Blog

06.04.2023

Skręcanie śrub

W artykule znajdziesz:

Skręcanie śrub

Przy wykonywaniu połączeń kołnierzowych powinno się zapewnić prostopadłość kołnierzy do osi rury. Przed skręceniem złącza powierzchnie uszczelniające kołnierzy trzeba oczyścić, aż do metalowego połysku, i pografitować (program uprawnienia budowlane na komputer). Skręcanie śrub złącza kołnierzowego powinno odbywać się stopniowo na całym obwodzie w ten sposób, aby nakrętki dokręcane były na przemian. Długość gwintowanego rdzenia śruby wystającego przed nakrętką nie powinna być mniejsza od średnicy rdzenia, nie większa jednak od 25 mm.

Uszczelki połączeń kołnierzowych powinny mieć wewnętrzną średnicę większą o 3 do 5 mm od wewnętrznej średnicy przewodu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Nie wolno używać uszczelek już używanych. Zaleca się, aby w czasie wykonywania połączeń kołnierzowych nie ściągać kołnierzy śrubami, gdy luz pomiędzy uszczelką a jednym kołnierzem jest większy od 2-P3 mm.

W trakcie montażu węzła cieplnego wymienniki ciepła ustawia się ze spadkiem 1-1,5% w kierunku ich czoła. Wymienniki i zasobniki ciepła opiera się na podporach za pośrednictwem podkładek azbestokauczukowych grubości ok. 5 mm (uprawnienia budowlane).

Przy montażu aparatury należy przestrzegać niżej podanych zaleceń:                                                                              

  1. zawory zwrotne przy pompach umieszcza się na kroccu tłocznym pomiędzy zaworem odcinającym a pompą,
  2. trzpień grzybka w zaworach zwrotnych powinien znajdować się w położeniu pionowym,
  3. zawory bezpieczeństwa należy umieszczać w miejscu widocznym, a ich obciążniki powinny być zabezpieczone przed przesuwaniem, manometry i termometry trzeba montować w miejscach widocznych,
  4. przed manometrami montuje się zawory dwudrogowe, przy czym jeżeli w urządzeniu znajduje się zawór bezpieczeństwa, zawór dwudrogowy powinien mieć kołnierz umożliwiający montaż manometru kontrolnego,
  5. każdy zawór regulacji automatycznej wskazane jest umieszczać pomiędzy dwoma zaworami odcinającymi (program egzamin ustny).

Styki wzdłużne

Przy montażu pomp ładujących i cyrkulacyjnych wskazane jest postępować w następujący sposób:

  1. Zespoły pompowe o niewielkich wydajnościach można mocować ustawiając je na wypoziomowanym oszalowaniu fundamentu, a po umieszczeniu śrub fundamentowych w otworach płyty wylać szalunek betonem, po którego zastygnięciu i zdjęciu oszalowania przykręca się śruby mocujące zespół pompowy (opinie o programie).
  2. Większe zespoły pompowe, w których pompa i silnik elektryczny znajdują się na wspólnej płycie, montuje się następująco płytę fundamentową z wstawionymi śrubami kotwiącymi i z przekręconym silnikiem i pompą ustawia się poziomo na fundamencie za pomocą czterech stalowych klinów szerokości 40 do 60 mm i grubości od 15 do 25 mm, poziomuje się płytę fundamentową w dwóch kierunkach (posługując się poziomnicą) przez odpowiednie podbijanie stalowych klinów i wypełnia się otwory śrub fundamentowych oraz podlewa się całą płytę zaprawą cementową, po stwardnieniu zaprawy dociąga się śruby fundamentowe (segregator aktów prawnych).

Po wykonaniu powyższych czynności sprawdza się poziome położenie wału silnika i pompy, zwracając również uwagę na to, aby szczelina pomiędzy tarczami sprzęgła była jednakowa i wynosiła 5-P6 mm.

Prace związane z izolowaniem cieplnym przewodów rozpoczyna się po zakończeniu montażu przewodów, wykonaniu próby szczelności oraz po przeprowadzeniu częściowego odbioru robót. Wszystkie izolowane powierzchnie metalowe przed zakryciem izolacją ciepłochronną muszą być zabezpieczone antykorozyjnie (promocja 3 w 1).

Izolując przewody matami z waty lub przędzy szklanej, należy zwrócić uwagę na to, aby styki wzdłużne poszczególnych warstw były względem siebie przesunięte o kąt 90°. Każda z warstw izolacji powinna być zaciśnięta opaskami z drutu ocynkowanego (o średnicy 1,0-1,2 mm) w odstępach 200-P300 mm.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami