Blog

Dobrze rozwinięte rolnictwo zdjęcie nr 2
28.12.2020

Składowisko tworzyw

W artykule znajdziesz:

Składowisko tworzyw

Dobrze rozwinięte rolnictwo zdjęcie nr 3
Składowisko tworzyw

Jako korzystne pod względem ekonomicznym należy uważać rozwiązanie polegające na związaniu konstrukcyjnym zasobników ze składowiskiem tworzyw. W rozwiązaniu tym ściana zasobników od strony składowiska spełnia zadanie ściany oporowej składowiska; na niej również układa się tor dla jednej nogi mostu przeładunkowego (program uprawnienia budowlane na komputer). Rozwiązanie to jest proponowane w najnowszych projektach Biprohutu.

W zbiornikach żużla odbywa się krzepnięcie żużla płynnego, który w ten sposób zamienia się w żużel o konsystencji stałej. Żużle wielkopiecowe powstają w wyniku procesu wytapiania surówki z rudy żelaza (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Rudy żelaza zawierają w sobie związki żelaza oraz różne minerały, jak wapień, krzemionkę, magnezyt,- dolomit i glinę noszące nazwę skały płonnej. W wielkim piecu następuje oddzielenie ze związków żelaza tlenu; proces ten odbywa się w wysokiej temperaturze; jest to tzw. redukcja (uprawnienia budowlane). Również następuje oddzielenie się skały płonnej od żelaza i zamiana jej w płynny produkt, tj. żużel wielkopiecowy.
W procesie topienia skały płonnej ważną rolę odgrywają topniki, gdyż trudno topliwa skała płonna dopiero w połączeniu ze składnikami zawartymi w topnikach tworzy związki łatwo topliwe. Topniki umożliwiają obniżenie temperatury topnienia skały płonnej oraz powodują, że żużel wiąże ze sobą w tym procesie siarkę i nie dopuszcza do dostania się jej do surówki. Skład chemiczny topników musi być dobrany odpowiednio do składu chemicznego skały płonnej. Właściwości żużla uzyskiwanego z procesu wytapiania surówki zależą od jej składu chemicznego (program egzamin ustny).

Podstawowymi składnikami żużla są: krzemionka, tlenek glinu, wapnia oraz magnezu. W wyniku odpowiedniego przetworzenia technologicznego z płynnego żużla możemy otrzymać:
- żużel krystaliczny (kawałkowy),
- żużel granulowany,
- żużel pumeksowy (opinie o programie).

Zbiorniki żużla piecowego z uwagi na technologię produkcji, powinny być odporne na wpływ wysokiej temperatury oraz na wpływy chemiczne, a głównie na związki siarki.
Zbiorniki wykonuje się z betonu żaroodpornego lub betonu z odpowiednim kruszywem oraz jako konstrukcje mieszane, tj. z betonu ogniotrwałego i betonu zwykłego o specjalnie dobranym składzie. Beton ogniotrwały nie jest w pełni odporny na działanie związków siarki.

Konstrukcja zbiornika

Rozwiązaniem technicznie najprostszym byłaby zastosowanie cementów uodporniających beton na wpływy siarki. Z braku takich cementów w kraju decydować się trzeba na zastosowanie osłon np. z blach stalowych o podwyższonej odporności na korozję.
Głębokość zbiorników, ich liczba i pojemność zależy od warunków terenu oraz wydajności wielkich pieców.

Długość zbiorników może dochodzić nawet do kilkunastu metrów, głębokość waha się od 3 do 5 m, szerokość zaś przyjmowana jest obecnie ok. 12 m. Szerokość zbiornika uwarunkowana jest wysięgiem koparki (segregator aktów prawnych).
W celu umożliwenia transportu żużla płynnego równolegle do dłuższego boku zbiornika układa się tory normalnej szerokości, po których przewozi się kadzie. Z kadzi rozlewa się żużel warstwami do zbiorników.

Konstrukcję zbiornika stanowią: pozioma płyta żelbetowa wykonana na chudym betonie oraz pionowe ściany kątowo-płytowe oddylatowane od płyty.
W przypadku znacznych długości zbiorników płyta denna ma również co kilkanaście metrów dylatacje poprzeczne. Przerwy dylatacyjne wykonywane są w ten sposób, że pod szczeliną układa się beleczki z betonu żaroodpornego, zabetonowuje blachę nierdzewną o odpowiednim, kształcie, a szczelinę wypełnia się wełną bazaltową odporną na działanie temperatury do 700°C.

Bezpośrednio na płycie wykonuje się izolację z betonu żaroodpornego zabezpieczającą płytę przed bezpośrednim działaniem wysokiej temperatury (promocja 3 w 1).
Ścianę oporową kątowo-płytową konstruuje się zwykle o zmiennej grubości, zwiększającej się ku dołowi. W połączeniu płyty poziomej muru oporowego ze ścianą stosuje się skosy zaopatrując je od strony nasypu w odpowiednie zbrojenie. Skos ma za zadanie redukcję zbrojenia w narożu oraz utworzenie bardziej sztywnego połączenia płyty pionowej z poziomą.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Dobrze rozwinięte rolnictwo zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Dobrze rozwinięte rolnictwo zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Dobrze rozwinięte rolnictwo zdjęcie nr 8 Dobrze rozwinięte rolnictwo zdjęcie nr 9 Dobrze rozwinięte rolnictwo zdjęcie nr 10
Dobrze rozwinięte rolnictwo zdjęcie nr 11
Dobrze rozwinięte rolnictwo zdjęcie nr 12 Dobrze rozwinięte rolnictwo zdjęcie nr 13 Dobrze rozwinięte rolnictwo zdjęcie nr 14
Dobrze rozwinięte rolnictwo zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dobrze rozwinięte rolnictwo zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dobrze rozwinięte rolnictwo zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami