Blog

Beton towarowy i bezpieczny tynk zdjęcie nr 2
16.05.2022

Zagęszczanie mieszanki

W artykule znajdziesz:

Beton towarowy i bezpieczny tynk zdjęcie nr 3
Zagęszczanie mieszanki

Na przykładzie pracy zmechanizowanego urządzenia formującego 6691 Giprostrojindustrii rozpatrzono proces formowania wyrobów na stołach wibracyjnych. W skład wyposażenia urządzenia formującego wchodzi stół wibracyjny 6691/S1, którego charakterystykę, samobieżny rozdzielacz betonu z nasadką wibracyjną, z trzema bunkrami: przednim szerokim o pojemności 2 m do formowania elementów płytowych o wymiarze 3×6 m przy grubości do 0,6 m i dwoma węższymi o pojemności 3 m, stosowanymi przy produkcji elementów prętowych o długości do 6-9 m. Formowanie płyt odbywa się z automatycznym, a elementów prętowych liniowych konstrukcji - ze zdalnym kierowaniem (program uprawnienia budowlane na komputer).

Urządzenie jest wyposażone również w samobieżny układacz form do automatycznego podawania i ustawiania na stole wibracyjnym form przygotowanych do napełniania mieszanką. Rozdzielacz układa, wyrównuje, częściowo zagęszcza i następnie wygładza górną powierzchnię formowanego wyrobu. Wyrównywanie i zagęszczanie mieszanki wykonuje się za pomocą nasadki wibracyjnej. Czas trwania cyklu formowania wielkowymiarowych wyrobów na podobnym urządzeniu wynosi nie więcej niż 12 min (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy formowaniu wyrobów z mieszanek gęstoplastycznych betonu lekkiego zaleca się kombinowane wibrozagęszczanie: objętościowe na stołach wibracyjnych, i powierzchniowe za pomocą płyt wibracyjnych dociążających. Są to sztywne ramy o powierzchni roboczej w postaci płaskiego arkusza metalowego, który kładzie się na całej płaszczyźnie górnej odkrytej powierzchni wyrobu. Płyta wibracyjna powinna swobodnie wchodzić do formy, nie opierając się na jej bokach, i opuszczać się w miarę zagęszczania mieszanki. U góry na ramie płyty dociążającej zamocowuje się wibratory, zwykle stosowane w seryjnie produkowanych ręcznych przyrządach wibracyjnych (uprawnienia budowlane).

Czynności układania

Czynności układania i zdejmowania wibracyjnej płyty dociążającej są całkowicie zmechanizowane i są wykonywane przy zdalnym sterowaniu z pulpitu lub automatycznie. Stosowanie płyty wibracyjnej dociążającej zapewnia dobre i równomierne zagęszczanie na całym przekroju wyrobu na wysokości do 40 cm, przy czym wierzchnia warstwa wyrobu jest zabezpieczona przed rozluźnieniem (program egzamin ustny).

Formowanie płyt wielowarstwowych. Płyty wielowarstwowe ścian zewnętrznych składają się z dwóch cienkich warstw drobnoziarnistego betonu konstrukcyjnego z warstwą termoizolacyjną między nimi. Płyta jest zbrojona cienką siatką metalową i dla ochrony izolacji cieplnej przed zawilgoceniem ma przekładkę paroizolacyjną. Na stronę elewacyjną płyty nanosi się licową warstwę fakturową (opinie o programie).

Proces formowania zewnętrznych płyt trójwarstwowych z warstwą fakturową składa się z następujących czynności. Po przygotowaniu formy, ustawieniu ościeżnic okiennych lub drzwiowych i ułożeniu na dnie formy warstwy fakturowej w postaci barwnej zaprawy (formowanie „licem w dół”) kładzie się dolną siatkę zbrojeniową i warstwę betonu konstrukcyjnego, którą zagęszcza się. Następnie kładzie się warstwę termoizolacyjną z wełny mineralnej, szkła piankowego, betonu komórkowego itp. i przekładkę paroizolacyjną. Po tym kładzie się cienką siatkę zbrojeniową i drugą warstwę drobnoziarnistego betonu konstrukcyjnego (segregator aktów prawnych).

Po to, aby przyspieszyć formowanie płyt wielowarstwowych, zestawia się na linii dwa stanowiska betonowania jedno dla warstwy dolnej, drugie dla warstwy górnej. Systematyczne oddziaływanie wibracji na organizm ludzki wywołuje tzw. chorobę wibracyjną, która charakteryzuje się porażeniem centralnego układu nerwowego i gruczołów wewnętrznego wydzielania. Źródłem choroby wibracyjnej mogą być nie tylko stoły wibracyjne, ale też rozdzielacze betonu z wibrującymi stanowiskami roboczymi i inne maszyny, gdzie zachodzi wibracja. Szczególnie szkodliwe jest oddziaływanie ogólnej wibracji, przejmowanej przez całe ciało (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Beton towarowy i bezpieczny tynk zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Beton towarowy i bezpieczny tynk zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Beton towarowy i bezpieczny tynk zdjęcie nr 8 Beton towarowy i bezpieczny tynk zdjęcie nr 9 Beton towarowy i bezpieczny tynk zdjęcie nr 10
Beton towarowy i bezpieczny tynk zdjęcie nr 11
Beton towarowy i bezpieczny tynk zdjęcie nr 12 Beton towarowy i bezpieczny tynk zdjęcie nr 13 Beton towarowy i bezpieczny tynk zdjęcie nr 14
Beton towarowy i bezpieczny tynk zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Beton towarowy i bezpieczny tynk zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Beton towarowy i bezpieczny tynk zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami