Blog
Skały wylewne
W artykule znajdziesz:
Skały wylewne
Zasadniczymi czynnikami wywołującymi metamorfozę skał jest temperatura i ciśnienie. Temperatura wpływa zasadniczo na procesy przekrystalizowania i przeistaczania form mineralnych (program uprawnienia budowlane na komputer). Odróżniamy kilka sposobów krystalizacji magmy:
1. Magma nie dociera do powierzchni ziemi, zastyga w jej wnętrzu, mnig lub więcej głęboko tworząc tzw. skały głębinowe.
2. Magma wskutek działania sił wulkanicznych zostaje wypchnięta pod lub na powierzchnię ziemi i tam zastyga, tworząc tzw. skały wylewne. Każdy rodzaj magmy może wytworzyć zależnie od okoliczności skały głębinowe lub wylewne. Różnią się one strukturą, teksturą i występowaniem geologicznym (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Skały głębinowe posiadają strukturę krystaliczną, ziarnistą i tworzą większe pnie.
Skały wylewne mają strukturę porfirową półkrystaliczną lub szklistą, są zbite lub żużlowo-porowate, występują w postaci pokryw, strumieni, żył itp. Z pni skał głębinowych przedostają się części magmy do sąsiednich szczelin w skorupie ziemskiej gdzie zastygają jako skały żyłowe. Na podstawie składu i struktury dzielimy je na trzy grupy:
1. skały żyłowe normalne o składzie mineralogicznym odpowiadającym skałom głębinowym, którym towarzyszą, lecz o strukturze porfirowej całkowicie krystalicznej;
2. apality i pegmatyty, bogatsze w krzemionkę od skał głębinowych, od których pochodzą, o jaśniejszym zabarwieniu;
3. lamprofiry, bardziej zasadowe niż odpowiednie skały głębinowe, bogatsze w żelazo, wapń i magnez i o ciemniejszym zabarwieniu.
Skały żyłowe występują w mniejszych jednostkach geologicznych, posiadają jednak duże znaczenie techniczne.
1) Skład chemiczny i mineralogiczny
Podstawą systematyki (racjonalnego podziału) skał wybuchowych jest ich skład chemiczny i skład mineralogiczny będący
wynikiem składu chemicznego.
Ńa podstawie wyników analizy skał można zorientować się w przybliżeniu z jakich minerałów składa się badana skała (uprawnienia budowlane).
Nie dotyczy to oczywiście szkliw, które będą tylko chemicznym odpowiednikiem danej grupy skał.
Największą procentową zawartość SiO- znajdujemy w grupie granitu i diorytu kwarcowego, w związku z czym w skałach tych występuje kwarc.
Tlenek glinu (ALO ) utrzymuje się w pierwszych pięciu grupach na wysokości kilkunastu procent, a zatem grupy te mogą zawierać skalenie (program egzamin ustny).
Spadek pierwiastków alkalicznych
Rozróżniamy w skałach: minerały femiczne, które zawierają w swym składzie żelazo i magnez (Fe, Mg), oraz minerały saliczne (od symbolu Si i Al), zawierające krzemionkę, glin i alkalia (sód i potas) i nie zawierające żelaza i magnezu. Różnią się one wyglądem, gdyż minerały saliczne są na ogół dużo jaśniejsze od minerałów femicznych.
W grupie perydotytu skalenie nie występują.
W grupie granitu i sjenitu jest dużo K.O, więc skaleń musi być ortoklazem. Dużo natomiast jest w grupach diorytu kwarcowego i diorytu, co powoduje występowanie plagioklazu kwaśnego (opinie o programie).
W grupie gabra sodu jest niewiele, CaO natomiast osiąga najwyższą z podanych w tablicy zawartość, wynoszącą 10,33’o, co wpływa na tworzenie się plagioklazu zasadowego.
Duża zawartość Fe.O, FeO i MgO w grupach diorytu, gabra, a w szczególności oerydotytu pozwala wnioskować, że są to grupy bogate w składniki femiczne, a duża zawartość (43,59%) w grupie perodytu przy niewielkiej stosunkowo zawartości krzemionki przemawia za tym, że głównym minerałem femicznym będzie w tej grupie oliwin. Znając skład chemiczny poszczególnych minerałów, można przez odpowiednie przeliczenie procentów wagowych analizy skały otrzymać procentową zawartość minerałów w skale.
Pomiędzy zawartością krzemionki a ilością innych tlenków występują następujące zależności (segregator aktów prawnych).
W tzw. szeregu wapienno-alkalicznym skał wybuchowych spadkowi krzemionki odpowiada spadek pierwiastków alkalicznych sodu i potasu. Oznacza to, że jeżeli uporządkujemy analizy skał tego szeregu wg malejącej ilości krzemionki, to będzie malała również ilość Na, O i K_.0, natomiast będzie odpowiednio wzrastała ilość CaO, FeÓ, MgO. Wynika z tego, że w kwaśnych ogniwach tego szeregu będzie występował ortoklaz i plagioklaz kwaśny, a w ogniwach bardziej zasadowych wystąpi plagioklaz zasadowy i jednocześnie zwiększy się ilość minerałów femicznych. Wszystkie grupy podane powyższej tabeli analiz, z wyjątkiem grupy sjenitu, należą do szeregu wapienno-alkalicznego (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32