Blog
Skurcz nowego betonu
W artykule znajdziesz:
Jeśli warunek ten nie jest spełniony i istniejący element pracuje niezależnie od części wzmacniającej, występuje wówczas wzmocnienie konstrukcji przez wprowadzenie do niej dodatkowego elementu nośnego. Na płaszczyźnie styku nowego betonu ze starym powstają zawsze siły rozwarstwiające od skurczu nowego betonu. W elementach zginanych powstają ponadto w tych płaszczyznach rozwarstwienia wywołane działaniem sił poprzecznych, w elementach zaś ściskanych siły takie powstać mogą od przekazywania się naprężeń ściskających ze starego betonu na nowy (lub odwrotnie), zależnie od sposobu przejmowania obciążeń przez przekrój zespolony (program uprawnienia budowlane na komputer).
Siły rozwarstwiające mogą być przejęte bądź przez przyczepność między starym betonem a nowym, bądź też przez pręty zbrojenia przechodzące przez płaszczyznę styku. Doświadczenia wykazują, że przyczepność między starym a nowym betonem zależy w dużej mierze od charakteru powierzchni starego betonu. Wskazane są zawsze zabiegi zmierzające do zwiększenia tej przyczepności, polegające na nakuciu powierzchni styku w celu usunięcia warstwy szkliwa, skorodowanej lub zabrudzonej warstwy powierzchniowej istniejącego betonu, a także zwiększenia przyczepności przez uzyskanie chropowatości łączonej powierzchni (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przed zabetonowaniem nakutej powierzchni należy ją oczyścić z luźnych ziarn betonu i starannie nawilżyć. Zalecane niekiedy w ekspertyzach zwiększenie nośności płaszczyzny styku przez wycinanie w istniejącym betonie rowków prostopadłych do kierunku działania sił rozwarstwiających łatwo prowadzić może do niezamierzonych uszkodzeń istniejących konstrukcji i jest bardzo pracochłonne (uprawnienia budowlane). Zalecić natomiast można zawsze przepuszczenie z istniejącego do dobetonowywanego przekroju wkładek dospawanych do istniejącego zbrojenia, nawet wtedy, gdy obliczenia wykazują możliwość przeniesienia sił rozwarstwiających przez samą przyczepność betonu (program egzamin ustny).
Konkretny kształt
Sposoby konstrukcyjne zwiększania przekroju podstawowych elementów konstrukcyjnych: słupów, płyt, belek prostokątnych i teowych, stóp fundamentowych itp., przedstawiane były wielokrotnie w literaturze. Projektując wzmocnienie, którego konkretny kształt zależy oczywiście od warunków miejscowych, a także od pomysłowości konstruktora, trzymać się należy następujących zasad. Nowo nanoszony beton powinien mieć markę zbliżoną do istniejącego (opinie o programie). W przypadku wzmacniania konstrukcji ze złego betonu marka betonu wzmacniającego nie powinna być więcej niż dwukrotnie wyższa od marki konstrukcji wzmacnianej, a w każdym razie do obliczeń nie należy wprowadzać wyższych wartości wytrzymałości betonu, nawet gdy technika wykonania wzmocnienia (np. torkretowanie) narzuca konieczność stosowania wysokiej jakości betonu wzmacniającego.
Kształty i wymiary dobetonowywanych części przekroju muszą być tak dobrane, aby zapewniona była możliwość prawidłowego wykonania robót betonowych: naniesienia i zagęszczenia betonu. Konieczny jest najczęściej szczegółowy opis sposobu wykonania robót. Minimalna grubość przekroju obetonowywanego umożliwiająca zagęszczenie betonu wynosi 5 cm, w przypadku zaś torkretowania 3 cm (segregator aktów prawnych).
Przed betonowaniem należy istniejące zarysowania i pęknięcia wypełnić betonem, względnie w trakcie opisanego wyżej na- kuwania powierzchni usunąć oddzielone rysami części istniejącego betonu, a powstałe przez to ubytki zapełnić, przy czym ich położenie powodować może konieczność przeprowadzenia zapełniania ubytków przed naniesieniem betonu zwiększającego przekrój.
Szkielet zbrojenia części dobetonowywanej powinien być możliwie często połączony ze zbrojeniem istniejącym. Na dodatkowe zbrojenie zaleca się stosować stal mającą obszar płynięcia, aby umożliwić wyrównanie w stanie granicznym naprężeń w zbrojeniu istniejącym i zbrojeniu dodawanym. Skuteczność zabiegów zwiększających przekroje nośne zależy od prawidłowości włączenia dobetonowywanego przekroju do współpracy z konstrukcją istniejącą (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32