Blog

04.05.2023

Spadki i średnice podejść

W artykule znajdziesz:

Spadki i średnice podejść

Podejścia lub przewody odpływowe prowadzone nad podłogą powinny być zamocowane lub podparte co najmniej dwoma hakami pod każdą rurą, przy czym odległości między punktami podparcia nie powinny przekraczać 2 m (program uprawnienia budowlane na komputer).

Spadki i średnice podejść uzależnione są od rodzaju przyboru sanitarnego. Montaż podejść odpływowych powinien być zgodny z projektem roboczym instalacji, tzn. osie podejść powinny wypaść na wymaganej w projekcie odległości od pionu lub ściany oraz na określonej wysokości (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wody opadowe odprowadza się z dachów, balkonów, tarasów itp. za pomocą rynien i rur spustowych (pionów deszczowych). Rury spustowe należy ustawiać pionowo. Wykonuje się je z odcinków rur stalowych ocynkowanych lub wykonanych z blachy cynkowej, łączonych przez lutowanie. Przewody blaszane mocuje się do ściany za pomocą stalowych ocynkowanych obejm (uprawnienia budowlane).

Rozstaw obejm powinien wynosić 2-H3 m. W celu zabezpieczenia rur przed osuwaniem się w dół, nad obejmami wykonuje się zgrubienia (wyoblenia). Na wysokości 2 m nad powierzchnią terenu rury blaszane przechodzą w przewód żeliwny, przy czym połączenie przewodu blaszanego z żeliwnym powinno być uszczelnione zaprawą cementową. W dolnej części rur deszczowych, tuż nad powierzchnią terenu, instaluje się skrzynkę z kratami, w której na kratach zatrzymują się grube zanieczyszczenia stałe, jak np. kawałki dachówki czy liście. Konstrukcja skrzynki umożliwia okresowe czyszczenie krat (program egzamin ustny).

Rury spustowe łączone są z kanałami bez stosowania syfonów. Jeżeli jednak wyloty ich są usytuowane w pobliżu okien w odległości mniejszej niż 4 m, należy stosować zamknięcia wodne. Jeżeli wody opadowe z dachów odprowadzane są na powierzchnię ulicy lub podwórza, wtedy rura spustowa zakończona jest w dolnej części kolankiem ze stopką, odrzucającym wodę od ściany budynku do rowka wykonanego w powierzchni terenu, połączonego z wpustem ulicznym czy podwórzowym (opinie o programie). Ze względu na zamarzanie wody w zamkniętych syfonach wpust podwórzowy wykonuje się tak, aby zwierciadło wody znajdowało się 1,5 m pod powierzchnią terenu. Teren dookoła wpustu powinien być pokryty trwałą nawierzchnią. Kratki wlotowe należy osadzić w sposób trwały na podmurowaniu. Umożliwia to przenoszenie większych obciążeń (samochody, wozy itp.) (segregator aktów prawnych).

Przewody poziome

Przewody poziome należy opierać na konstrukcjach wsporczych odpowiednio wyprofilowanych w stosunku do średnicy rury, na podkładkach elastycznych ze zmiękczonego PCW lub gumy, co najmniej na 1/3 obwodu rury. Wpusty należy osadzać w uprzednio przygotowanych otworach w stropie, przed ułożeniem na płycie stropu wyrównawczej warstwy cementowej stanowiącej podkład pod warstwę nieprzepuszczalną.

Połączenie rury kielicha z rurą kanalizacyjną należy uszczelnić sznurem smołowanym oraz ołowiem. Rurę kielicha należy zaizolować przed przemarzaniem watą żużlową lub wełną mineralną. Kielichy należy osadzać w konstrukcji pionowo na kicie asfaltowym lub gdyż pomieszczenie poniżej stropu jest nie ogrzewane na zaprawie cementowej. Korony należy osadzać w kielichach na kicie asfaltowym. Warstwa izolacji wodoszczelnej wpuszczona między kielich i koronę powinna być wzmocniona dodatkową warstwą jutowej papy asfaltowej.

Wpusty szczelinowe należy osadzać na koronach lub przedłużaczach wpustów na sucho. Również przedłużacze wpustów szczelinowych osadza się na koronach na sucho. Na sucho także osadza się ruszty w kielichach, kratki wypukłe i kratki płaskie na koronach lub wpustach szczelinowych (promocja 3 w 1).

Obsypkę żwirową wykonuje się tak, aby ziarna grubsze były bezpośrednio przy elementach wpustów, a ziarna drobne na zewnątrz. Wpusty ściekowe podłogowe powinny odpowiadać wymaganiom PN-64/H-74082, PN-63/H-74083, PN-56/H-74084 lub PN-63/H-75085 i być osadzone bezpośrednio w stropie. Bardzo ważne jest prawidłowe wykonanie izolacji wodoszczelnej. Warstwy izolacji powinny być wprowadzone do korpusu kielicha lub wpustu albo szczelnie z nimi połączone. Przy zakładaniu wpustów podłogowych należy zwrócić szczególną uwagę na należyte wykonanie spadków w podłodze.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami