Blog
Specjalizacje techniczno-budowlane
W artykule znajdziesz:
Specjalizacje techniczno-budowlane w poszczególnych specjalnościach uprawnień budowlanych
Uprawnienia budowlane są udzielane w różnych specjalnościach, spośród których najpopularniejsza jest specjalność konstrukcyjno-budowlana (https://uprawnienia-budowlane.pl). W jej ramach można starać się o następujące specjalizacje techniczno-budowlane:
• geotechnika,
• obiekty budowlane budownictwa przemysłowego,
• obiekty budowlane budownictwa ogólnego,
• rusztowania i deskowania wielofunkcyjne,
• budowle wysokościowe,
• obiekty budowlane na terenach wpływów górniczych (program na komputer).
Specjalność inżynieryjną hydrotechniczną można podzielić na cztery specjalizacje techniczno-budowlane, a dokładnie: melioracje wodne, morskie budowle hydrotechniczne, śródlądowe budowle hydrotechniczne, obiekty budowlane oczyszczalni wody i ścieków (program na telefon).
W specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych wyróżnia się trzy specjalizacje techniczno-budowlane: sieci, instalacje i urządzenia gazowe, sieci, instalacje i urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne oraz sieci, instalacje i urządzenia cieplne, wentylacyjne i klimatyzacyjne (opinie o programie). Specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych również dzieli się na trzy specjalizacje:
• trakcje elektryczne,
• sieci, instalacje i urządzenia elektryczne i elektroenergetyczne w elektrowniach jądrowych,
• sieci, instalacje i urządzenia elektryczne i elektroenergetyczne powyżej 45 kV (segregator aktów prawnych).
Uprawnienia budowlane i ich podział
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie osoba, która chce zdobyć jedną z wymienionych specjalizacji techniczno-budowlanych musi posiadać uprawnienia budowlane bez ograniczeń w specjalności, w której jest wyodrębniona dana specjalizacja (promocja 3 w 1).
Po uzyskaniu uprawnień budowlanych odbyć przynajmniej 5-letnią praktykę w zawodzie, oczywiście w ramach posiadanych uprawnień i specjalizacji, o którą się ubiega. Praktyka może odbywać się na budowie dla uprawnień do kierowania robotami budowlanymi lub w biurze projektowym dla uprawnień do projektowania (program egzamin ustny).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32