Blog

Moc testu zdjęcie nr 2
21.04.2019

Zabudowa śródmiejska

W artykule znajdziesz:

Zabudowa śródmiejska - wymagania dla inwestorów

Do najbardziej atrakcyjnych i korzystnych punktów, w których warto ulokować swoją inwestycję, należą tereny zabudowy śródmiejskiej lub śródmiejskiej uzupełniającej (https://uprawnienia-budowlane.pl). Jednak przed rozpoczęciem inwestycji, warto sprawdzić możliwości i ograniczenia związane z zabudową śródmiejską.

Moc testu zdjęcie nr 3
Zabudowa śródmiejska

Zabudowa śródmiejska. Zabudowa śródmiejska zwana inaczej zgrupowaniem intensywnej zabudowy, ulokowana jest w centrum miasta, zazwyczaj w pobliżu rynku i ratusza miejskiego (program na komputer). Terenem śródmiejskim jest więc obszar, który już funkcjonuje jako śródmieście lub jako taki przewidywany jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W przypadku braku takiego planu, liczy się ocena dokonana na podstawie ustalonego stanu faktycznego (program na telefon).

Zabudowa śródmiejska uzupełniająca. Z orzecznictwa sądowego wynika, że zabudowa śródmiejska uzupełniająca, to zabudowa, której celem jest uzupełnienie istniejącej już zabudowy śródmiejskiej przez dobudowanie nowych budynków.Jakie wymogi musi spełnić inwestor, który planuje budowę na terenie zabudowy śródmiejskiej (segregator aktów prawnych)?

Inwestor powinien zadbać o pewne kwestie

Po pierwsze w budynku, z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi, należy zagwarantować naturalne oświetlenie, co wiąże się z odpowiednią odległością od innych obiektów. Szczegółowe wymagania dotyczące oświetlenia dziennego, czasu nasłonecznienia czy dozwolonej wysokości przesłaniania, regulowane są przez odpowiednie przepisy (opinie o programie).

- Po drugie kurek główny powinien być założony na zewnątrz budynku nie dalej niż 10 metrów od niego, w łatwo dostępnym i prawidłowo zabezpieczonym miejscu. W zwartej zabudowie śródmiejskiej dopuszcza się instalowanie kurka głównego przed budynkiem, poniżej poziomu terenu z zachowaniem odpowiednich wymagań (promocja 3 w 1).

- Kolejny wymóg dotyczy parametrów techniczno-użytkowych dźwigów, chodzi przede wszystkim o osoby niepełnosprawne. Co najmniej jeden dźwig w budynku i w każdej wydzielonej części budynku powinien być przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych, a w zabudowie śródmiejskiej, również do przewozu mebli i chorych na noszach (program egzamin ustny).

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Moc testu zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Moc testu zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Moc testu zdjęcie nr 8 Moc testu zdjęcie nr 9 Moc testu zdjęcie nr 10
Moc testu zdjęcie nr 11
Moc testu zdjęcie nr 12 Moc testu zdjęcie nr 13 Moc testu zdjęcie nr 14
Moc testu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Moc testu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Moc testu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami