Blog

10.07.2021

Składniki oleiste

W artykule znajdziesz:

Składniki oleiste

Składniki oleiste

Badanie wykonuje się w celu stwierdzenia, czy układ koloidalny smoły nie uległ zaburzeniu i czy zawarty w smole wolny węgiel nie uległ koagulacji albo też czy zawarte w smole składniki oleiste nie zostały wytrącone.
Jednorodność smoły bada się w preparacie mikroskopowym, który przy 500-r-1000-krotnym powiększeniu powinien mieć wygląd jednorodny oraz równomiernie rozdzielony wolny węgiel (program uprawnienia budowlane na komputer). Pojawienie się skupisk wolnego węgla lub oleistych wydzielin świadczy o zakłóceniu równowagi stanu koloidalnego smoły.
Zjawiska zaburzenia w układzie koloidalnym smoły zachodzą dość często w mieszankach smół lub paków z asfaltem.

Wykonanie badania. Przed pobraniem próbki w celu sporządzenia preparatu mikroskopowego należy badaną smołę ogrzać i starannie wymieszać. Na lekko ogrzanym przedmiotowym szkiełku mikroskopowym umieszcza się za pomocą ostrej igły małą kroplę badanej smoły i nakłada szkiełko pokrywkowe. Przez naciskanie i lekkie przesuwanie szkiełka pokrywkowego należy zawartą między szkiełkami kroplę smoły tak rozprowadzić, aby uzyskać warstwę przeświecającą. Preparat należy badać w 2 i 24 godziny po sporządzeniu pod mikroskopem przy powiększeniu 500-1000-krotnym, w świetle przepuszczonym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Według ostatnio opracowanego sposobu badania jednorodności smoły należy wygrzewać preparat mikroskopowy w suszarce w temperaturze 40°C przez 1 godzinę, co jest znacznym obostrzeniem próby.
Badanie to nie jest przewidziane w obowiązujących normach.

Celem tego badania jest jakościowe stwierdzenie, czy badany produkt nie ulega łatwo działaniu wody, czy nie zawiera składników rozpuszczalnych lub też czy nie jest skłonny do emułgacji.
Oznaczanie odporności smół do smarowania dachów i wyrobu zaprawy smołowej wykonuje się metodą opracowaną przez DIB.
W kolbie stożkowej o pojemności 300 cm3 odważa się 50 g badanej smoły i zalewa 100 cm3 wody (uprawnienia budowlane).

Barwa emulsji smołowej

Kolbę zaopatruje się w chłodnicę zwrotną, umieszcza na łaźni piaskowej i zawartość jej doprowadza do wrzenia. Po 2 godzinach gotowania kolbę zdejmuje się z łaźni i pozostawia w spokoju w temperaturze pokojowej. Po upływie 2 godzin zlewa się wodę sponad smoły do szklanego cylindra o średnicy wewnętrznej 40-P45 mm i obserwuje jej wygląd.
Dopuszczalne jest zabarwienie wody na kolor różowy lub czerwony, a także jej zmętnienie (program egzamin ustny).

Jeżeli ciecz zawarta w cylindrze ma wygląd emulsji lub zawiesiny smoły w wodzie o kolorze brunatnym (barwa emulsji smołowej), badaną smołę należy uznać za nieodpowiednią.
Z surowej tektury nr 100 (500 g/m2) wycina się kwadrat o boku 200 mm i waży się go z dokładnością do 1 g. Ciężar tektury powinien wynosić 19-21 g (opinie o programie). Tekturę tę nasyca się, zanurzając ją na przeciąg 20 minut w badanej zaprawie smołowej, ogrzanej do temperatury 80°C. Nasyconą tekturę przepuszcza się przez walce ogrzane do temperatury 80-7-100 °C w celu usunięcia nadmiaru zaprawy i waży z dokładnością do 1 g. Przyrost ciężaru tektury po nasyceniu powinien wynosić 42-P46 g.

Z otrzymanej w ten sposób próbnej papy smołowej formuje się pudełko o głębokości 50 mm. Pudełko umieszcza się na płycie szklanej i napełnia wodą do wysokości 30 mm. Po upływie 72 godzin tektura nasycona badaną zaprawą powinna wykazać całkowitą nieprzemakalność (segregator aktów prawnych).
Ogólnie przyjętym opakowaniem dla asfaltów są lekkie bębny blaszane o średnicy 50 cm i wysokości 80 cm z blachy o grubości ok. 1 mm. Bębny takie posiadają w jednym z denek otwór o średnicy 20 cm do napełniania bębna roztopionym asfaltem. Pojemność bębna wynosi ± 160 kg asfaltu netto, a ciężar pakowania ± 7 kg.

Ścianki bębnów przeznaczonych do dalszego transportu są karbowane, co zwiększa sztywność bębna. W bębnach tych transportuje się i przesyła asfalty o penetracjach do 220/25°C, tj. o temperaturach mięknienia wg metody P. i K. nie niższych niż 30°C. Asfalty twarde po wyprodukowaniu są wylewane do płaskich dołów betonowych, bielonych wapnem, skąd po wyrąbaniu transportuje się je luzem (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami