Blog
Specjalność instalacyjna
W artykule znajdziesz:
Uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej elektrycznej
Osoby, które mają wymagane przepisami wykształcenie oraz odbyły praktykę zawodową, mogą starać się o uprawnienia budowlane (https://uprawnienia-budowlane.pl). Jedną z najczęściej wybieranych specjalności jest specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.
Organem, który nadaje uprawnienia budowlane jest wyłącznie Polska Izba Inżynierów Budownictwa oraz jej terenowe oddziały (program na komputer). Co roku o tego rodzaju uprawnienia stara się ponad kilkaset elektryków na terenie całego kraju. Według obowiązujących przepisów uprawnienia bez ograniczeń przyznawane są wyłącznie osobom mającym tytuł magistra inżyniera w zawodzie odpowiednim dla tej specjalności (program na telefon).
Uprawnienia w ograniczonym zakresie, czyli dotyczące obiektów do maksymalnie 1000m3 kubatury i instalacji z przyłączami o napięciu do kV, są nadawane inżynierom mającym wykształcenie pokrewne oraz elektrykom mającym tytuł technika lub mistrza w jednym z zawodów określonych w przepisach (opinie o programie). Aby otrzymać uprawnienia budowlane w specjalności elektrycznej konieczne jest jeszcze odbycie praktyki zawodowej. Praktyka odbywana jest po ukończeniu studiów i musi przebiegać pod nadzorem inżyniera mającego tę samą specjalność uprawnień budowlanych co kandydat. Co więcej, uprawnienia muszą być bez ograniczeń, a inżynier przez cały czas trwania praktyk musi być czynnym członkiem izby inżynierów (segregator aktów prawnych).
Dostępne specjalizacje
W ramach specjalności elektrycznej dostępne są także specjalizacje techniczno-budowlane. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w specjalności instalacyjnej elektrycznej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych wyodrębnione są następujące specjalizacje (promocja 3 w 1):
• sieci, instalacje i urządzenia elektryczne i elektroenergetyczne w elektrowniach jądrowych,
• sieci, instalacje i urządzenia elektryczne i elektroenergetyczne powyżej kV,
• trakcje elektryczne (program egzamin ustny).
Do otrzymania specjalizacji niezbędne jest posiadanie uprawnienia budowlanych w specjalności elektrycznej bez ograniczeń oraz odbycie 5-letniej praktyki w zawodzie.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32