Blog
Wykonanie prefabrykowanych żelbetowych pali
W artykule znajdziesz:
Wykonanie prefabrykowanych żelbetowych pali
Prace związane z zapuszczaniem w grunt pali i ścianek szczelnych są w budownictwie morskim spotykane szczególnie często i należą do najważniejszych. Przeprowadza się je na ogół sprzętem i metodami stosowanymi w budownictwie lądowym i niektóre tylko ich szczegóły są charakterystyczne dla budownictwa morskiego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Z tego też powodu w rozdziale tym omówiono jedynie okoliczności związane z potrzebami budownictwa morskiego, uwzględniając przede wszystkim elementy związane z wbijaniem pali i ścianek szczelnych prefabrykowanych.
Wykonanie prefabrykowanych żelbetowych pali i brusów ścianek szczelnych. Osobny podrozdział poświęcono palom o dużych średnicach, znajdującym coraz szersze zastosowanie w budownictwie morskim (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Baby i kafary ręczne używane bywają w budownictwie morskim tylko przy zupełnie podrzędnych lub drobnych robotach; w ogromnej większości wypadków roboty palowe przeprowadza się za pomocą kafarów o napędzie mechanicznym.
Każdy kafar o napędzie mechanicznym składa się z baby (młota), będącego właściwym elementem wbijającym pale w grunt oraz z rusztowania kajarowego (wieży) na odpowiedniej podstawie lub podwoziu, zaopatrzonego w niezbędne maszyny i urządzenia do uruchamiania młotów oraz podnoszenia i prowadzenia pali.
Zależnie od sposobu rozwiązania jednej i drugiej części kafary dzieli się na różne typy. W budownictwie morskim w użyciu są wszelkie typy spotykane w budownictwie lądowym, ale ponadto dla jego celów montowane są kafary o specjalnych rusztowaniach, szczególnie dogodne do prowadzenia robót na morzu (uprawnienia budowlane).
(Szczegółowy opis kafarów pomija się, odsyłając czytelnika do podręczników fundamentowania, np. lub dotyczących maszyn budowlanych).
Ciężar baby
Wybór typu kajara zależy od różnych czynników, z których najważniejszy jest rodzaj gruntu, w którym pale mają być wbite (program egzamin ustny). W gruntach sypkich (piaski, żwir) oraz w niektórych suchych gruntach spoistych, a także w skałach wydajniejsza jest praca za pomocą bab lekkich, ale
— częstych uderzeniach. Najodpowiedniejsze w takich warunkach są młoty szybkobieżne. W gruntach spoistych szczególnie plastycznych (iły, gliny, namuły ilaste) skuteczniejsze są uderzenia rzadsze ale mocniejsze, w takich warunkach zatem raczej należy posługiwać się katarami wciągarkowymi parowymi lub spalinowymi.
Pod względem napędu najbardziej rozpowszechnione są kafary i młoty parowe, po nich spalinowe (opinie o programie). Zastosowanie młotów pneumatycznych opłaca się w dwu skrajnych wypadkach: albo gdy roboty są poważne, tak że opłaca się dla nich założyć specjalną centralną stację sprężarek, albo gdy chodzi tylko o roboty drobne i lekkie, np. wbijanie lekkich ścianek szczelnych, i możliwa jest obsługa młotów za pomocą lekkich sprężarek przenośnych. W innych wypadkach praca sprężonym powietrzem kalkuluje się drożej niż przy zastosowaniu pary. Poza tym młoty pneumatyczne gorzej pracują w zimie ze względu na osadzanie się na nich lodu (segregator aktów prawnych).
Ciężar baby należy dobierać stosownie do ciężaru wbijanych pali lub brusów. W miarę możności ciężar baby powinien być większy od ciężaru pala lub co najmniej jemu równy, nigdy zaś nie powinien spaść poniżej połowy ciężaru pala. Wyjątek stanowią lekkie młoty szybkobieżne, które stanowią przejście do wibratorów i których skuteczność jest wynikiem drgań pala w czasie zapuszczania.
Lekkie profile stalowych ścianek szczelnych (o ciężarze do ok. 50 kg na m długości brusa) należy wbijać babą ważącą dwa razy tyle co wbijany (ewentualnie podwójny, zespolony) brus (promocja 3 w 1).
Przy profilach o ciężarze do 75 kg na 1 m długości brusa należy używać baby o ciężarze półtora raza większym niż ciężar wbijanego brusa, przy jeszcze zaś cięższych baby o ciężarze równym ciężarowi wbijanego brusa. Skuteczniejsza jest na ogół praca cięższymi babami przy mniejszym skoku, niż lżejszymi babami przy skoku wyższym.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32