Blog

Wibrowanie pod obciążeniem zdjęcie nr 2
17.03.2020

Budowa pieca

W artykule znajdziesz:

Budowa pieca

Wibrowanie pod obciążeniem zdjęcie nr 3
Budowa pieca

Do budowy pieca potrzeba niewielu i prostych narzędzi (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zdun posługuje się młotkiem i nożem do obcinania kafli, kątownikiem, linijką, poziomnicą do wyznaczania i sprawdzania ścian pieca oraz obcęgami do cięcia i gięcia drutu piecowego. Zaprawę zdun nanosi ręką. W pracy podczas ustawiania pieca pomaga zdunowi pomocnik przynoszący i przygotowujący zaprawę glinianą oraz inne potrzebne materiały. Trzony kuchenne wykonuje się z tych samych materiałów i w ten sam sposób co piece. Nowe piece i trzony kuchenne nie powinny być używane przez kilka lub kilkanaście dni, do chwili wyschnięcia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Po tym okresie można przystąpić do ostrożnego przepalania i osuszania wnętrza pieca. Podczas przepalania drzwiczki paleniskowe i popielnikowe powinny być otwarte.

Po wysuszeniu pieca można w nim palić normalnie z tym, że jeszcze przez następnych kilka dni należy pozostawiać w czasie palenia nie domknięte drzwiczki popielnikowe. Naprawa bieżąca pieców i trzonów kuchennych polega na oczyszczeniu kanałów, wylepieniu i naprawie paleniska, wymianie przepalonych części ogniotrwałych i wylepieniu gliną tarczy ochronnej drzwiczek paleniskowych lub wymianie pojedynczych drzwiczek piecowych. Naprawa bieżąca połączona jest też często z wymianą popękanych i zniszczonych kafli (uprawnienia budowlane).

Średni remont pieców polega na wyjęciu drzwiczek i częściowym rozebraniu jednej ze ścianek zewnętrznych, rozebraniu starego i wybudowaniu nowego paleniska wraz z częściowym murowaniem sklepienia i kanałów, całkowitym oczyszczeniu pieca, wymianie zniszczonych okuć, ponownym wbudowaniu drzwiczek i rusztu, wylepieniu całości zaprawą, powiązaniu kafli i oblicowaniu rozebranej części na nowo. Remont kapitalny polega na rozebraniu pieca częściowo lub całkowicie i postawieniu go na nowo z materiałów nowych i wybranych z rozbiórki.

Warunki wykonania i odbioru robót zduńskich. Roboty zduńskie należy wykonywać w temperaturze pomieszczenia nie niższej niż 5°C, po otynkowaniu sufitów i ścian. Piece i trzony kuchenne stale powinny być stawiane na fundamencie o wymiarach poziomych odpowiadających wymiarom pieców i trzonów kuchennych (bez stosowania odsadzek). Fundament powinien wypełniać przestrzeń od poziomu podłoża do wierzchu podłogi (program egzamin ustny).

Odchylenie warstwy oblicowania

Fundament należy budować z cegły pełnej na zaprawie cementowo-wapiennej. Tylko ostatnią warstwę cegły kładzie się na zaprawie zduńskiej (ze średnio tłustej gliny), aby uodpornić ją na wysoką temperaturę. Dopuszcza się ustawianie pieców i trzonów kuchennych stałych bez fundamentów jedynie na stropach żelbetowych (opinie o programie).

Odbiór robót zduńskich obejmuje sprawdzenie jakości wykonania pieca drogą oględzin oraz przepalenia, sprawdzenia pionu i poziomu, jak również odchyleń ścian od płaszczyzny liców. Podczas oględzin należy również sprawdzić oblicowanie osprzętu. Gazy spalinowe w czasie palenia nie powinny w dostawać się przez uchylone drzwiczki paleniskowe przy otwartych drzwiczkach popielnikowych. Ciąg powinien być słyszał z odległości 50 cm. Ciąg należy sprawdzać przez przyłożenie 2 palonej świecy lub zapałki do uchylonych drzwiczek paleniskowych (segregator aktów prawnych).

Płomień powinien skierować się w stronę paleniska i położenie poziome, a nawet przygasnąć. Odchylenie płaszczyzny licowej od pionu nie powinno b większe niż 3 mm. Odchylenie warstwy oblicowania od poziomu nie powinno b większe na całej długości warstwy niż 2 mm.

Odchylenie konstrukcji szkieletu od poziomu i pionu na dl gości lub szerokości trzonu nie powinno być większe niż 2 mi Piece i trzony na podkładzie nieogniotrwałym powinny być izolowane od niego warstwą ogniotrwałą o grubości co najmniej 15 cm, a piece i trzony przenośne  warstwą ogniotrwałą o grubości co najmniej 30 cm. Nieogniotrwała podłoga przed paleniskiem powinna być pokryta blachą o wymiarach co najmniej 40X50 cm.

Zasady organizacji robót wykończeniowych. Roboty wykończeniowe są dotąd najczęściej wykonywane sposobem rzemieślniczym i wówczas całe zagadnienie sprowadza się do zapewnienia frontu robót, zorganizowania zaopatrzenia materiałowego i transportu materiałów (promocja 3 w 1).

Na budowach dużych obiektów lub osiedli przechodzi się na pracę zespołową, wykonywań systemem potokowym (równomiernym).  Zaprawa dla takiej brygady jest przygotowywana mechanicznie i podawana pompą do poszczególnych stanowisk roboczych.
Zagospodarowanie placu budowy i związane z tym urządzenia stanowią część środków wyposażenia technologicznego budowy, analogicznie jak urządzenie w warsztacie mechanicznym.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wibrowanie pod obciążeniem zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wibrowanie pod obciążeniem zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wibrowanie pod obciążeniem zdjęcie nr 8 Wibrowanie pod obciążeniem zdjęcie nr 9 Wibrowanie pod obciążeniem zdjęcie nr 10
Wibrowanie pod obciążeniem zdjęcie nr 11
Wibrowanie pod obciążeniem zdjęcie nr 12 Wibrowanie pod obciążeniem zdjęcie nr 13 Wibrowanie pod obciążeniem zdjęcie nr 14
Wibrowanie pod obciążeniem zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wibrowanie pod obciążeniem zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wibrowanie pod obciążeniem zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami