Blog
Spadek ciśnienia
W artykule znajdziesz:
Jeżeli reduktory instaluje się wewnątrz budynku, niezbędne jest połączenie rurek upustowych z przewodem wydmuchowym odprowadzającym gaz na zewnątrz budynku poza strefę przebywania ludzi. Spadek ciśnienia w przewodzie wydmuchowym nie powinien przekraczać 60 mm H20 przy założeniu upływu gazu w ilości równej przepustowości nominalnej zespołu reduktorów. Liczba reduktorów o przepustowości 10 um3/h wmontowanych w jeden zespół przeznaczony do zasilania 1 budynku nie może przekraczać 6 sztuk (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przy doprowadzeniu do osiedli gazu pod średnim ciśnieniem zamiast instalowania reduktorów domowych w każdym budynku można zespół kilku budynków zasilać z małej stacji redukcyjnej umieszczonej w szafce metalowej. Stacje takie, dostarczane przez zakłady produkcyjne z kompletnym wyposażeniem, można szybko wmontować w układ sieciowy. Blaszane ściany mają izolację cieplną. Instaluje się w nich ponadto specjalne ogrzewacze gazowe z zamkniętą komorą spalania gwarantującą całkowitą gazoszczelność pomiędzy strefą spalania a pomieszczeniem stacji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Typową szafkę stacji redukcyjnej typu BS ND-10 dostosowaną do średnich ciśnień wlotowych (2-10 kG/cm2) i niskich wylotowych. Długość stacji wynosi 2756 mm, szerokość 1150 mm, wysokość 1940 mm, przepustowość nominalna 200 um3/h, średnica przewodu wlotowego 80 mm, wylotowego 150 mm, ciężar całkowity 1030 kg. Stację montuje się za pomocą dźwigu samochodowego na uprzednio przygotowanym fundamencie (uprawnienia budowlane).
Przewody gazowe powinny być w zasadzie prowadzone przez pomieszczenia niemieszkalne (nie mające miejsc do spania), łatwo dostępne i suche. Przez pomieszczenia mieszkalne (pokoje) można prowadzić przewody gazowe wykonane z rur stalowych bez szwu łączonych przez spawanie.
Układanie przewodów gazowych poziomych
W razie konieczności prowadzenia przewodów gazowych przez pralnie, kotłownie itp. pomieszczenia narażone na wpływy temperatury, wilgoć i wyziewy należy łączyć je za pomocą spawania i zabezpieczać przed korozją (program egzamin ustny).
Układanie przewodów gazowych poziomych w nieprzelotowych kanałach oraz w przestrzeniach stropów podwieszonych wspólnie z przewodami elektrycznymi, wodociągowymi, kanalizacyjnymi, tlenu i powietrza oraz centralnego ogrzewania jest niedozwolone. Przewodów gazowych nie wolno prowadzić również przez kanały wentylacyjne, dymowe i spalinowe, na strychach lub pod podłogą. Należy natomiast prowadzić je na powierzchni ścian w odległości 2 cm od nich w przypadku kondygnacji nadziemnych lub 3 cm w przypadku kondygnacji podziemnych lub ścianek z elementów gipsowych (opinie o programie).
Przewody gazowe dla gazów suchych mogą być prowadzone po zewnętrznych ścianach budynków jednorodzinnych. Przy przejściach przez przegrody konstrukcyjne (ściany, stropy) przewody należy prowadzić w rurach ochronnych uszczelnianych szczeliwem. W przypadku przejść przez stropy rury osłonowe powinny wystawać po 3 cm z każdej strony stropu. Przez inne przegrody prowadzi się rury w otworach luźnych, wypełnionych elastycznym szczeliwem (segregator aktów prawnych).
Poniżej podano minimalne odległości przewodów instalacji gazowych od innych instalacji wewnętrznych (cm):
- poziome przewody wodociągowo-kanalizacyjne 15 cm,
- poziome przewody centralnego ogrzewania 15 cm,
- równoległe pionowe przewody wod.-kan.-c.o. 10 cm,
- równoległe pionowe i poziome przewody telekomunikacyjne 20 cm,
- nie uszczelnione puszki instalacji elektrycznych 10 cm,
- urządzenia elektryczne iskrzące (bezpieczniki, gniazda wtykowe) 60 cm.
Przewody gazowe prowadzi się powyżej instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej oraz poniżej instalacji centralnego ogrzewania. Przewody instalacji gazowej mogą krzyżować się i mogą być prowadzone wzdłuż przewodów instalacji elektrycznej oraz powinny być umieszczane nad przewodami elektrycznymi w przypadku rozprowadzania gazu o ciężarze względnym równym lub mniejszym od powietrza. Jeżeli gaz rozprowadzany jest cięższy od powietrza, przewody gazowe powinny być umieszczane pod przewodami elektrycznymi (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32