Blog
Wykonywanie robót betonowych
W artykule znajdziesz:
Wykonywanie robót betonowych
Projektując wykonywanie robót betonowych w okresie zimowym, w dokumentacji technicznej należy uwzględnić organizację i metody wykonywania tych robót w temperaturach ujemnych (program uprawnienia budowlane na komputer). Projekt powinien wtedy zawierać dane o rzeczywistych warunkach budowy oraz informacje o maszynach i urządzeniach, którymi dysponuje przedsiębiorstwo. W projekcie muszą być podane wymagania w zakresie wykonywania tych robót dla następujących zakresów temperatury: do +5°C; od + 5°C do3°C, od - 3°C do - 10°C oraz od - 10°C do - 15°C. W temperaturze poniżej 15°C nie powinno się konstrukcji betonować.
W dokumentacji technicznej dotyczącej wykonywania robót w okresie obniżonych temperatur powinny być wskazane metody prowadzenia robót, które pozwalają, by beton uzyskał wymaganą pełną mrozoodporność (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W literaturze krajowej wyróżnia się następujące metody prowadzenia robót betonowych w warunkach zimowych:
b) metodę podgrzewania składników,
c) metodę modyfikacji składu mieszanki betonowej,
d) metodę zachowania ciepła,
e) metodę tzw. cieplaków,
f) kombinację metod.
W literaturze brytyjskiej wyróżnia się dwie metody prowadzenia robót w warunkach zimowych:
g) stosowanie mieszanek o podwyższonej temperaturze,
h) modyfikacja projektu mieszanki (uprawnienia budowlane).
Metoda podgrzewania składników
Stosowanie mieszanek betonowych o wyższej temperaturze zapewnia szybsze rozpoczęcie wiązania betonu i wcześniejsze uzyskanie założonych wytrzymałości. W zakładach produkcji mieszanki betonowej podgrzewane są oddzielnie poszczególne składniki betonu: przeważnie kruszywo i woda. Według Jamrożego kruszywa nie powinno się podgrzewać do temperatury wyższej niż 35°C (program egzamin ustny). Przepisy brytyjskie nie dopuszczają podgrzewania kruszywa powyżej 52°C. Według zaleceń podawanych w literaturze rosyjskiej kruszywo można podgrzewać do temperatury około 90°C. Wodę używaną do produkcji mieszanki można podgrzewać - według Jamrożego - do temperatury 60°C, a według Neville - do temperatury 60-80°C.
Jednocześnie zaleca się, aby woda dodawana do wymieszanego wcześniej cementu z kruszywem nie przekraczała 60°C. Jeśli woda musi mieć wyższą temperaturę, to należy najpierw wymieszać ją z kruszywem, a dopiero po ochłodzeniu dodawać cement. Ograniczenie to spowodowane jest niebezpieczeństwem zbyt szybkiego wiązania cementu.
Jedną z metod powszechnie zalecanych w okresie zimowym jest podgrzewanie stosu kruszywa przez układ rur perforowanych, do których wtłacza się parę wodną. Temperatura pary wodnej (wnikającej w stos kruszywa) wynosi ponad 100°C (opinie o programie). Tak więc utrzymanie temperatury kruszywa na poziomie 35°C w całej swej masie jest mało prawdopodobne. Na podstawie obserwacji wielu obiektów realizowanych w warunkach zimowych można stwierdzić, że kontrolowana jest temperatura mieszanki betonowej załadowywanej na środki transportu.
Orientacyjne wartości temperatury mieszanek betonowych, jakie można uzyskać przez zmieszanie kruszywa i wody o zadanych wartościach temperatury.
Zgodnie z normą PN-EN 206-1 temperatura mieszanki betonowej w momencie dostarczenia nie powinna być niższa niż 5°C. Neville, a także polscy autorzy określają, że górna granica temperatury betonu towarowego nie powinna być wyższa niż około 30- 35°C (segregator aktów prawnych).
Wszelkie wymagania dotyczące sztucznego podgrzewania mieszanki przed jej dostarczeniem producent powinien uzgodnić z wykonawcą. Aby podane wymagania mogły być spełnione, projektant zmuszony jest przeprowadzić dosyć skomplikowany rachunek bilansu energii cielnej, w którym powinny być uwzględnione takie czynniki, jak: wyjściowa temperatura składników mieszanki (ewentualna potrzeba ich ogrzewania), ciepło właściwe składników, ilość ciepła wydzielonego w początkowym okresie hydratacji spoiwa, rodzaj stosowanego środka transportu i izolacyjność cieplna jego ścian, czas transportu oraz temperatura otoczenia (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32