Blog
Specjalne dodatki do betonu
W artykule znajdziesz:
Specjalne dodatki do betonu
Specjalne dodatki do betonu są stosowane w tak małej ilości w stosunku do ilości dozowanego cementu, że wprowadzanie z tego powodu jakichkolwiek poprawek w dozowaniu materiałów składowych jest zbyteczne, jeżeli dodatki te nie powodują obniżenia cech wytrzymałościowych betonu (program uprawnienia budowlane na komputer).
W tym przypadku należy wprowadzić poprawkę w dozowaniu cementu lub we wskaźniku w : c.
Maszyny i urządzenia, stosowane do budowy betonowych nawierzchni drogowych, można usystematyzować w następujące grupy:
a) maszyny i urządzenia do robót przygotowawczych,
b) urządzenia i tabor do transportu,
c) maszyny i urządzenia do sporządzania masy betonowej,
d) wytwórnie mas betonowych,
e) maszyny do układania masy betonowej,
f) maszyny do zagęszczania masy betonowej,
g) różne urządzenia do budowy i wykańczania nawierzchni betonowej,
h) maszyny i urządzenia do stabilizacji gruntu cementem.
Maszyny i urządzenia do robót przygotowawczych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przez roboty przygotowawcze do budowy nawierzchni betonowej rozumie się profilowanie podłoża gruntowego po uprzednim wykonaniu robót ziemnych, podniesienie jego jakości oraz ustawienie prowadnic stanowiących tor dla przejazdu i pracy maszyn specjalnych.
Maszyny do przygotowywania podłoża gruntowego. Do przygotowania podłoża gruntowego są stosowane spycharki, zgarniarki, równiarki oraz maszyny do zagęszczania gruntów, jak walce drogowe gładkie wibracyjne i statyczne, walce okołkowane, walce ogumione oraz różnego rodzaju ubijarki mechaniczne.
Maszyny te są szczegółowo omówione w książkach o tematyce robót ziemnych J). Niezależnie od wyżej wymienionych maszyn do profilowania podłoża gruntowego naturalnego (wykopu lub nasypu) lub sztucznego (warstwy odsączającej), jako podłoża nawierzchni betonowej, są również stosowane maszyny specjalne, które podobnie jak układarki, wykańczarki i inne w czasie pracy poruszają się po prowadnicach stanowiących w tym przypadku tor roboczy (uprawnienia budowlane).
Belka profilująca
Do tego rodzaju maszyn zalicza się między innymi maszynę profilującą w zagęszczonym gruncie produkcji radzieckiej S-239, maszynę profilującą i zagęszczającą, również produkcji radzieckiej, D-345 oraz układarki masy betonowej firmy Vogele. Maszyna D-239 przystosowana jest do profilowania podłoża gruntowego o szerokości 7,0 m (profilu daszkowego i jednospadkowego) przy maksymalnej głębokości wykopu do 20 cm poniżej stopki szyny (program egzamin ustny).
Roboty wykonane tą maszyną nie wymagają dodatkowego wykończenia pod warunkiem, że są wykonywane w gruntach nie zawierających korzeni, większych kamieni oraz o spoistości nie wymagającej spulchnienia. Profilująca i zagęszczająca maszyna produkcji radzieckiej D-345 przystosowana jest do zagęszczania i profilowania uprzednio z grubsza ułożonej warstwy odsączającej (piasek lub drobna pospółka) (opinie o programie). Maszyna w czasie pracy porusza się po. prowadnicach i stąd dokładność uzyskiwanego profilu nawierzchni. Po dwukrotnym przejściu maszyny uzyskuje się zagęszczenie gruntu w wysokości 0,95 zagęszczenia maksymalnego według przyrządu Proctora.
Dużą zaletą tej maszyny jest możność użycia jej do trzech szerokości nawierzchni, a mianowicie 7,0, 5,0 i 3,5 m, co w łatwy sposób można osiągnąć wprost na budowie przez wymontowanie albo wmontowanie odpowiednich (środkowych) elementów (segregator aktów prawnych). Przy szerokości 7,0 m można uzyskać daszkowy i jednospadkowy przekrój poprzeczny, natomiast przy pozostałych dwóch tylko jednospadkowy.
Rama maszyny spoczywa na dwóch dwukołowych wózkach. Do ramy zamocowane są w sposób umożliwiający pionowy przesuw dwa elementy robocze, tj. belka profilująca i wibrator belkowy.
Belka profilująca wykonana jest z blachy spawanej w kształcie skrzynki (promocja 3 w 1). Do belki tej w dolnej części jest zamocowany w sposób wymienny (przy pomocy śrub) nóż, którego zadaniem jest kształtowanie założonego profilu. Wysokościowe położenie belki profilującej ustala się przy pomocy odpowiedniego mechanizmu śrubowego zaopatrzonego w skalę.
Najnowsze wpisy
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…
Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…
53 465
98%
32