną konsekwencję (segregator aktów prawnych).
Wadą zasady zarządu kolegialnego jest również fakt, że często decyzje przedsiębrane przez grono kolegialne przewlekają się bardzo długo, z powodu nieobecności pewnych członków lub braku potrzebnej większości.

Zasada funkcjonalna ma również swoje zalety i wady. Zaletą jej jest to, że poszczególni kierownicy działów mogą łatwiej wyspecjalizować się w węższym zakresie zagadnień. Wadą natomiast jest jednak brak koordynującej władzy zwierzchniej, tj. jednostki odpowiadającej za całość (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami