Blog

Energochłonny proces zdjęcie nr 2
18.02.2022

Składanie błędów

W artykule znajdziesz:

Energochłonny proces zdjęcie nr 3
Składanie błędów

Weryfikacja mająca na celu ustalenie klas dokładności montażu jest raczej czynnością badawczą, umożliwia ona jednak wprowadzenie koniecznych lub pożądanych poprawek położenia elementów w obserwowanym obiekcie i dlatego ma również znaczenie praktyczna Przyjęliśmy, że błędy popełniane przy montażu mogą być z wyjątkiem błędów instrumentów uważane za zmienne losowe niezależne. Każdy z błędów charakterystycznych jest wypadkową błędów składowych, których wartość i kierunek można zwykle określić. Analiza każdego z błędów składowych doprowadza do określenia ogólnych przyczyn jego powstawania, nie możliwych jednak do usunięcia (program uprawnienia budowlane na komputer).

Błędy pomiarowe są odchyłkami Ax i Ay od osi teoretycznych x i y lub odchyłką A od początku układu odniesienia. Składanie błędów dokonywane jest na zasadzie niezależności tych błędów. Analizę oparto na kilkudziesięciu pomiarach. Znając wartości kąta aA i a2, przesunięcia oraz odległości punktu 1 od ław li i 12 można obliczyć wartość At (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zgodnie z praktyką mierniczą przyjęto, że błędy popełniane przy tego rodzaju czynnościach pomiarowych są błędami przypadkowymi, toteż w dalszych rozważaniach, szczególnie przy rozważaniu wartości średnich i całkowitych błędów, będziemy uważać odchyłki za niezależne zmienne losowe. Ponieważ jednak istnieją zależności między odchyłkami dotyczącymi jednej osi, nie będziemy przy oszacowaniu wielkości błędu takich odchyłek uwzględniali (uprawnienia budowlane).

Odchyłki w kierunku osi

Zagadnienie, na którym przedstawiono plan osi slupów hali przemysłowej o rozstawie osi 6×12 m. Osie te biegną w prostopadłych do siebie kierunkach x i y (program egzamin ustny). Przy wytyczaniu i stabilizowaniu osi w terenie powstały wyżej omówione odchyłki. Odchyłki te mogą ułożyć się na poszczególnych osiach w różny sposób i mogą być dodatnie lub ujemne.

Rozpatrzmy odchyłki punktu przecięcia się osi X3 i y3. Odchyłki w kierunku osi x (±Ax) i w kierunku osi y (±Ay) zawarte są w polu czworokąta o bokach równych w przybliżeniu 2Ax i 2Ay. Odchyłki elementarne wzdłuż osi x, oznaczone przez Ac i wzdłuż osi y oznaczone przez Ad, ograniczają pole prostokąta, natomiast odchyłki elementarne wzdłuż osi x (Aa) i wzdłuż osi y (Ab) zniekształcają prostokąt do postaci czworokąta nieforemnego (opinie o programie). Zniekształcenie to można pominąć wobec niewielkich wartości kąta a i P przyjmując, że pole odchyłek dla punktu x3, y3 jest w przybliżeniu prostokątem o średnich bokach 2Ax i 2Ay.

Z rys. 89 wynika, że pola odchyłek są różne, zależą one bowiem od odległości punktu od ławy pomiarowej. Przyjmujemy jednak, że niezależnie od odległości punktu od ławy pomiarowej powierzchnia zawierająca odchyłki jest prostokątem o Ax i Ay. Symetryczny kształt pól odchyłek wynika z założenia przypadkowego ich rozkładu względem osi teoretycznych. Poza tym są to odchyłki maksymalne wynikające z sumowania odchyłek elementarnych o jednakowych znakach. Prostokąty o bokach ± Ax i ± Ay są więc polami, które zawierają przecięcia rzeczywistych osi x i y. Sposób określania błędów popełnionych przy wytyczaniu i utrwalaniu osi wyjaśnimy podając przykład analizy pomiarów hali przemysłowej o siatce osi 6×9 m (segregator aktów prawnych).

Słupy są umieszczone w 5 rzędach wzdłuż osi X\, x2, x3, x5 i w 29 szeregach wzdłuż osi yi-Pt/29- Kierunek dodatni osi x jest zgodny z kierunkiem północnym, a kierunek dodatni osi y z kierunkiem wschodnim. Osie zostały wytyczone przez inżyniera budowlanego, po czym nastąpiła weryfikacja pomiarów, mająca na celu przede wszystkim poprawienie błędów, a ponadto określenie wartości błędów popełnionych przy zwykłym wytyczaniu i utrwalaniu osi budynku przyrządami i przy pomocy sił technicznych, jakimi dysponuje budowa (promocja 3 w 1). Pomierzono odchyłki między osiami zaznaczonymi na ławach przez inżyniera budowlanego, a osiami teoretycznymi wyznaczonymi przez geodetę.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Energochłonny proces zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Energochłonny proces zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Energochłonny proces zdjęcie nr 8 Energochłonny proces zdjęcie nr 9 Energochłonny proces zdjęcie nr 10
Energochłonny proces zdjęcie nr 11
Energochłonny proces zdjęcie nr 12 Energochłonny proces zdjęcie nr 13 Energochłonny proces zdjęcie nr 14
Energochłonny proces zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Energochłonny proces zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Energochłonny proces zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami