Blog

17.03.2020

Budowa pieca

W artykule znajdziesz:

Budowa pieca

Budowa pieca

Do budowy pieca potrzeba niewielu i prostych narzędzi (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zdun posługuje się młotkiem i nożem do obcinania kafli, kątownikiem, linijką, poziomnicą do wyznaczania i sprawdzania ścian pieca oraz obcęgami do cięcia i gięcia drutu piecowego. Zaprawę zdun nanosi ręką. W pracy podczas ustawiania pieca pomaga zdunowi pomocnik przynoszący i przygotowujący zaprawę glinianą oraz inne potrzebne materiały. Trzony kuchenne wykonuje się z tych samych materiałów i w ten sam sposób co piece. Nowe piece i trzony kuchenne nie powinny być używane przez kilka lub kilkanaście dni, do chwili wyschnięcia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Po tym okresie można przystąpić do ostrożnego przepalania i osuszania wnętrza pieca. Podczas przepalania drzwiczki paleniskowe i popielnikowe powinny być otwarte.

Po wysuszeniu pieca można w nim palić normalnie z tym, że jeszcze przez następnych kilka dni należy pozostawiać w czasie palenia nie domknięte drzwiczki popielnikowe. Naprawa bieżąca pieców i trzonów kuchennych polega na oczyszczeniu kanałów, wylepieniu i naprawie paleniska, wymianie przepalonych części ogniotrwałych i wylepieniu gliną tarczy ochronnej drzwiczek paleniskowych lub wymianie pojedynczych drzwiczek piecowych. Naprawa bieżąca połączona jest też często z wymianą popękanych i zniszczonych kafli (uprawnienia budowlane).

Średni remont pieców polega na wyjęciu drzwiczek i częściowym rozebraniu jednej ze ścianek zewnętrznych, rozebraniu starego i wybudowaniu nowego paleniska wraz z częściowym murowaniem sklepienia i kanałów, całkowitym oczyszczeniu pieca, wymianie zniszczonych okuć, ponownym wbudowaniu drzwiczek i rusztu, wylepieniu całości zaprawą, powiązaniu kafli i oblicowaniu rozebranej części na nowo. Remont kapitalny polega na rozebraniu pieca częściowo lub całkowicie i postawieniu go na nowo z materiałów nowych i wybranych z rozbiórki.

Warunki wykonania i odbioru robót zduńskich. Roboty zduńskie należy wykonywać w temperaturze pomieszczenia nie niższej niż 5°C, po otynkowaniu sufitów i ścian. Piece i trzony kuchenne stale powinny być stawiane na fundamencie o wymiarach poziomych odpowiadających wymiarom pieców i trzonów kuchennych (bez stosowania odsadzek). Fundament powinien wypełniać przestrzeń od poziomu podłoża do wierzchu podłogi (program egzamin ustny).

Odchylenie warstwy oblicowania

Fundament należy budować z cegły pełnej na zaprawie cementowo-wapiennej. Tylko ostatnią warstwę cegły kładzie się na zaprawie zduńskiej (ze średnio tłustej gliny), aby uodpornić ją na wysoką temperaturę. Dopuszcza się ustawianie pieców i trzonów kuchennych stałych bez fundamentów jedynie na stropach żelbetowych (opinie o programie).

Odbiór robót zduńskich obejmuje sprawdzenie jakości wykonania pieca drogą oględzin oraz przepalenia, sprawdzenia pionu i poziomu, jak również odchyleń ścian od płaszczyzny liców. Podczas oględzin należy również sprawdzić oblicowanie osprzętu. Gazy spalinowe w czasie palenia nie powinny w dostawać się przez uchylone drzwiczki paleniskowe przy otwartych drzwiczkach popielnikowych. Ciąg powinien być słyszał z odległości 50 cm. Ciąg należy sprawdzać przez przyłożenie 2 palonej świecy lub zapałki do uchylonych drzwiczek paleniskowych (segregator aktów prawnych).

Płomień powinien skierować się w stronę paleniska i położenie poziome, a nawet przygasnąć. Odchylenie płaszczyzny licowej od pionu nie powinno b większe niż 3 mm. Odchylenie warstwy oblicowania od poziomu nie powinno b większe na całej długości warstwy niż 2 mm.

Odchylenie konstrukcji szkieletu od poziomu i pionu na dl gości lub szerokości trzonu nie powinno być większe niż 2 mi Piece i trzony na podkładzie nieogniotrwałym powinny być izolowane od niego warstwą ogniotrwałą o grubości co najmniej 15 cm, a piece i trzony przenośne  warstwą ogniotrwałą o grubości co najmniej 30 cm. Nieogniotrwała podłoga przed paleniskiem powinna być pokryta blachą o wymiarach co najmniej 40X50 cm.

Zasady organizacji robót wykończeniowych. Roboty wykończeniowe są dotąd najczęściej wykonywane sposobem rzemieślniczym i wówczas całe zagadnienie sprowadza się do zapewnienia frontu robót, zorganizowania zaopatrzenia materiałowego i transportu materiałów (promocja 3 w 1).

Na budowach dużych obiektów lub osiedli przechodzi się na pracę zespołową, wykonywań systemem potokowym (równomiernym).  Zaprawa dla takiej brygady jest przygotowywana mechanicznie i podawana pompą do poszczególnych stanowisk roboczych.
Zagospodarowanie placu budowy i związane z tym urządzenia stanowią część środków wyposażenia technologicznego budowy, analogicznie jak urządzenie w warsztacie mechanicznym.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami