Blog
Sklepionka
W artykule znajdziesz:
Przy rozpiętościach średnich wystarczą zwykle w żebrze normalnym 2 wkładki, które mogą być przeprowadzone do podpory bez odginania, bo ciągnienia główne są wtedy bardzo małe (program uprawnienia budowlane na komputer). Zastosujemy natomiast u góry 2 wkładki montażowe 8 do 10 mm do zawieszenia strzemion 6 mm, których odstęp stały wzdłuż całej belki nie powinien być większy jak 20 cm. Żebra, dźwigające ścianki, muszą być silniejsze, to znaczy ewentualnie szersze i z większą ilością wkładek, przyczem konieczne są już wkładki ukośnie odgięte.
Podobnie jak strop Wayssa wykonywa się stropy przy użyciu elementów w postaci pustaków np. kamionkowych. Wycięcia pustaków umożliwiają należyte zawieszenie w świeżym betonie; od spodu mamy wszędzie materiał jednolity, nadający się dobrze do pokrycia wyprawą. Strop systemu Ast-Moliins wykonywuje się przy użyciu form blaszanych, opartych na deskach, zawieszonych za pomocą drutu na wkładkach żeber. Po zdjęciu form, przybija się do desek siatkę drucianą, na którą narzuca się wyprawę (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Strop Koenena składa się z szeregu sklepień betonowych, o małej rozpiętości, opartych na łatach drewnianych, które spoczywają na dźwigarach żelaznych. Sklepionka, wykonywane na formach żelaznych (składanych z części 1 m dł.), przechodzą u spodu w żeberka z pojedynczymi wkładkami 10 mm. Łaty, oparte na dźwigarach żelaznych, umożliwiają łatwe umocowanie trzcinowania lub siatki drucianej, narzuconej następnie wyprawą (uprawnienia budowlane).
Sklepienia Koenena mogą być wykonywane również przy użyciu belek żelbetowych zamiast dźwigarów żelaznych, a wtedy belki te stanowią podciągi żelbetowe, a nasady sklepień żebra drugorzędne. Do typu stropów żebrowych zaliczyć należy ustrój, złożony z belek kątowych, wykonywanych fabrycznie i układanych wprost na miejscu budowy (program egzamin ustny).
Żebro stropowe
Wadą tego ustroju są niezakryte żebra. Można by uzyskać spód płaski przez wykonanie pewnych występów lub wgłębień u dołu żeber, na których mogłyby się opierać wsuwane elementy gotowe, np. płyty żelbetowe, płyty gipsowe itp. Zebra musiałyby wtedy być nieco szersze od żeber typu. Osobny typ, stosunkowo lekkich a silnych stropów żebrowych z żebrami widocznymi, otrzymuje się przez wzmocnienie żeber za pomocą kształtówek. Mogą tu być użyte kształtówki J, stare szyny kolejowe lub tramwajowe wraz z pewną ilością prętów okrągłych, ułatwiających rozkład materiału ze względu na ciągnienia główne (opinie o programie).
Zebro stropowe systemu Pohlmanna posiada kształtówki z otworami, przez które przewleczone są strzemiona ukośne. Kształtówki te mają przekrój zbliżony do przekroju odwróconej szyny kolejowej, zatem skupienie materiału, stosownie do wymagań statycznych, znajduje się w najniższej partii belki. Belka Moliera ma kształt dostosowany do linii momentów. Wzmocnienie żeber stanowią wkładki z żelaza płaskiego z nanitowanymi kątówkami. Jako wkładki płyty mogą być użyte słabe kształtówki lub pręty okrągłe.
Do stropów płaskich, tj. nie wykazujących od spodu żadnych występów, należą opisane poprzednio typy Wayssa, Ackermanna, Ast-Mollinsa i Koenena. Oprócz tych i całego szeregu ustrojów im pokrewnych do grupy stropów płaskich należą stropy zestawiane na miejscu budowy z gotowych elementów, wykonywanych masowo fabrycznie, względnie w stosownej ilości w osobnych formach na placu budowy. Korzyścią stropów tego typu jest wykonanie bez użycia deskowania. Istnieje niezliczona wprost ilość typów stropów tego rodzaju, a wszystkie, według opinii autorów pomysłów, są najlepsze. Podamy tu niektóre typy charakterystyczne (segregator aktów prawnych).
Strop Siegwarta układa się z belek prostokątnych wydrążonych. Wkładki niosące 8 i 9 mm są w pobliżu podpór częściowo odgięte. Boczne powierzchnie belek mają stosowne wgłębienia, które wypełnia się zaprawą cementową. Belki takie mogą być układane na murach lub na dźwigarach żelaznych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32