Blog

09.07.2021

Smoły drzewne

W artykule znajdziesz:

Smoły drzewne

Smoły drzewne

Smoły są gęstymi mazistymi cieczami, barwy ciemnej, od brunatnej do czarnej, przeważnie o nieprzyjemnym zapachu. Są one produktami ubocznymi, które otrzymuje się obok głównych produktów destylacji rozkładowej. Najważniejsze ze smół są następujące:
- Smoła drzewna, otrzymywana przy suchej destylacji drewna, najczęściej karpiny i gałęzi. Przy smołach drzewnych należy rozróżniać smoły z drewna drzew liściastych i z drewna drzew iglastych. Smoły drzewne w przemyśle materiałów izolacyjnych jak dotąd nie mają zastosowania.
- Smoły wysokotemperaturowe z węgla kamiennego, koksownicze lub gazownicze. Są one ważnym surowcem, w przemyśle materiałów izolacyjnych (program uprawnienia budowlane na komputer).
- Smoły z węgla brunatnego i smoły wytlewne, otrzymywane przy ogrzewaniu i destylacji węgla brunatnego względnie kamiennego w temperaturze 400-700°C. Są to smoły silnie kwaśne, prawie pozbawione charakteru aromatycznego, zawierające dość dużo parafin.

Zastosowanie ich w przemyśle izolacyjnym jest w obecnej chwili znikome, jednak ze względu na zwiększającą się stale produkcję tych smół i związaną z tym konieczność znalezienia dla nich zastosowania można przypuszczać, że zostaną opracowane metody przeróbki tych smół na materiały izolacyjne.
Smoły torfowe o różnym składzie, zależnym od rodzaju torfu i temperatury koksowania torfu, zajmują miejsce pośrednie pomiędzy smołą drzewną a smołami z węgla brunatnego.
Do produktów pokrewnych smołom wysokotemperaturowym należy zaliczyć (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Olej z koksowania paku - ciężki, ciemny olej o wysokim punkcie wrzenia, zbliżony do oleju antracenowego.

Paki tłuszczowe - twarde, czarne pozostałości po destylacji kwasów tłuszczowych. Są one bardzo cennym dodatkiem do asfaltowych mas impregnacyjnych, do pap asfaltowych oraz do lepików asfaltowych, gdyż zwiększają ich elastyczność. Pod względem chemicznym są to wysoko- molekularne kwasy tłuszczowe, spolimeryzowane i utlenione (o dużej zawartości oksykwasów).
Według teorii lignitowej węgiel kamienny powstał przez humifikację i zwęglenie się składników ligninowych drewna, które przebiegało przez szereg okresów geologicznych. Składniki błonnikowe drewna uległy w czasie tych procesów daleko idącym przemianom i procesom rozkładu. Węgiel kamienny należy więc uważać za produkt powstały z ligniny, żywic i wosków zawartych w roślinach. Według niektórych teorii przypisuje się również celulozie większą i poważniejszą rolę przy powstawaniu węgla kamiennego (uprawnienia budowlane).

Smoły generatorowe

Przy ogrzewaniu węgla kamiennego bez dostępu powietrza, czyli przy tzw. suchej destylacji, otrzymuje się, obok koksu i produktów lotnych gazowych, smołę, produkt ciekły, który jest dziś cennym surowcem dla wielkiego przemysłu organicznego, a także dla przemysłu izolacyjnego (program egzamin ustny).

W zależności od warunków suchej destylacji rozróżnia się następujące rodzaje smół:
- Smoły gazownicze - otrzymywane przy produkcji gazu świetlnego.
- Smoły koksownicze - otrzymywane przy przeróbce węgli kamiennych, koksujących na koks hutniczy.
- Smoły generatorowe - otrzymywane przy oczyszczaniu gazu węglowego, wytwarzanego w generatorach. Stanowią one ogniwo pośrednie między smołami wysokotemperaturowymi i wytlewnymi (opinie o programie).
Smoły wytlewne - otrzymywane przy niskotemperaturowych procesach odgazowania węgla.

Różnice, jakie zachodzą w składzie i własnościach smół, zależą zarówno od rodzaju węgla, urządzeń do jego suchej destylacji, jak i od temperatury samego procesu. Najsilniej wpływa na smoły temperatura, w której poddano węgiel przeróbce. Przeciętne zawartości różnych frakcji w smole w zależności od temperatury przeróbki węgla.
Ze wzrostem temperatury koksowania zwiększa się ciężar właściwy smoły i zawartość paku w smole (segregator aktów prawnych).

Smoła wysokotemperaturowa z węgla kamiennego jest mieszaniną węglowodorów, należących przeważnie do związków aromatycznych, zawierającą niewielkie ilości związków tlenowych, azotowych i siarkowych.
Smoły wysokotemperaturowe otrzymywane w temperaturach powyżej 500°C składają się głównie z węglowodorów pierścieniowych, aromatycznych, poczynając od benzenu aż do węglowodorów wielopierścieniowych o złożonych budowach (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami