Blog
Seria doświadczeń
W artykule znajdziesz:
Seria doświadczeń
Oddziaływanie chl.w. na beton ogranicza się do jego reakcji z wodą i cementem. Kruszywo jest najczęściej chemicznie bierne, nie może zatem wpływać te procesy (program uprawnienia budowlane na komputer). Wyjątek mogłyby ewentualnie stanowić pyły. Dla wyjaśnienia kwestii przeprowadził Br. Bukowski [81] serię doświadczeń. Uzyskane wartości pozwalają na stwierdzenie, że jakkolwiek dodatek chl.w. do badanego beta bez dodatku gliny powoduje wzrost jego wytrzymałości, a z kolei sam doda: gliny do betonu też zwiększa jego wytrzymałość czego się zresztą ze względu na niską zawartość cementu należało spodziewać to jednak uzyska przyrost wytrzymałości przy łącznym stosowaniu chl.w. i gliny nie osiąga wartości wynikających z superpozycji obu przyrostów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W przypadku betonów z dodatkiem 4,7% pyłów (w niesieniu do ciężaru kruszywa) wpływ pyłów jest dla betonów z chl.w raźnie mniej dodatni. Świadczy to wg autora o tym, że między gliniastymi mogą zachodzić procesy dodatkowe, obniżające korzystny każdego z tych dodatków. Wpływ chlorku wapniowego na zmianę objętości. Chlorek wapniowy aktywnie na składniki cementu, wpływa również na stałość obj. betonu. Ponieważ chl.w. przyspiesza uwadnianie palonego wapna, ma wątpliwie dodatni wpływ we wszystkich tych przypadkach, kiedy gruz na skutek nadmiaru palonego wapna w cemencie, gdyż skraca sa jego hydratacji, a więc zapobiega, aby hydratacja nie rozciągała się początek wiązania (uprawnienia budowlane). Ten dodatni wpływ może się jednak przejawiać czas, jeżeli dodatek chl.w. nie jest tak duży, żeby czas wiązania stał zbytnio przyspieszony. Według A. Guttmanna chl.w. zapobiega pełnieniu na skutek nadmiaru gipsu w cemencie albo przynajmniej to ogranicza. Według amerykańskich doświadczeń może jednak powodować pęcznienie, jeżeli ilość jego jest większa niż chl.w.
St. Jarząbek zbadał stałość objętościową normalnych zaczyn 4 mentów o bardzo różnej miałkości i stwierdził, że przy dodatkach (program egzamin ustny).
= 0-4-10% stałość objętościowa zaczynów była dobra, tj. że nie przejawiły pęcznienia ani nadmiernego skurczu. Mówiąc inaczej, nawet tak wielki; datki chl.w. jak wyżej nie powodowały zjawisk niedopuszczalnych z widzenia norm.
Wzrost skurczu
Ten sam autor zbadał również wpływ chl.w. na skurcz zapraw Śledził on wpływ dodatków do granicy, że skurcz betonu po 3 i 7 dniach, a skurcz zaprawy po 3. 7
większy, im większy jest stosunek chl.w./c. W późniejszym terminie różnice skurczu są już nikłe, bez względu na ilość chi.w. Dla zaprawy 1 : 3 końcowy skurcz jest największy przy zawartości chl.w./c. = 2%, a spada z ilością chi.w., schodząc przy chl.w./c = 6 i 10% nawet poniżej skurczu betonu bez chlorku wapniowego (opinie o programie).
Charakterystyczne jest odmienne zachowywanie się zaprawy i betonu. Zaprawa zawierająca znacznie więcej cementu (ok. 550 kg) i o silniejszej koncentracji chl.w./w. podlega nie tylko absolutnie, ale i stosunkowo silniejszemu działaniu chi.w. niż chudszy beton o tym samym stosunku chl.w./c. i II nawet spada ze wzrostem ilości chi.w. Ogólnie biorąc, różnice wpływu ilości chi.w. u Haegermanna są tak małe, że już nawet po 28 dniach ilość dodanego ehl.w. nie wywiera prawie żadnego wpływu. Dopiero przy ilości 7% chl.w stwierdził tenże autor wzrost skurczu w każdym przypadku (segregator aktów prawnych).
Z powyższych przykładów wynikałoby, że chl.w. nie tyle powiększa skurcz, ile go przyspiesza, co jest zrozumiałe wobec szybszego twardnienia betor.m z chl.w. Skurcz wzrasta z ilością chl.w. w pierwszych dniach twardnienia, ais w końcowym efekcie ilość chl.w. ma w ogóle tylko mały wpływ; w dodatku w późniejszym wieku skurcz spada ze wzrostem zawartości chl.w (promocja 3 w 1). To ostatnie zjawisko polega najprawdopodobniej na tym, że nadmiar chl.w. wywołuje jednak zjawisko pęcznienia, znoszące częściowo lub całkowicie wpływ skurczu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32