Blog

16.11.2021

Skały metamorficzne

W artykule znajdziesz:

Skały metamorficzne

Skały metamorficzne

Skały metamorficzne cechuje budowa krystaliczna, podobna do budowy skał magmowych, oraz bezpośrednie przyleganie do siebie składników mineralnych, a w większości przypadków uwarstwienie, przypominające skały osadowe (budowa łupkowa). Stąd też skały te zwane są również łupkami krystalicznymi. Skały magmowe i metamorficzne nazywa się niekiedy skałami krystalicznymi.
Skład mineralny skał metamorficznych zależy od rodzaju przeobrażonej skały pierwotnej oraz od tego, które z działających czynników metamorfizmu przeważały (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przykładem pospolitych skał metamorficznych są gnejsy (podobne do granitów, a różniące się od nich wyraźnym uwarstwieniem), łupki łyszczykowe, amfibolity, serpentynity i in. Do skał metamorficznych należą również marmury powstałe z przeobrażenia wapieni oraz marmury dolomityczne powstałe z przeobrażenia dolomitów. Ze znanych kamieni szlachetnych w skałach metamorficznych występują niektóre granaty, nefryt, jadeit; z mniej pospolitych andaluzyt, cyjanit, kordieryt, staurolit i in.

ZŁOŻA MINERALNE Złożem mineralnym jest takie naturalne skupienie surowca mineralnego lub zespołu surowców mineralnych, którego eksploatacja jest opłacalna. Surowcem mineralnym nazywamy minerał lub zespół minerałów występujących w przyrodzie, które bezpośrednio lub po przeróbce mogą być przydatne do celów gospodarczych. Tylko niektóre surowce mineralne mogą -być bezpośrednio zużytkowane, np. pierwiastki występujące w postaci rodzimej, jak złoto, srebro, miedź, siarka, diamenty i inne kamienie szlachetne. Przeważnie jednak surowce mineralne, będące w olbrzymiej większości związkami chemicznymi, muszą być poddane różnym procesom technologicznym w celu uzyskania z nich składnika użytecznego, np. metali z występujących w przyrodzie siarczków lub koksu z węgla (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Surowce skalne

Ze względów na użyteczność i zastosowanie surowce mineralne dzielimy na grupy:
- surowce energetyczne, czyli paliwa,
- surowce metaliczne, czyli rudy,
- surowce chemiczne, no surowce skalne (uprawnienia budowlane).
Surowce zdobnicze, które obejmują kamienie szlachetne (diamenty, szmaragdy ii inne odmiany berylu, szafiry, rubiny i inne odmiany korundu, topazy i in.), półszlachetne (granaty, różne odmiany krzemionki i in.) oraz kamienie dekoracyjne (serpentynity, labradoryty i in.).

Złoże określa się nazwą uzyskiwanego z niego pierwiastka, np. złoża cynku, ołowiu, siarki itp., lub nazwą najważniejszego surowca mineralnego, np. złoża magnetytu, hematytu, barytu, soli kamiennej itp. Jeżeli w złożu występuje nie jeden, lecz więcej surowców mineralnych zaznaczamy to w nazwie, np. złoże ołowiu i cynku, złoże soli potasowych itp. Nie jest rzeczą najważniejszą, czy dany surowiec mineralny jest głównym czy tylko podrzędnym składnikiem złoża (program egzamin ustny). Złoże srebra może nieraz zawierać go tylko ułamek procentu, podobnie złoże złota, którego eksploatacja jest opłacalna nawet przy zawartości 0,001% tego metalu. Dotyczy to także złóż platyny i diamentu, których zawartość procentowa w złożu jest zwykle jeszcze mniejsza (opinie o programie).

Nieraz nagromadzenia surowców mineralnych tylko w pewnych częściach mają charakter złoża, mimo tego samego lub bardzo zbliżonego składu mineralnego. Zależeć to może np. od warunków hydrogeologicznych, spękań i innych zjawisk tektonicznych, które tak mogą utrudniać eksploatację, że staje się ona nieopłacalna.
W najogólniejszym genetycznym podziale złóż wyróżnia się złoża endogeniczne, podzielone z kolei na magmogeniczne i metamorficzne, oraz złoża egzogeniczne (hipergeniczne) (segregator aktów prawnych).

Do złóż magmogenicznych należą magmowe i powstałe wskutek procesów pomagmowych złoża pegmatytowe, pneumatolityczne i hydrotermalne, w których występuje wiele różnych kamieni szlachetnych.
W złożach pegmatytowych występują m.in. takie pierwiastki, jak: beryl, lit, niob i tantal, rubid i cez, cyrkon, bor i in. Złożom pneumatolitycznym towarzyszą minerały zawierające fluor, jak np. turmalin, topaz, fluoryt, a w złożach hydrotermalnych występują: kwarc, kalcyt, baryt i fluoryt (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami