Blog

24.03.2020

Skrzyżowanie zbrojenia płyt i ścian

W artykule znajdziesz:

Skrzyżowanie zbrojenia płyt i ścian

Skrzyżowanie zbrojenia płyt i ścian

Skrzyżowanie zbrojenia płyt i ścian spawa się lub wiąże: w dwóch rzędach prętów skrajnych - każde skrzyżowanie, w pozostałych skrzyżowaniach-co drugie w szachownicę (program uprawnienia budowlane na komputer).

W płytach zbrojonych krzyżowo dookoła podpartych należy łączyć wszystkie skrzyżowania prętów.
W szkieletach zbrojenia belek i słupów należy wiązać lub spawać przede wszystkim skrzyżowania prętów narożnych ze strzemionami. Skrzyżowania prętów z prostym odcinkami strzemion należy łączyć na przemian.
Strzemiona. Końce strzemion w belkach i slupach należy odginać do ich wnętrza.

Długość haków strzemion ze stali o średnicy do 8 mm powinna wynosić najmniej 60 mm. Długość haków strzemion ze stali o średnicach 10+- 12 mm powinna wynosić najmniej 80 mm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Średnica strzemion w słupach nie powinna być mniejsza niż 0.25 i nie mniejsza niż 4.5 mm.
Efekt działania wibratora na mieszankę betonową jest zależny od właściwego doboru wielkości amplitudy drgań i częstotliwości drgań oraz prędkości ruchu cząstek. Amplituda drgań. Podczas drgań wibrator odchyla się na pewną odległość od położenia początkowego. Odległość tę nazywamy amplitudą drgań.

Częstotliwość drgań. Jest to liczba drgań wibratora na minutę.
Prędkość drgań. Pod tym określeniem można rozumieć prędkość ruchu kruszywa w betonie nadaną przez wibrator (uprawnienia budowlane).
Dobór wibratora. O doborze wibratora pod względem wielkości amplitudy i częstotliwości drgań decydują następujące warunki:
- konsystencja mieszanki betonowej, którą zamierzamy wibrować,
- rodzaj, kształt i wielkość ziarn użytego kruszywa.
Dobór wibratora ze względu na konsystencję mieszanki betonowej. Do wibrowania nadają się mieszanki betonowe wilgotne, gęstoplastyczne i plastyczne. Im bardziej zwartą konsystencję ma mieszanka betonowa, tym opór tarcia kruszywa jest większy.

Dobór wibratora

Dlatego aby spowodować ruch kruszywa, do wibrowania wilgotnej mieszanki betonowej należy stosować wibrator o większej amplitudzie niż do mieszanki betonowej o konsystencji gęstoplastycznej.
Nie należy wibrować mieszanek półciekłych i ciekłych, gdyż pod wpływem drgań kruszywo grube przesuwa się ku dołowi, natomiast w górnej warstwie gromadzi się zaprawa cementowa. W ten sposób powstaje niejednolity beton, co jest niedopuszczalne (program egzamin ustny).

Dobór wibratora ze względu na rodzaj, kształt i wielkość ziarn kruszywa. O wielkości oporu tarcia kruszywa podczas wibrowania decyduje przede wszystkim gładkość powierzchni kruszywa, kształt oraz wielkość ziarn. Największy opór tarcia stawia kruszywo z żużla, następnie kruszywo łamane i wreszcie kruszywo żwirowe, okrągłe. Wielkość amplitudy oraz częstotliwość drgań wibratora powinny być odpowiednio dobrane do wielkości i jakości użytego kruszywa.

A więc im kruszywo jest bardziej szorstkie i o dużych ziarnach, tym większą amplitudę i mniejszą częstotliwość drgań powinien mieć wibrator (opinie o programie).

Do mieszanek betonowych o drobnym kruszywie (od I0+20 mm) należy stosować wibratory o malej amplitudzie i dużej częstotliwości drgań, ponieważ drobne kruszywo ma małą siłę bezwładności.
Czas wibrowania. Czas wibrowania na jednym stanowisku wibratora zależy od konsystencji mieszanki betonowej, szorstkości kruszywa, wielkości ziarn kruszywa i od doboru właściwego wibratora. Teoretycznie czas ten trwa od 1+2 minut. Mieszanki wilgotne i mieszanki na kruszywie łamanym wymagają dłuższego czasu wibrowania niż mieszanki gęstoplastycznch lub na kruszywie o ziarnach okrągłych Czas ten wynosi ok 3+4 minut (segregator aktów prawnych).
W praktyce dostateczne zagęszczenie mieszanki betonowej rozpoznaje się gdy mieszanka betonowa przestała osiadać, a jej powierzchnia w deskowaniu czy tez w formie wyrównała się;
- na powierzchni mieszanki betonowej wystąpił zaczyn cementowy o ciemnoszarym kolorze i tłustym połysku:
- z mieszanki betonowej na jej powierzchnię przestały wydobywać się pęcherzyki powietrza;
- mieszanka betonowa o konsystencji wilgotnej, po prawidłowym sposobie i czasie zawibrowania, nabiera cech gumy; naciśnięta w jednym miejscu, wznosi się w sąsiednim. a po odjęciu nacisku jej powierzchnia wyrównuje się (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami