Blog

Obora alkierzowa dwurzędowa zdjęcie nr 2
25.03.2021

Słupy zwykłe

W artykule znajdziesz:

Słupy zwykłe

Obora alkierzowa dwurzędowa zdjęcie nr 3
Słupy zwykłe

Podobnie jak przy halach przemysłowych, zapewnienie stateczności w płaszczyźnie pionowej dużych żelbetowych kratownic czy łuków mostowych wymaga często stężeń poziomych (program uprawnienia budowlane na komputer). Z uwagi na ułatwienie obliczeń konstrukcje żelbetowe nawet monolityczne, z natury swej przestrzenne, dzielone są często na wiele elementów płaskich jak płyty, belki prostokątne i o przekroju złożonym, słupy, ramy, łuki itp.

Wysokość płyty uzależniamy od jej przeznaczenia i staramy się projektować ją jak najmniejszą w granicach zachowania koniecznej sztywności. Zbrojenie płyt zależy od sposobu ich podparcia i rodzaju obciążenia. Belkom zginanym nadajemy z reguły przekrój prostokątny, wykorzystując często współpracę płyty (przekrój obliczeniowy teowy) w miarę zaś wzrostu rozpiętości lub obciążeń uciekamy się do przekrojów dwuteowych, kratowych i jeszcze bardziej złożonych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Po pierwsze beton w belkach nie jest wyzyskany z uwagi na nierównomierny rozkład naprężeń, a powtóre wskutek projektowania belek o najbardziej ekonomicznym zbrojeniu (0,8-1,5%) i nadawanie belkom stosunkowo dużych wysokości ze względu na sztywność. W przypadku, gdy wysokość belki wynosi co najmniej lj4 rozpiętości lub przy belkach wspornikowych 1/2 wysięgu wykres naprężeń normalnych w przekroju poprzecznym belki odbiega od prostoliniowego kształtu wynikającego z navierowskiego założenia płaskich przekrojów. Mamy wtedy do czynienia z belkami ścianami (uprawnienia budowlane).
Słupy zwykłe, ściskane osiowo, dzięki uzbrojeniu nie tylko posiadają większą nośność od np. murowanych lub betonowych wykonanych z materiału tej samej nośności, ale mogą przeciwstawić się ewentualnym momentom.

Słupy mimośrodowo ściskane stanowią przejście, jeśli chodzi o rodzaj pracy od słupów osiowo ściskanych do belek zginanych. W słupach uzwojonych wykorzystana jest zwiększona nośność betonu w wielokierunkowym stanie naprężenia (program egzamin ustny).
Ramy płaskie otrzymuje się przez sztywne połączenie belek ze słupami. Ramy, szczególnie bezprzegubowe, dają dużo mniejsze zużycie materiałów od ustroju słupów połączonych przegubowo z belkami. Pod tym względem stanowią one przejście od ustrojów płaskich do przestrzennych.

Ustroje przestrzenne

Rozwój mechaniki budowli osiągnięty w ostatnich latach przyczynił się do znacznego wzrostu popularności ustrojów przestrzennych. Konstruktorzy w poszukiwaniu najbardziej przestrzennych form konstrukcyjnych nie zadawalają się już ustrojami płaskimi i coraz częściej stosują konstrukcje przestrzenne o kształcie zapewniającym najwłaściwsze wykorzystanie materiału, a więc głównie konstrukcje łupinowe (opinie o programie).
Konstrukcjami łupinowymi nazywamy takie przestrzenne ustroje nośne, które pracują całą swą powierzchnią i posiadają grubość bardzo małą w stosunku do rozmiarów przekrytej powierzchni.
Najdawniejszymi prawzorami konstrukcji łupinowych są sklepienia, które były stosowane już w Egipcie, Persji i Mezopotamii.

Rzymska sztuka budowlana znała już dwa kształty podstawowe: sklepienia kolebkowe i kopułę (segregator aktów prawnych).
Mimo, że o metodach obliczania starożytnych budowli nie mamy żadnych ścisłych danych, należy jednak przypuszczać, że już w owych czasach istniały pewne wiadomości o linii ciśnień.
Znaczny postęp w rozwoju konstrukcji cienkościennych obserwujemy dopiero w ostatnich latach. Postęp ten zawdzięczamy nie tylko szerokiemu rozwojowi teorii, lecz i to w głównej mierze wynalezieniu żelbetu. Materiał ten pozwala na wznoszenie nowoczesnych powłok.

Z rozważań poprzednich wiemy, że zasadniczy wpływ na wytrzymałość cienkiej powłoki ma jej kształt (promocja 3 w 1). Dlatego też przegląd stosowanych w budownictwie konstrukcji łupinowych najwygodniej jest przedstawić przez podział na różne kategorie powłok, głównie w zależności od sposobu ich tworzenia. Pozwoli to wyrobić sobie ogólny pogląd na pracę różnych - pod względem formy - powłok oraz ułatwi kształtowanie nowych, niestosowanych dotychczas typów ustrojów cienkościennych.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Obora alkierzowa dwurzędowa zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Obora alkierzowa dwurzędowa zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Obora alkierzowa dwurzędowa zdjęcie nr 8 Obora alkierzowa dwurzędowa zdjęcie nr 9 Obora alkierzowa dwurzędowa zdjęcie nr 10
Obora alkierzowa dwurzędowa zdjęcie nr 11
Obora alkierzowa dwurzędowa zdjęcie nr 12 Obora alkierzowa dwurzędowa zdjęcie nr 13 Obora alkierzowa dwurzędowa zdjęcie nr 14
Obora alkierzowa dwurzędowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Obora alkierzowa dwurzędowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Obora alkierzowa dwurzędowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami