Blog

Wizja turystyki PRB zdjęcie nr 2
03.03.2020

Specjalne warunki techniczne

W artykule znajdziesz:

Specjalne warunki techniczne

Wizja turystyki PRB zdjęcie nr 3
Specjalne warunki techniczne

Specjalne warunki techniczne dla cegieł obłamanych nadających się do murów w tym wiązaniu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Prócz połówek możliwe jest użycie cegieł obłamanych krótszych niż połówki o 3 cm lub dłuższych od połówek z tym jednak zastrzeżeniem, że jeżeli pewna cegła jest krótsza od połówki, to następna, będąca przedłużeniem pierwszej w kierunku grubości muru, powinna być dłuższa. Pierwotna powierzchnia główki w cegle obłamanej oraz krawędzie tej główki nie powinny wykazywać uszkodzeń.

Powierzchnia, po której cegła została obłamana lub obcięta, może być nierówna i nierównoległa do powierzchni główki omówionej w punkcie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Dopuszcza się uszkodzenia - poza obrębem główki omówionej w punkcie b - dwóch dowolnych krawędzi w postaci jednego odtłuczenia każdej krawędzi, o długości 2 cm i wymiarach poprzecznych do 2 cm.
W cegłach pełnowymiarowych dopuszcza się uszkodzenie cegły w postaci obłamania jednego narożnika o wymiarach nie większych niż grubość cegły X 3 cm X 3 cm, a ponadto dopuszcza się uszkodzenia poza narożnikami na 2 dowolnych krawędziach w postaci jednego odtłuczenia każdej krawędzi o długości 3 cm i wymiarach poprzecznych do 2 cm.

Można również stosować cegły o wymiarach (długość, szerokość, grubość) innych niż podane w normie PN/B-12001. „Cegły budowlane pełne i sitówki wypalane z gliny" (uprawnienia budowlane).

Poza tym - do materiału cegieł obłamanych i pełnowymiarowych ma zastosowanie norma PN/B-12001. W murach są 4 rodzaje warstw: warstwy i z cegieł pełnowymiarowych w układzie pospolitym oraz warstwy i z cegieł obłamanych. Naroża, miejsca przylegania w kształcie teownika i zakończenia przy otworach warstw i wykonane są przy pomocy dziewiątek jak w układzie pospolitym. Spoiny podłużne w murach z cegieł pełnowymiarowych i połówek,
rozmieszczone co pół cegły w kierunku grubości muru, nie są przykrywane na wysokości 3 lub 5 warstw (program egzamin ustny). Dopiero w każdej czwartej lub szóstej warstwie spoiny te są przykryte cegłami pełnowymiarowymi, ułożonymi glówkowo.
Przy projektowaniu murów w tym wiązaniu należy zgodnie z normą PN/B-1725 zastosować następujące szczególne warunki (opinie o programie). Mury mogą być wykonywane na wysokościach: najwyżej 12 m, licząc w dół od najwyższego punktu muru, i nie więcej niż mur poddasza 
i 3 kondygnacje, licząc od góry. Mury powinny być wykonywane na zaprawie co najmniej cementowo-wapiennej 1:1:9 lub 1 : 2 : 10, przy czym naprężenia dopuszczalne w murze należy obniżyć o 25% w stosunku do przewidzianych w normie PN/B-03G02 -’). Belki i inne ciężary skupione powinny być oparte co najmniej na 3 warstwach cegieł wymurowanych w układzie pospolitym. W murach nie wolno wykonywać otworów okiennych i drzwiowych w narożach budynku. Odcinki muru zawierające kanały dymowe, wentylacyjne i tym podobne, powinny mieć taki układ cegieł, jaki się stosuje, gdy mury wykonywane są w układzie pospolitym. W cokołach i fundamentach pod drewnianymi budynkami parterowymi warstwy z cegieł obłamanych i mogą być stosowane na całej wysokości muru z wyjątkiem dwóch warstw dolnych na gruncie i dwóch warstw górnych pod podwalinę, które to warstwy powinny mieć wiązanie jak w układzie pospolitym (segregator aktów prawnych).

Wiązanie czterowarstwowe słupowi filarów

Słup w pojęciu potocznym jest murem pionowym, którego wymiar długości w kierunku poziomym nie różni się więcej niż ok. 4 razy od wymiaru szerokości. Filarem nazywa się pospolicie słup dźwigający obciążenie w budowli
(np. filar międzyokienny, filar mostowy itp.). Słup utworzony jest w tym wiązaniu z powtarzających się pasów czterowarstwowych (promocja 3 w 1). Poszczególne warstwy jednego pasa nie pokrywają się w rzucie poziomym. Spoiny pionowe dowolnej warstwy mogą być przykryte przez pełne powierzchnie cegieł pierwszej następnej warstwy lub drugiej, a najdalej trzeciej. Wiązanie czterowarstwowe słupów daje znaczne korzyści ekonomiczne w porównaniu z wiązaniem pospolitym. Jest tu o wiele mniej cegieł przycinanych, dzięki czemu oszczędza się na materiale i robociźnie. Warstwy są łatwe do układania i przy niżej podanych wskazówkach - łatwe do zapamiętania.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Wizja turystyki PRB zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Wizja turystyki PRB zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Wizja turystyki PRB zdjęcie nr 8 Wizja turystyki PRB zdjęcie nr 9 Wizja turystyki PRB zdjęcie nr 10
Wizja turystyki PRB zdjęcie nr 11
Wizja turystyki PRB zdjęcie nr 12 Wizja turystyki PRB zdjęcie nr 13 Wizja turystyki PRB zdjęcie nr 14
Wizja turystyki PRB zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wizja turystyki PRB zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wizja turystyki PRB zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami