Blog

Budynki energooszczędne – technologia deskowań traconych zdjęcie nr 2
20.09.2022

Umowny początek wiązania

W artykule znajdziesz:

Budynki energooszczędne – technologia deskowań traconych zdjęcie nr 3
Umowny początek wiązania

Również stosowanie metody ultradźwiękowej jest bardzo przydatne do oceny czasu wiązania. Stwierdzono, że czas umownych punktów początku i końca wiązania wg Vi- cata jest zawarty między jednoznacznie określonymi czasami odpowiadającymi zmianie szybkości rozchodzenia się fal w zaczynie cementowym. Metoda ta jest podstawą do opracowania pomiaru czasu wiązania w zaprawach i betonach (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przez analogię do badania zaczynów w aparacie Vicata opracowano metodę badania początku i końca wiązania na zasadzie pomiaru nacisku na próbkę zaprawy cementowej. Próbkę zaprawy wydziela się z betonu przez odrzucenie ziarn grubego kruszywa metodą przesiewania przez sito o otworach 4 mm. Tym samym warunki pomiaru czasu wiązania są zbliżone do rzeczywistych, jakie będą panowały na budowie. Aparat do badań składa się z urządzenia działającego jak prasa z dynamometrem oraz z końcówek o kształcie odpowiednim do poszczególnych etapów badań (program uprawnienia budowlane na ANDROID).      

Umowny początek wiązania, a zarazem koniec możliwości zagęszczania przez wibrowanie, następuje, gdy opór penetracji wynosi 15 daN (15 kG) (rys. 2-1) [48]. Metoda ma zastosowanie do zapraw o konsystencji plastycznej i rzadszych oddzielonych od mieszanki betonowej. Zmiana objętości. Zmiana objętości cementu następuje na skutek reakcji chemicznych między cementem i wodą oraz towarzyszących im zmian właściwości fizycznych (uprawnienia budowlane).

Próbka z zaczynu cementowego może ulegać następującym zmianom objętości reakcje chemiczne zachodzące w zaczynie mogą spowodować zwiększenie objętości zaczynu przez powstawanie nowych związków chemicznych o większej objętości. Ten proces jest nieodwracalny i nazywa się pęcznieniem, znajdującego się bliżej powierzchni, gdyż stopień hydratacji cementu nie był we wnętrzu dostatecznie zaawansowany (program egzamin ustny).

Pomiar ilości wydzielanego ciepła

Pomiar ilości wydzielanego ciepła w czasie wiązania cementu może odbywać się metodą izotermiczną lub adiabatyczną. Metoda izotermiczną polega na pomiarze temperatury we wnętrzu tworzywa, które nie jest izolowane od otoczenia. W związku z tym wzrost temperatury we wnętrzu jest mniejszy niż przy zastosowaniu metody adiabatycznej, gdzie bada się wzrost temperatury tworzywa umieszczonego w naczyniu zapewniającym całkowitą izolację od otoczenia. Wówczas wzrost temperatury i ilość zmierzonego ciepła wydzielonego w czasie hydratacji cementu są znacznie większe niż przy zastosowaniu metody izotermicznej (opinie o programie).

Badanie ciepła hydratacji wykonuje się zwykle metodą kalorymetrii różnicowej (kalorymetr typu KRM metoda adiabatyczna). Oznaczanie polega na mierzeniu w sposób ciągły siły termoelektrycznej (STE) powstającej w wyniku wzrostu temperatury zaprawy cementowej twardniejącej w kalorymetrze. Ilość ciepła nagromadzona w kalorymetrze, łącznie z ilością ciepła wymienioną z osłoną izotermiczną kalorymetru po określonym czasie, jest ciepłem hydratacji cementu (segregator aktów prawnych).

Szczególnie duża ilość ciepła jest wydzielana w początkowym okresie hydratacji cementu, gdyż wówczas reakcje chemiczne przebiegają bardzo szybko. Ten początkowy okres jest zwykle określany od momentu zarobienia tworzywa wodą do pierwszych 3 dni, a co najwyżej 7 dni twardnienia. Całkowita ilość ciepła wydzielana z 1 g cementu w okresie 3 lub 7 dni twardnienia służby do oceny jakości cementu z uwagi na ciepło hydratacji. Ta ocena jest ważna dla konstrukcji masywnych (o dużych wymiarach) i przy betonowaniu w zimie.

Dla konstrukcji masywnych (zapór wodnych, filarów mostowych i in.), o minimalnych wymiarach powyżej 1,50 m, ciepło hydratacji cementu nie może być większe niż:

  1. po 3 dniach twardnienia 210 J/g (50 cal/g),
  2. po 7 dniach twardnienia 250 J/g (60 cal/g).

Cementy takie nazwano cementami o niskim cieple hydratacji. Normalne cementy portlandzkie wykazują ciepło hydratacji 315H-420 J/g (75-^100 cal/g) po 3 dniach twardnienia. Cementy hutnicze, np. „Nowa Huta 250”, wykazują w tym samym okresie ok. 190 J/g (45 cal/g) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Budynki energooszczędne – technologia deskowań traconych zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Budynki energooszczędne – technologia deskowań traconych zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Budynki energooszczędne – technologia deskowań traconych zdjęcie nr 8 Budynki energooszczędne – technologia deskowań traconych zdjęcie nr 9 Budynki energooszczędne – technologia deskowań traconych zdjęcie nr 10
Budynki energooszczędne – technologia deskowań traconych zdjęcie nr 11
Budynki energooszczędne – technologia deskowań traconych zdjęcie nr 12 Budynki energooszczędne – technologia deskowań traconych zdjęcie nr 13 Budynki energooszczędne – technologia deskowań traconych zdjęcie nr 14
Budynki energooszczędne – technologia deskowań traconych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Budynki energooszczędne – technologia deskowań traconych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Budynki energooszczędne – technologia deskowań traconych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami