Blog

Wciągarka kozłowa zdjęcie nr 2
15.11.2022

Skuteczność akustyczna ekranów pochłaniających

W artykule znajdziesz:

Wciągarka kozłowa zdjęcie nr 3
Skuteczność akustyczna ekranów pochłaniających

Im grubość ekranu będzie większa, tym zgodność z tymi zależnościami będzie ograniczona do coraz mniejszych częstotliwości. Dlatego też w przypadku stosowania ekranów o większej grubości, a przede wszystkim w przypadku obliczeń skuteczności akustycznej związanej z ugięciem fal na krawędziach obiektów budowlanych w terenie otwartym, takich jak np. budynki, wymagane jest uwzględnianie wpływu grubości takiego ekranu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Własności akustyczne tych ekranów podano w zestawieniu powyżej. Liniom ciągłym odpowiadają naniesione teoretyczne wartości skuteczności akustycznej poszczególnych grup ekranów, a więc bez uwzględnienia ich własności dźwiękochłonnych, natomiast punktami o różnym kształcie oznaczono wyniki pomiarów odpowiadających różnym częstotliwościom dźwięku sygnałów użytych podczas badań (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Prawidłowość została tu w pełni potwierdzona, ponieważ skuteczność akustyczna ekranów pochłaniających w porównaniu z odbijającymi okazała się podczas badań tym większa, im większy był kąt ugięcia yj oraz, im większa była częstotliwość sygnału testującego (uprawnienia budowlane).

Podsumowując należy dodać, że wpływ własności pochłaniających ekranu będzie tym większy, im bliżej źródła dźwięku ekran ten ma być umieszczony oraz im pole akustyczne w tym obszarze jest bardziej zbliżone do swobodnego. Ekran akustyczny, stosowany jako element konstrukcyjny maszyny lub samodzielna konstrukcja ustawiona w niewielkiej odległości od źródła hałasu, powinien więc w miarę możliwości być zaopatrzony od strony tej maszyny (lub innego źródła) w warstwę materiału, w ustrój lub układ dźwiękochłonny dostosowany charakterystyką tłumienia do charakterystyki widmowej tej maszyny (uprawnienia budowlane).

Odbite fale

Ponieważ w polu akustycznym rozproszonym powierzchnia ekranu zwrócona ku odbiorcy może odbijać fale dźwiękowe odbite od ścian podłogi i stropu pomieszczenia, zwiększając przez to poziom ciśnienia akustycznego na tym stanowisku, dlatego też w takich warunkach i tę powierzchnię należy wytłumić. Jest to tym bardziej wskazane, im bliżej innych powierzchni (np. ścian) intensywnie odbijających dźwięki znajduje się obszar poza ekranem (opinie o programie). W omawianym przypadku ekran należy uważać za jeden z elementów przestrzeni otaczającej stanowisko robocze, a więc za element, który pod względem akustycznym powinien współdziałać z innymi powierzchniami dla uzyskania na tym obszarze warunków optymalnych.

Omawiane dotychczas zależności dotyczyły przypadku, gdy ekran znajdował się w polu akustycznym swobodnym, tzn. fale dźwiękowe przy rozprzestrzenianiu się od źródła nie napotykały na swojej drodze żadnych przeszkód poza ekranem (segregator aktów prawnych). Jak wiadomo w pomieszczeniu zamkniętym w przypadku istnienia w nim źródła (lub źródeł) fal dźwiękowych wytwarza się wewnątrz stan równowagi, a w dowolnym jego punkcie występuje ciśnienie akustyczne, którego wartość jest sumą ciśnień od fal bezpośrednich docierających od tego źródła i fal odbitych od ściany pomieszczenia. Rozróżniamy w związku z tym obszar otaczający bezpośrednio dane źródło, w którym przeważają fale biegnące bezpośrednio od źródła, i obszar położony dalej, w którym przeważają fale odbite od powierzchni ograniczających pomieszczenie.

Ponieważ największą skuteczność działania ekranu uzyskuje się w polu akustycznym swobodnym, dlatego też jak wynika z podanego zestawienia stosunkowo najlepsze własności tłumiące będą miały ekrany umieszczone stosunkowo blisko danego źródła, a więc stanowiące element hałaśliwej maszyny. Im dane pomieszczenie jest większe, tym ekran taki może być umieszczony dalej od źródła dźwięku. W pomieszczeniach niewytłumionych dużych ekran umieszczony w odległości 3-4 m od źródła może też stanowić skuteczne zabezpieczenie stanowiska roboczego (promocja 3 w 1). Stosowanie ekranów w pomieszczeniach niewytłumionych w odległościach większych, a więc w polu akustycznym rozproszonym znacznie pogarsza w stosunku do pola swobodnego skuteczność ich działania, zwłaszcza w zakresie większych częstotliwości.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wciągarka kozłowa zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wciągarka kozłowa zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wciągarka kozłowa zdjęcie nr 8 Wciągarka kozłowa zdjęcie nr 9 Wciągarka kozłowa zdjęcie nr 10
Wciągarka kozłowa zdjęcie nr 11
Wciągarka kozłowa zdjęcie nr 12 Wciągarka kozłowa zdjęcie nr 13 Wciągarka kozłowa zdjęcie nr 14
Wciągarka kozłowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wciągarka kozłowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wciągarka kozłowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami