Blog

25.08.2022

Sfera ekonomiczna

W artykule znajdziesz:

Sfera ekonomiczna

Pozostałe państwa Ameryki Północnej znamionuje zdecydowanie wyższa wartość oraz szeroki zakres zmienności omawianego wskaźnika. W przypadku 8 krajów przekracza on 20%o (1996). W grupie tej znajduje się Meksyk, drugie pod względem liczby mieszkańców państwo kontynentu (22%o), oraz 4 kraje legitymujące się przyrostem naturalnym powyżej 25%»: Honduras i Nikaragua (po 28%.»), Belize i Gwatemala (po 27%o). Charakterystyczne jest, iż w przypadku niemal wszystkich terytoriów niesamodzielnych i zależnych (wyjątek stanowią Turks! Caicos oraz Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych) omawiany wskaźnik jest wyraźnie niższy od średniej dla całego kontynentu, co ma swe źródło w bardzo niskiej stopie urodzeń  (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przypomnieć należy, iż w latach 60. XX w. większość państw latynoskich Ameryki Północnej znalazła się w fazie dynamicznego wzrostu demograficznego spowodowanego utrzymywaniem się wysokiego przyrostu naturalnego, np. w okresie 1960-1970 średni wskaźnik przyrostu naturalnego dla Meksyku osiągnął wielkość 34-35%o, dla Salwadoru i Gwatemali 33-34%o, dla Dominikany natomiast 26-29%o. Pomimo trwałej tendencji spadku przyrostu naturalnego w krajach latynoskich Ameryki Północnej, jego wskaźniki należą współcześnie do najwyższych na święcie, hamując w zasadniczym stopniu tempo oraz ograniczając zakres pozytywnych zmian w sferze ekonomicznej i społecznej tych państw (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Mieszkańcy Ameryki Północnej prezentują się na tle populacji świata jako społeczność wiekowo bardziej od niej zaawansowana. Ludność w wieku poniżej 15 lat stanowi tu 26,7% ogółu przy średniej światowej dla tej kategorii 31,9% podczas gdy udział ludności w wieku 65 i więcej lat kształtuje się na poziomie 9,5% (uprawnienia budowlane).

Silny rozwój

Przeciętnie 25,9% globalnej liczby ich mieszkańców stanowi ludność poniżej 15 roku życia, podczas gdy osoby w wieku 65 i więcej lat reprezentują średnio 7,2% populacji. Absolutnie wyjątkową strukturą wiekową legitymują się Bermudy. W tej położonej na Oceanie Atlantyckim brytyjskiej posiadłości, liczącej 62 tys. mieszkańców, ludność w wieku poniżej 15 lat stanowi jedynie 18% całej populacji, względnie wysoki jest natomiast strukturalny udział grupy w wieku poprodukcyjnym, czyli powyżej 65 lat - wynosi on 10% (program egzamin ustny).

Prognozy do 2025 zakładają, że wszystkie kraje latynoskie Ameryki Północnej z wyjątkiem Kuby zachowają swą demograficzną młodość. Struktury wiekowe ich mieszkańców zbliżą się do poziomu notowanego w latach 50. XIX w. w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Oznaczać to będzie wzrost udziału osób w wieku poprodukcyjnym do ok. 10%, natomiast osoby poniżej 15 roku życia stanowić będą ok. 307o ogólnej liczby ludności. Z kolei Stany Zjednoczone i Kanada w 2025 znajdą się w razie silnego rozwoju regresywnych struktur wiekowych ludności - przeciętnie po ok. 19% mieszkańców mieścić się będzie w grupach wiekowych poniżej 15 oraz 65 i więcej lat (opinie o programie).

Pod względem struktury płci społeczność Ameryki Północnej wykazuje nieznaczną przewagę kobiet (50,7%) nad mężczyznami (49,3%), co uznawane jest współcześnie za klasyczny typ relacji strukturalnych. Obserwuje się jednak w tym zakresie istotne różnice pomiędzy grupą krajów o wysokim stopniu rozwoju społeczno-ekonomicznego, tj. Stanami Zjednoczonymi i Kanadą, a większością państw latynoskich kontynentu (segregator aktów prawnych). W krajach o znacznym poziomie zamożności mieszkańców, gdzie generalnie wysokie wartości przeciętnego trwania życia są z zasady korzystniejsze dla kobiet (żyją średnio kilka lat dłużej od mężczyzn), udział mężczyzn w ogólnej liczbie ludności jest wyraźnie niższy. Wymownym przykładem wpływu różnic pomiędzy przeciętnym trwaniem życia mężczyzn i kobiet na ogólny wizerunek struktury płci mieszkańców jest Kanada. Pomimo że w grupie mieszkańców w wieku do 55 lat przeważają tu mężczyźni, w ogólnym obrazie zaznacza się przewaga kobiet, reprezentujących 50,5% ludności kraju (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami