Blog

08.07.2020

Skład zaprawy

W artykule znajdziesz:

Skład zaprawy

Skład zaprawy

Skład zaprawy zwykle wynosi 1 :1,5 do 1 : 2 (program uprawnienia budowlane na komputer). Torkretowanie betonu wykonuje się w jednej, dwóch lub trzech warstwach, każda o grubości 0,5 do 1,5 cm, z przerwami od 2 do 3 dni między torkretowaniem poszczególnych warstw. Skład mieszanki wynosi 1 : 2 do 1 :4. Torkret odznacza się dużą wytrzymałością, szczelnością i odpornością na działanie atmosferyczne. W większości przypadków budowle regulacyjne na ciekach wodnych wykonuje się z materiałów najłatwiej dostępnych i najtańszych w danej okolicy.

Do najczęściej używanych materiałów na tamy podłużne i ostrogi należy faszyna wiklinowa i lasowa. Niemniej stosuje się również do tych budowli narzuty kamienne lub betonowe z elementów prefabrykowanych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jednym z rodzajów takich elementów są pustaki betonowe stosowane zarówno do wykonywania ostróg i tam podłużnych, jak i do ubezpieczeń brzegowych. Również do wykonywania tam narzutowych stosuje się tetraedry czyli czworościany betonowe, używane przy regulacji rzeki Warty.

Czworościan typu I wewnątrz pusty wykonywany jest z bali betonowych o długości 71 cm, grubości 4 cm i szerokości 7 cm. Czworościany typu II wykonywane są z krawędziaków betonowych o przekroju 20X20 cm lub 25X20 cm. Ogólna wysokość tego typu czworościanu wynosi 3 m (uprawnienia budowlane). Wykonanie czworościanu jest stosunkowo proste: poszczególne elementy czworościanu łączy się ze sobą w jedną bryłę za pomocą drutu o grubości 2,5 mm. Wkładki z drutu zatapiane są zawczasu w masę betonową podczas produkcji elementów składowych czworościanów (tetraedrów).
Stosowane są również i narzuty z elementów wykonanych w postaci kozłów betonowych lub żelbetowych o kształcie kotwicznym albo jeżowym. Długości ramion kozłów wynoszą od 2,70 do 2,94 m. Przekrój ramion kwadratowy o boku 30 cm (program egzamin ustny). Takie kozły zatapia się w rzece, aż do ukazania się ich nad powierzchnią wody. Następnie wypełnia się nierówności narzutem kamiennym.
Stosowanie narzutów betonowych w postaci pustaków betonowych, czworościanów i kozłów do budowli regulacyjnych pozwala na szybką i tanią budowę tam regulacyjnych, jak również na zabezpieczenie podmywanych skarp i szczególnie na wypełnienie dużych wyrw w dnie rzeki.

Krawędzie górne otworu


Mimo tych zalet są one w Polsce stosowane rzadko. Na brzegach rzek stosuje się okładziny z elementów betonowych prefabrykowanych (opinie o programie). Bloki lub klocki betonowe są zwykle produkowane na miejscu budowy w formach przeważnie drewnianych, obitych wewnątrz blachą. Dość szeroko są rozpowszechnione betonowe sześcioboki, o długości boku 20 cm i grubości 15 cm; są to tak zwane trylinki.

Bywają również stosowane sześcioboki o długości boku 50 cm, grubości 15 cm do 20 cm, z powierzchnia jednostronnie wypukłą, co wpływa na lepsze odbijanie uderzających w skarpy fal. Dość chętnie, szczególnie na okładziny tam regulacyjnych, używane są bloki betonowe, tzw. dybie, o kształcie podobnym do jaskółczego ogona.
Są stosowane również bloki prostokątne lub kwadratowe z otworami dla przeciągania przez nie drutu ocynkowanego i wspólnego powiązania ze sobą bloków; w ten sposób powstaje okładzina dostosowująca się do ruchów podłoża.
Warunkiem utrzymania się okładziny w dobrym stanie jest wykonanie pod nią podsypki o grubości co najmniej 0,10 m ze żwiru, grubego piasku lub tłucznia (segregator aktów prawnych). Na okładziny bywają również używane płyty betonowe sześciokątne o boku długości 25 cm i grubości 15 cm, z okrągłym otworem o średnicy 25 cm zwane pustobetonami.

Krawędzie górne otworu powinny być zaokrąglone.
W Czechosłowacji dość dawno używano bloków betonowych o wymiarach 100X60X30 cm z otworami o średnicy 12 cm, które służyły do nasadzania bloków na pale o tejże średnicy.i o długości 1,5 do 3,0 m, wbijane w odstępach co 1,0 m, w linii stopy skarpy (promocja 3 w 1). Po nasadzeniu bloków na pale, bloki zapełniano żwirem i betonowano na miejscu wraz z płytą, która stanowiła jednocześnie oczep dla pali i oparcie dla następnych płyt ubezpieczenia.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami