Blog

27.10.2020

Słup odporowo-narożny

W artykule znajdziesz:

Słup odporowo-narożny

Słup odporowo-narożny

Słup odporowo-narożny należy obliczać na obciążenie - jak słup narożny pkt a) i b) oraz na obciążenie - jak słup odporowy pkt b).
Słup krańcowy należy obliczać na jednostronny naciąg obliczeniowy wszystkich przewodów oraz na jednoczesne parcie wiatru na słup i uzbrojenie słupa w kierunku prostopadłym do osi linii (program uprawnienia budowlane na komputer).
Poprzeczniki należy obliczać na te same przypadki obciążenia jak słupy, do których należą.

Jedynie poprzeczniki słupów odporowych i odporowo-naroż- nych w przypadku, jeśli na jednym ramieniu zawieszonych jest mniej niż trzy przewody, należy obliczać na całkowity naciąg zawieszonych przewodów.
W obliczaniu słupów na zakłóceniowe warunki pracy, jako obciążenie zewnętrzne przyjmuje się - oprócz ciężarów - naciągi obliczeniowe przewodów przy założeniu, że jeden z przewodów po jednej stronie słupa został zerwany. Musi to być ten przewód, którego zerwanie powoduje najbardziej niekorzystny układ sił (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Obliczeniu na warunki zakłóceniowe podlegają słupy, na których wysięg przewodów tj. odległość osi przewodu od osi słupa przekracza 1 m, a to:
a) wszystkie słupy linii o napięciu nie niższym niż 60 kV z wyjątkiem słupów przelotowych,
b) słupy odporowe, odporowo-narożne i krańcowe linii wielotorowych tj. o większej liczbie przewodów roboczych niż trzy, o napięciach powyżej 1 kV, lecz mniejszych niż 60 kV,
c) słupy skrzyżowaniowe.

Poprzeczniki należy obliczać na obciążenie zakłóceniowe wg tych samych zasad co słupy.
Zasady obliczania słupów na montażowe warunki pracy przewidują konieczność uwzględnienia w konstrukcji słupa obciążeń występujących przy stawianiu metodą obrotową i przy montażu przewodów. W szczególności należy obliczać poprzeczniki, na których przewiduje się prace montażowe połączone z wyjściem montera na poprzecznik, niezależnie od poprzednio omówionych obciążeń, na dodatkowe obciążenie siłą pionową w miejscu zawieszenia skrajnego przewodu, wynoszącą: 100 i 150 kG odpowiednio dla poprzeczników, na których są zawieszone przewody o przekroju nie większym niż 120 mm2 i większym od 120 mm2 (uprawnienia budowlane).

Obciążenia przewodów

Obciążenia przewodów sadzią można tu nie uwzględniać. Jeśli obciążenie sadzią przewodów zawieszonych na poprzeczniku przewyższa podane wartości dodatkowych obciążeń, to obliczenie poprzecznika na obciążenie montażowe jest zbędne. Dla slupów betonowych sprawdzenia wymagają ponadto naprężenia od ciężaru własnego, występujące przy poziomym położeniu w czasie załadunku i transportu (program egzamin ustny).
Fundamenty slupów oblicza się na momenty wywracające i siły osiowe pochodzące od omówionych wyżej obciążeń normalnych, montażowych i zakłóceniowych.

Slup pojedynczy stanowi wspornik, utwierdzony w części podziemnej i podlegający zginaniu siłami poziomymi parcia wiatru lub naciągu przewodów. Nieznaczne obciążenie pionowe stanowi ciężar przewodów, izolatorów i ciężar własny słupa. Zazwyczaj wpływ obciążenia pionowego można pominąć i obliczać słup na czyste zginanie (opinie o programie). W przypadku działania wypadkowej skierowanej ukośnie do osi przekroju, należy uwzględnić równoczesne działanie momentów składowych o kierunku osi głównych przekroju. Zginanie połączone ze skręcaniem występuje przy niesymetrycznym rozłożeniu przewodów względem osi słupa oraz przy obciążeniu zakłóceniowym (zerwanie przewodu).

W czasie transportu słup jest zwykle podparty w dwóch punktach tak obranych, by naprężenia wywołane ciężarem własnym nie przekroczyły naprężeń występujących przy normalnej pracy słupa (segregator aktów prawnych).
Przed rozpoczęciem obliczeń należy ustalić sposób posadowienia słupa, gdyż od niego zależy położenie przekroju utwierdzenia, oraz rozkład naprężeń
w części podziemnej. W przypadku fundamentu blokowego utwierdzenie słupa następuje na małej głębokości poniżej górnej powierzchni fundamentu.

Przy osadzeniu słupa bezpośrednio w gruncie poziom utwierdzenia zależy od rodzaju i stopnia zagęszczenia gruntu, względnie od położenia belek odporowych. Można przyjąć utwierdzenie słupa w połowie głębokości posadowienia, tj. w odległości °d dolnego końca, co stanowi założenie zwiększające pewność (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami