Blog
Sorpcja
W artykule znajdziesz:
Sorpcja
Sorpcja jest zjawiskiem kompleksowym charakteryzującym się zdolnością pochłaniania przez materiał pewnego czynnika, np. pary wodnej znajdującej się w powietrzu, i obejmuje dwa rodzaje sorpcji, a mianowicie adsorpcję i absorpcję, trudne często do rozdzielenia (uprawnienia budowlane).
Adsorpcja (pochłanianie powierzchniowe) jest to zjawisko pochłaniania par pewnego czynnika (np. pary wodnej) przez powierzchnię materiału i jego pory, wywołane uderzeniami molekuł pary o powierzchnię materiału otaczającą pory (powstaje jak gdyby czasowe ich przyleganie do tej powierzchni) (program na telefon). Absorpcja jest zjawiskiem przenikania par pewnego czynnika w masę sorbenta (proces powolny) (program na komputer).
Materiały organiczne cechuje większa sorpcyjność niż materiały nieorganiczne. Higroskopijność jest to zdolność szybkiego wchłaniania z powietrza pary wodnej i pary cieczy. Temperatura oraz wilgotność względna materiału wpływają na stopień wchłaniania pary (program egzamin ustny).
Higroskopijność
Dzięki tej własności wilgotność materiału jest zwykle większa niż wilgotność otoczenia, materiały te bowiem zawierają zwilżalne kapilary, które łatwo nasycają się wilgocią (para wodna) (opinie o programie).
Higroskopijność powoduje zmianę wymiarów lub postaci materiału (np. w cemencie, drewnie, gipsie itp.) (segregator aktów prawnych).
Kapilarność jest to zjawisko polegające na tym, że zawilgocenie materiału następuje wskutek włoskowatego podciągania wody przez kapilary przy zetknięciu się materiału z wodą lub inną cieczą. Kapilarność występuje szczególnie wyraźnie w materiałach o strukturze mikroporowatej z otwartymi porami (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32