Blog
Skutki prawne nieformalnego pozbawienia uprawnień budowlanych
W artykule znajdziesz:
Skutki prawne nieformalnego pozbawienia uprawnień budowlanych
W prawie budowlanym przewidziano odpowiedzialność zawodową dla osób posiadających uprawnienia budowlane (program na komputer). Za popełnienie czynów skutkujących odpowiedzialnością zawodową przewidziane są następujące kary:
• upomnienie wraz z obowiązkiem złożenia egzaminu w wyznaczonym terminie,
• zakazem wykonywania samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie od roku do 5 lat wraz z obowiązkiem złożenia egzaminu w wyznaczonym terminie (program na telefon).
W każdej z powyższych kar (upomnienia lub zakazu) określony jest termin przystąpienia do egzaminu, o którym mowa w prawie budowlanym. Termin ten może być wskazany jako określona data dzienna lub czas, w jakim należy przystąpić do egzaminu (program egzamin ustny).
Zgodnie z Konstytucją RP każdy ma prawo do otrzymania wynagrodzenia za wyrządzoną szkodę, wynikającą z niezgodnego z prawem działania organu władzy publicznej (opinie o programie). Wspomniana norma konstytucyjna rozwinięta została w kodeksie cywilnym. Zgodnie z tym przepisem, jeśli do szkody doszło wskutek wydania ostatecznej decyzji lub prawomocnego orzeczenia, to można zażądać jej naprawienia po przeprowadzeniu postępowania udowadniającego ich niezgodność z prawem. Dotyczy to również sytuacji, gdy wspomniane orzeczenie bądź decyzja była wydana na podstawie aktu normatywnego, który jest niezgodny z konstytucją, ustawą bądź ratyfikowaną umową międzynarodową (segregator aktów prawnych).
Niezgodne z prawem
Przesłanki, które pozwalają na dochodzenie odszkodowania za niezgodne z prawem pozbawienie uprawnień budowlanych lub zakaz wykonywania samodzielnej funkcji technicznej to:
• prawomocna decyzja o zakazie wykonywania samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie lub utracie uprawnień budowlanych,
• stwierdzenie niezgodności powyższej decyzji z prawem w postępowaniu właściwym, np. przed sądem administracyjnym lub wskutek nadzwyczajnego postępowania administracyjnego,
• wystąpienie szkody mającej związek przyczynowy z decyzją, jaka została wydana.
W przypadku, gdy sąd administracyjny po wniesieniu skargi stwierdzi nieważność wdanej decyzji lub uchyli decyzję, strona ma możliwość wystąpienia o odszkodowanie (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32