Blog
Składniki sieci przestrzennej
W artykule znajdziesz:
Składniki sieci przestrzennej
Składniki sieci przestrzennej atomy i jony mają pewne wymiary i możemy wyobrazić je sobie jako kule o określonym promieniu, przedstawiającym strefę oddziaływania atomu czy jonu na sąsiednie składniki sieci przestrzennej. Wymiary promieni jonowych wynoszą 0,02-0,1 nm (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przykładem prostej sieci jonowej jest sieć przestrzenna chlorku sodu NaCl.
W modelu tej sieci uwzględniającym wielkość jonów są one przedstawione jako kule o różnych promieniach.
Pierwiastki o takich samych lub zbliżonych promieniach jonowych mogą zastępować się wzajemnie w sieciach przestrzennych. Im bardziej różnią się promienie jonowe pierwiastków, tym trudniej i w bardziej ograniczony sposób następuje wzajemna ich wymiana w sieciach przestrzennych. Przy dużych różnicach promieni jonowych pierwiastki nie mogą w ogóle się zastępować. Dzięki zastępowaniu się jonów w sieciach przestrzennych związki o różnym składzie chemicznym mogą mieć tę samą lub bardzo podbudowę wewnętrzną oraz postać kryształów. Zjawisko to się równopostaciowością lub izomorfizmem. Piękny wśród kamieni szlachetnych stanowi grupa (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Granaty o różnym składzie chemicznym mają tę samą geometryczną, związaną z podobieństwem budowy.
Najliczniejszymi przedstawicielami minerałów są krzemiany, należy również większość kamieni szlachetnych. We wszystkich krzemianach występują stale grupy krzemotlenowe utworzone przez małe jony krzemu i duże jony tlenu. Gruzy krzemotlenowe, stanowiące zasadniczy składnik budowy, przedstawiane są często w postaci czworościanów, w których znajdują się jony tlenu, a w środkach jony krzemu. Drugą charakterystyczną cechą krzemianów jest możliwość zastępowania w ich sieciach krystalicznych jonów krzemu przez glin. Krzemiany, w których część czworościanów [Si04] żarna jest przez czworościany (A1204] nazywane są glinokrzemi (uprawnienia budowlane).
Czworościany krzemotlenowe mogą występować oddzielnie bab w grupach, w których poszczególne czworościany połączone są z narożami. Tworzyć mogą one pierścienie, łańcuchy, wstęgi, warstwy. Najprostszą budowę mają krzemiany wyspowe, zawierające samodzielne, nie powiązane z sobą czworościany krzemowe.
Struktura kryształów
W krzemianach grupowych czworościany łączą się po dwa. W krzemianach pierścieniowych tworzą one trój-, czworo i sześcioboczne pierścienie, w krzemianach łańcuchowych łączą si< w pojedyncze łańcuchy, a w krzemianach wstęgowych dwa pojedyncze łańcuchy łącząc się z sobą tworzą elementy strukturalni przypominające wstęgi. W krzemianach warstwowych czworo ściany tworzą płaskie warstwy, przy czym każdy czworo ścian ma trzy wspólne naroża z sąsiednimi czworościanami (program egzamin ustny).
Najbardziej złożoną budowę mają krzemiany przestrzenne, w których czworościany są ze sobą powiązane w różnorodny sposób. Tego rodzaju budowę mają kwarc i skalenie; niektóre odmiany tych minerałów zaliczane są do kamieni szlachetnych (opinie o programie).
Wyrazem prawidłowej wewnętrznej budowy kryształów jest ich zewnętrzna postać wypukłych wielościanów foremnych.
Minując struktury różnych substancji krystalicznych można zauważyć, że jedne płaszczyzny są znacznie gęściej obsadzone atoma niż inne. Te właśnie płaszczyzny, na których atomy są gęsto r:umieszczone, odpowiadają najczęściej występującym ścianom kryształu danego pierwiastka lub związku chemicznego.
Struktura kryształów wyjaśnia wiele zjawisk fizycznych, np. -występującą u niektórych zdolność dzielenia się wzdłuż płaszczyzn, tj. łupliwość (segregator aktów prawnych). W zależności od charakteru sieci przestrzennej danego pierwiastka lub związku chemicznego i od rożnie gęstości rozmieszczenia najdrobniejszych cząstek można strukturalnie uzasadnić stwierdzoną łupliwość. Struktura wewnętrzna grafitu, który ma doskonałą jednokierunkową łupliwość, odznacza się tym, że w płaszczyznach równoległych do powierzchni łatwo oddzielających się blaszek, tj. w płaszczyznach atomy węgla są bardzo gęsto rozmieszczone i odległości między poszczególnymi atomami są niewielkie; znacznie większe one natomiast w kierunku prostopadłym do płaszczyzn (promocja 3 w 1). W podobny sposób są zbudowane i inne blaszkowate minerały, w których równolegle do płaszczyzny łupliwości atomy występują znacznie gęściej niż w innych kierunkach.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32