Blog

16.06.2020

Przymocowanie szyny do belki

W artykule znajdziesz:

Przymocowanie szyny do belki

Przymocowanie szyny do belki

Przymocowanie szyny do belki zapewniają śruby kotwiące z nakrętkami i podkładkami sprężynującymi. Boczne przesunięcia szyny na belce w szerszych granicach można dokonywać za pomocą odpowiednio wygiętych śrub kotwiących (program uprawnienia budowlane na komputer). Krótki odcinek szyny, stosowany jako wstawka dylatacyjna wymieniana przy znaczniejszych zmianach długości toru - szerokości szczelin dylatacyjnych.

W przypadku większych dylatacji toru podsuwnicowego stosuje się w stykach szyn łubki o górnej krawędzi łagodnie wznoszącej się ku przerwie dylatacyjnej, tak aby zapewnić nad przerwą łagodny przejazd kół za pośrednictwem ich rąbków po tych łubkach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W razie przewidywania znaczniejszego wychylenia terenu górniczego z poziomu wzdłuż jezdni podsuwnicowej, zakłada się pierwotną jej niweletę ze spadkiem odwrotnym o wielkości dopuszczalnej ze względów ruchowych, np. 3%. Po wystąpieniu pod jezdnią nierównomiernych doniżeń w obrębie zbocza niecki, osiadań, potrzebna będzie już tylko zredukowana rektyfikacja (uprawnienia budowlane).

Przy projektowaniu zbiorników wody główną uwagę należy zwrócić na zapewnienie ich szczelności, wymaganej z uwagi na straty magazynowanej w nich wody jak również z uwagi na szkody jakie może wywołać przeciekająca woda tak w samej konstrukcji zbiorników jak i w budowlach sąsiednich.
Zbiorniki należy lokalizować na najmniej zagrożonych częściach terenu przeznaczonego pod zabudowę, unikając przy tym bezwzględnie terenów przyuskokowych i zapadliskowych. Kształt, wymiary i rodzaj konstrukcji zbiorników należy przyjmować uwzględniając przewidywane odkształcenia terenu i wymagania ruchowe (program egzamin ustny). Odróżnia się tu dwa zasadnicze rodzaje rozwiązań: a) o konstrukcji sztywnej, geometrycznie niezmiennej i b) o konstrukcji łatwo odkształcalnej, dostosowującej się jak najściślej do deformacji terenu.

Zbiorniki o konstrukcji sztywnej wykonuje się w postaci przestrzennie sztywnych skrzyń żelbetowych o zwartym rzucie poziomym. Przy dużych wymiarach rzutu poziomego mogą one być wykonane z kilku mniejszych sztywnych skrzyń połączonych wzajemnie przewodami, mającymi odpowiednie kompensacje (opinie o programie).

Wielokomorowy zbiornik, skonstruowany w kształcie prostopadłościennej skrzyni zamkniętej, zagłębionej w gruncie. Płyty denna i stropowa oraz ściany zewnętrzne i działowe współpracują tu przy przenoszeniu wpływów pełzania i wyginania się terenu górniczego.

Parcie ziemi na ściany

Parcie ziemi na ściany można wyeliminować przez zastosowanie dookoła zbiornika specjalnej ściany oporowej. Ściana ta, zaprojektowana tylko na czynne parcie ziemi, wykonana jest w odległości A od dna zbiornika, dla umożliwienia odpowiedniego przesuwu przy pełzaniu gruntu. W narożach ściany przewidzieć należy odpowiednie pionowe szczeliny dylatacyjne (segregator aktów prawnych).

Zamiast ścian oporowych wykonać można przy zewnętrznych ścianach zbiornika żelbetowe prefabrykowane półki poziome, pomiędzy które może się wciskać grunt przy pełzaniu, bez zwiększenia parcia na ściany zbiornika.
Podobny zbiornik lecz posadowiony na gruncie płytko, za pośrednictwem rusztu ław fundamentowych lub oddzielnych bloków betonowych względnie murowych, oddzielonych od dna zbiornika warstwą poślizgową, np. z dwóch warstw papy bezpiaskowej na lepiku.

Rozwiązanie to, celowe na gruntach zwartych, jest korzystne zarówno z uwagi na wygięcie, jak i na pełzanie terenu.
Posadowienie „jednopunktowe” - na części rzutu poziomego - jest celowe dla zbiorników o rzucie kwadratowym lub kołowym. Posadowienie płytowo-żebrowe jak i rusztowe  prowadzi do zmniejszenia momentów zginających w podstawie zbiornika, spowodowanych krzywizną terenu, oraz powoduje zwiększenie nacisków na grunt, co ułatwia pokonanie krzywizny terenu przez sztywną konstrukcję zbiornika. Dla zbiorników o prostokątnym rzucie poziomym stosuje się czasem na terenach górniczych posadowienie „dwupunktowe” lub „trzypunktowe”.

Przy posadowieniu dwupunktowym (na dwóch pasach poprzecznych) liczyć należy się przy ukośnym kierunku eksploatacji górniczej z występowaniem w ustroju skrzyni znacznych momentów skręcających (promocja 3 w 1). Przy posadowieniu trzypunktowym, zalecanym na terenach o wysokim stopniu zagrożenia, nierównomierne pionowe osiadania fundamentów nie powodują żadnych istotnych zmian w rozkładzie sił wewnętrznych ustroju, oprócz wynikających z przemieszczenia się mas wody nad przechylającym się dnem. Konieczne jest tu odpowiednie zabezpieczenie konstrukcji na poziome ruchy (pełzanie) terenu.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami