Blog

05.04.2022

Seleniany

W artykule znajdziesz:

Seleniany

Seleniany, MejSeOj - sole kwasu selenowego (HjSeOj), mają własności podobne do własności siarczanów, z tą różnicą, że są silniejszymi utleniaczami selenki, Me2Se - sole kwasu selenowodorowcgo (H2Se), mają własności podobne do siarczków; s. stosuje się w wulkanizacji kauczuku, w przemyśle szklarskim; są również surowcem do otrzymywania czystego selenu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Selonodezja - dyscyplina zajmująca się wyznaczaniem kształtu i rozmiarów Księżyca oraz badaniem topografii jego powierzchni środkami techniki kosmicznej selenologia - nauka obudowie i dziejach Księżyca oraz o zachodzących na nim zjawiskach i procesach powodujących jego przeobrażenia selenonauta, lunonauta - kosmonauta specjalizujący się w lotach na Księżyc selenonautyka - dział kosmonautyki dotyczący lotów na Księżyc (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Selenowodór, H2Se - bezbarwny, silnie trujący gaz o przenikliwym zapachu; słabo rozpuszcza się w wodzie tworząc roztwór słabo kwaśny; tworzy sole, jest silnym reduktorem selfaktur - przędzarka wózkowa selsyn (z ang. Self-synchro) - maszyna elektryczna indukcyjna małej mocy służąca do przekazywania (s. nadawczy) lub odtwarzania (s. odbiorczy) na odległość wychyleń kątowych na drodze elektrycznej; maszyny takie połączone w układy selsynowe stosowane są głównie w pomiarach zdalnych i sterowaniu automatycznym (uprawnienia budowlane).

Selsyn bezstykowy - selsyn. którego konstrukcja umożliwia uniknięcie połączenia któregokolwiek z uzwojeń za pośrednictwem styków ślizgowych (np. selsyn z transformatorowym zasilaniem uzwojenia wzbudzenia, magnesyn, mikrosyn) selsyn-matka - selsyn nadawczy sterujący kilkoma selsynami odbiorczymi selsyn mocowy - szczególny przypadek selsyna, który stosowany jako odbiornik może napędzać mechanizm przemysłowy bez znacznego uchybu kątowego; stosowany jako nadajnik może zasilać energią elektryczną s.m. działający jako odbiornik (program egzamin ustny).

Selsyn różnicowy

Selsyn różnicowy - selsyn przeznaczony do otrzymywania w łączu różnicowym sygnałów będących funkcją sumy lub różnicy położeń kątowych dwóch niezależnych obserwowanych wałów selsyn transformatorowy - selsyn, który otrzymuje sygnał elektryczny od selsyna nadawczego (lub równorzędnego przyrządu) i którego wirnik jest napędzany przez mechanizm zewnętrzny; w pewnych warunkach s.t. wydaje sygnał elektryczny, uzależniony od różnicy dwóch kątów: kąta geometrycznego swojego wirnika i kąta elektrycznego selsyna nadawczego selsyn trygonometryczny - selsyn stosowany jako element liczący w szczególnym przypadku, gdy dwa sygnały wyjściowe są proporcjonalne do wartości sygnału wejściowego i odpowiednio do wartości sinusa i cosinusa kąta, określającego położenie kątowe wirnika względem kierunku odniesienia; odwrotnie s.t. może również wydawać sygnał wyjściowy uzyskany przez złożenie dwóch sygnałów wejściowych, proporcjonalnych odpowiednio do sinusa i cosinusa wyżej wymienionego kąta (opinie o programie).

Selsyn wskaźnikowy - selsyn odbiorczy, którego wirnik może obracać się swobodnie i którego moment obrotowy, na ogół niewielki, jest wykorzystywany wyłącznie do napędzania wskazówki lub mechanizmu wskazującego SEM - siła elektromotoryczna semafor - urządzenie przy torze kolejowym, podające sygnał zatrzymania, wolnej drogi lub ograniczenia prędkości pociągów semafor - brzegowy znak żeglugowy przeznaczony do sygnalizowania zezwolenia na przejazd lub zakazu wjazdu statku; s. składa się z masztu oraz umieszczonego na nim urządzenia sygnalizacyjnego dziennego i nocnego semafor - system sygnalizacji optycznej za pomocą dwóch chorągiewek ręcznych semafor drogowy - znak ostrzegawczy w postaci podłużnej tablicy zakończonej okrągłą tarczą barwy białej z czerwoną obwódką i dwustronnym napisem „uwaga samochód”, umieszczany przy bramach garaży lub zajezdni, mających wylot na drogę lub ulicę (segregator aktów prawnych).

Semafor ramienny - semafor w postaci wysokiego słupa umieszczonego po prawej stronic toru, dla którego podaje sygnały, z poprzecznym ramieniem i latarnią u góry; ramię ustawione poziomo, a w porze nocnej i latarnia ze światłem czerwonym oznaczają sygnał „stój”; ramię podniesione i światło zielone oznaczają „droga wolna” (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami