Blog

Trasa propagacji zdjęcie nr 2
12.03.2021

Siłomierze

W artykule znajdziesz:

Siłomierze

Trasa propagacji zdjęcie nr 3
Siłomierze

Zasada działania ich polega na bezpośrednim obciążeniu badanej próbki obciążnikiem o znanym ciężarze. Jako następne z kolei należy wymienić siłomierze dźwigniowo-obciążnikowe i dźwigniowo-uchylne. Siłomierze te znajdują zastosowanie zarówno przy mechanicznych jak też i hydraulicznych układach obciążających (program uprawnienia budowlane na komputer).

Dwa schematy siłomierzy dźwigniowo-obciążnikowych. Obciążenie P próbki wyznacza się, znając punkt przyłożenia obciążników G, ich ciężar oraz wielkości ramion dźwigni. próbkę. Zmieniając obciążniki G i ich usytuowanie na długości ramienia oraz wykorzystując odpowiednie wymienne skale można uzyskać różne zakresy pomiarowe sił (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Oprócz omówionych siłomierzy należy jeszcze wymienić siłomierze sprężyste oraz siłomierze manometryczne. Siłomierze sprężyste pozwalają wyznaczać wielkość siły obciążającej próbkę lub element, poprzez pomiar odkształcenia elementu sprężystego.

Nadmienić należy, że siłomierze sprężyste, np. pracujące w układzie drążka skrętnego, są coraz powszechniej stosowane. W przypadku siłomierzy manometrycznych możliwe są w zasadzie dwa typowe rozwiązania (uprawnienia budowlane). W pierwszym z nich) odpowiednio czuły manometr 1 połączony jest rurką bezpośrednio z cylindrem roboczym maszyny 2. Obciążenie działające na badaną próbkę 3 lub element określa się na podstawie ciśnienia panującego w cylindrze roboczym - mierzonego przez manometr. Drugim typem siłomierzy manometrycznych są siłomierze przeponowe.

Ze względu jednak na fakt, iż nie są one stosowane w nowoczesnych maszynach wytrzymałościowych, nie zostaną tu omówione. Przy korzystaniu z maszyn z siłomierzami manometrycznymi należy pamiętać, iż wskazania tych siłomierzy mogą być obarczone błędami wynikającymi z tarcia tłoka w cylindrze oraz z faktu, iż czynna powierzchnia tłoka wskutek adhezji cieczy nie odpowiada powierzchni obliczonej z pomiaru średnicy tłoka (program egzamin ustny).

Wskazówka czynna

Stąd też zachodzi konieczność okresowego ustalania zależności (cechowania) wskazań manometrów od wartości siły uzyskiwanej w maszynie. Niezależnie od powyższego nie bez znaczenia jest fakt, iż wskazania manometrów mogą być obarczone znacznym błędem przy pracy poniżej i/3 ich zakresu pomiarowego. Z tego też powodu niektóre siłomierze zaopatrzone są w kilka (2-h3) manometrów, o zakresach tak dobranych, aby można było uzyskać dokładne wyniki w całym zakresie stosowania maszyny (opinie o programie).

Dobre maszyny wytrzymałościowe stosowane do badań winny mieć możliwość pomiaru siły z dokładnością ±l°/o, jeśli jej wielkość zawarta jest w granicach: 0,1 Pmax < P < Pmax- Sprawdzenie poprawności wskazań maszyn wytrzymałościowych należy do agend Centralnego Urzędu Jakości i Miar. Siłomierze maszyn wytrzymałościowych powinny być zaopatrzone w dwie wskazówki: jedną czynną i drugą - umieszczoną luźno na tej samej osi - wskazówkę bierną. Wskazówka czynna obracając się zabiera ze sobą wskazówkę bierną. Fakt ten umożliwia dokonanie odczytu w chwili odpowiadającej zniszczeniu próbki (segregator aktów prawnych).

Po zniszczeniu próbki wskazówka czynna wraca do położenia wyjściowego, bierna zaś pozostaje w położeniu odpowiadającym maksymalnemu obciążeniu. Schemat siłomierza obciążnikowego z przesuwnym ciężarem. W danym przypadku siłę P działającą na próbkę równoważy się przez przesunięcie ciężaru G na ramieniu odpowiedniej dźwigni. Przedstawia z kolei schemat siłomierza dźwigniowo-uchylnego, zaopatrzonego w dodatkowe przekładnie dźwigniowe w celu zmniejszenia ciężaru obciążnika.

Stosunkowo najczęściej stosowanymi urządzeniami do pomiaru sił w maszynach wytrzymałościowych są siłomierze hydrauliczno-uchylne. Schemat działania takiego siłomierza. Olej tłoczony do cylindra roboczego 1 doprowadzany jest także do cylindra siłomierza 2 (promocja 3 w 1). Ciśnienie działające na tłok cylindra siłomierza powoduje jego pionowe przesuwanie, co z kolei jest przyczyną wychylenia dźwigni uchylnej 3 i przesunięcia wskazówki 6 na tarczy siłomierza 7 za pomocą zębatki 4 i koła zębatego 5.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Trasa propagacji zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Trasa propagacji zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Trasa propagacji zdjęcie nr 8 Trasa propagacji zdjęcie nr 9 Trasa propagacji zdjęcie nr 10
Trasa propagacji zdjęcie nr 11
Trasa propagacji zdjęcie nr 12 Trasa propagacji zdjęcie nr 13 Trasa propagacji zdjęcie nr 14
Trasa propagacji zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Trasa propagacji zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Trasa propagacji zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami